Albin Kurti flet për zgjerimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor, The Guardian: Ndërsa Lindja ecën përpara, Kosovës i shtyhet sërish vendimi për marrjen e statusit kandidat

Albin Kurti flet për zgjerimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor, The Guardian: Ndërsa Lindja ecën përpara, Kosovës i shtyhet sërish vendimi për marrjen e statusit kandidat

Albin Kurti

Ndërsa Ukraina dhe Moldavia ecin përpara, Kosova përballet sërish me shtytjen e kandidaturës për statusin kandidat.

Me këtë titull e nis gazeta britanike The Guardian, pasqyrimin e deklaratës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, ndërsa ky i fundit ndalet tek zgjerimi i Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor.

Kurti, e quan ‘vendim historik’, vendimin e BE-së për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Ukrainë dhe Moldavia, por gjithashtu shfrytëzoi rastin për të nënvizuar se zgjerimi në Ballkanin Perëndimor “është mënyra më e mirë për të forcuar paqen & siguri në të gjithë kontinentin.”

“Si një nga më demokratët dhe shtetet pro BE-së në rajon, Kosovës duhet t’i jepet statusi i kandidatit pa vonesë”, shkroi Kurti në një postim në X (ish-Twitter).

 

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Pas marrveshjez: 15/12/2023 16:42

    Meqe Serbia ka zgjedhje pas marrveshjes dhe kosova futet drejt BE me status ne vitin e brishte 2024, nese zoti Kurti duke ditur marrdheniet e mira me nordiket do arrinte te sillte ndonje fabrike linje prodhim automobili si Skoda apo Volvo XC90 ne kosove do ishte nje mrekulli por edhe reformat duhet te behen pasi per mendimin tim kosova eshte vendi me me shume mundesi zhvillimi njerez shume punetor dhe te afte sikurse Macedonia Veriut qe ka nje zhvillim dhe investime edhe kosova besoj do behet nje fuqi e vogel Balkanike me ekonomi dhe siguri dhe cilesi produktive ! Bravo

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme