Aleanca për Teatrin bën denoncimin në SPAK, Malkaj: Jam besimplotë për rindërtimin

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka dorëzuar sot në SPAK denoncimin për prishjen e Teatrit Kombëtar, ndërkohë që për mediat përfaqësuesja e tyre është shprehur besimplotë se fajtorët do të marrin dënimin.

"Fakti që vijmë pranë SPAK-ut do të thotë që shumë shpejt gjërat do të levizin. SPAKU ka filluar një hetim për të gjithë ato që ne kemi akuzuar s'e kanë shkelur ligjet. Nuk e dimë se çfarë hetimesh po bëhen konkretisht, por e dimë që është një hetim i thelluar,"-shprehet përfaqësuesja e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit.

Ndërkohë aktori Mehdi Malkaj tregoi arsyet se përse Teatri Kombëtar ishte një godinë e mbrojtur, ndërsa gjithashtu kishte shumë shpresa për rindërtimin e tij:

"Shkyerja e Teatrit Kombëtar ishte e dhimbshme dhe e trishtuar. Unë di një gjë, që e ka emrin Teatër Kombëtar, si s'qenka i mbrojtur?! Kemi ne të drejtë të ndrërrojmë vargjet e himnit, se është kombëtar?! Dhe Teatri është kombëtar.

Në këtë rast jam besimplotë për rindërtimin, pavarësisht se ajo që është prishur në Shqipëri nuk është rindërtuar më. Këtu kam shumë besim që do rindërtohet se ka edhe një pjesë euroipiane që janë të ndjeshëm ndaj kësaj çështje. Ne jemi i vetëm popull që jemi kufizuar me vetën, jemi të kufizuar vetëm me shqiptarë. Kjo ka ndikuar deri më tani."

Ne.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se duhet të ketë ndryshime të ministrave të kabinetin qeveritar në muajin shtator?

Komento

Komente

 • populli: 03/07/2020 13:41

  Vegla politike.. ju percau politika o te mjere.. turp per ju qe shembet mitin e artistit te paprekur gjer tani

  Përgjigju
 • Labi: 03/07/2020 13:21

  Patjeter qe do te rindertohet Teatri i Ri Kombetar, por jo si stalle por modern dhe bashkekohor. U ka ngelur mendja tek wc allaturka.

  Përgjigju
 • Andi: 03/07/2020 13:19

  Teatrin se bejne kallamat, por lisat. Lini lisat te flasin, se ju kallama jeni.

  Përgjigju
 • Ylli: 03/07/2020 12:56

  Pirdh pirdh se lirohesh or parazit qe paguheni nga taksat tona une jam i mendimit te mos ndertohet teater fare se tani nuk shikon njeri po te duan te shkojne tek trubina . Kta pojanecer duan ne qender te tiranes dhe kush padit ky malkaj qe i shpeton shurra ne brek rruges. Tung

  Përgjigju
 • Toni: 03/07/2020 11:58

  Nuk ka shpresë të rindërtohet një gërmadhë e kalbur se keni qejf ju trukalburit e gërmadhës PD-LSI-iste!!!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Me kapele dhe i qetë në lokal, ja ku po relaksohet kryeministri Rama