Alabama ndalon abortin, 10 -99 vite burg për mjekët që shkelin ligjin

Aborti në Alabama do të quhet krim njerëzor dhe do dënohet në çdo fazë të shtatzënisë që kryhet.

Senati shtetëror i Alabama-s, i kontrolluar nga republikanët ka miratuar ligjin këtë të martë, ndonëse janë specifikuar edhe rastet përjashtuese. Nuk do të quhet krim vetëm në rastin kur shtatzënia përbën rrezik serioz për shëndetin e gruas. Ligji parashikon edhe dënime të rënda për mjekët, që nisin nga 10-99 vite burg.

Ky vendim ka sjellë debate të shumta në kongres, pasi sipas tyre ky ligj do të shtyjë të largohen nga vendi, e ndërsa nuk kanë munguar edhe protestat.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

Komente

  • adamo311: 17/05/2019 19:18

    Go ahead and God bless you Mr. POTUS. Peace out World Patriots.

    Përgjigju