Aleksandar Vuçiç shtrohet në spital me probleme në zemër

Aleksandar Vuçiç

Aleksandar Vuçiç është shtruar në spital ditën e djeshme, pas shfaqjes së problemeve në zemër.

Sipas një zyrtari qeveritar, ai shfaqi probleme në zemër dhe u dërgua në spitalin ushtarak të Beogradit.

"Presidenti tani është në gjendje të qëndrueshme", është shprehur ai.

Vuçiç u bë kryeministër i Serbisë në vitin 2014 dhe u zgjodh president në vitin 2017.

Aleksandër Vuçiç njihet për qëndrimin e tij në lidhje me shtetin e Kosovës, ku së fundmi  ka shpallur  synimin për ndarjen ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve nw territoret kosovare.

Kosova e ka hedhur poshtë idenë e ndarjes tokësore të saj, ndërsa është përfshirë ne debatet e nxitura nga ideja e presidentit të saj Hashim Thaçi për 'korrigjimin e kufirit' që sipas tij, nënkupton bashkimin e luginës së Preshevës, një rajon me shumicë shqiptare në jug të Serbisë, me Kosovën.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hiqen koalicionet parazgjedhore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Aktakuzat ndaj Thaçit/ Rexhep Selimi: Hetimet e Hagës të padrejta dhe etnike! Askush s'mund të fajësojë UÇK për krimet e pasluftës