Akuzohet për sulm seksual ndaj të resë në Barcelonë, lihet në burg Dani Alves! Gjykata: Mund të tentojë arratisjen

Akuzohet për sulm seksual ndaj të resë në Barcelonë, lihet në burg Dani Alves! Gjykata: Mund të tentojë arratisjen

Dani Alves

Një gjykatë spanjolle hodhi poshtë kërkesën e futbollistit brazilian Dani Alves për t'u liruar nga paraburgimi, ndërsa hetimi mbi një sulm seksual në një klub nate të Barcelonës vazhdon.

39-vjeçari, i cili ka mohuar çdo akuzë, u burgos në paraburgim pa kusht më 20 janar pasi një e re spanjolle paraqiti një ankesë muajin e kaluar për një ngjarje në klubin e natës në qendër të qytetit. Policia po heton dhe çështja mbetet e hapur për veprën penale të sulmit seksual.

Avokati i Alves kishte kërkuar që ai të lirohej me kusht nëse dorëzonte pasaportën dhe mbante një etiketë elektronike, me argumentin se kishte lidhje familjare në Spanjë.

Megjithatë, gjykata i hodhi poshtë argumentet dhe e urdhëroi atë të qëndronte në paraburgim në burgun Brians 2 në periferi të Barcelonës.

"Ekziston një rrezik i lartë për t'u arratisur pasi... dënimi i rëndë me të cilin përballet në këtë çështje, provat e forta të keqbërjes dhe fuqia e tij ekonomike do të bënin të mundur që ai të largohej nga Spanja në çdo kohë,"-thuhet në vendimin e gjykatës.

Rasti ka tërhequr vëmendje të konsiderueshme në Spanjë, për shkak të profilit të Alves. Në Spanjë, një pretendim për përdhunim hetohet nën akuzën e përgjithshme për sulm seksual dhe dënimet mund të çojnë në burgim nga katër deri në 15 vjet.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Biden vaksinohet kundër Covid-19

Biden vaksinohet kundër Covid-19