Paralajmerimi/ Ambasada Amerikane: Basha dhe Kryemadhi të dënojnë publikisht aktet e dhunës

Një orë para nisjes së protestës së opozitës, Ambasada Amerikane ka bërë një thirrje të fortë dhe të drejtpërdrejtë për dy liderët e PD-LSI, Basha e Kryemadhi. Duke dënuar aktet e dhunës që u regjistruan të shtunën e 11 majit, Ambasada bën thirrje që episode të tillë të mos përsëriten në protestën e ditës së sotme. Sipas tyre, ajo panoramë që është përcjellur në protestat e opozitës së bashkuar, po dëmtojnë Shqipërinë në rrugëtimin e saj në Bashkimin Europian. Gjithashtu, Ambasada bën thirrje që t'u jepet fund protestave dhe që palët të përfshihen në një dialog konstruktiv, me qëllimin final për t'i dhënë  fund ngërçit politik.

"Protestat paqësore janë thelbësore për demokraci të shëndetshme dhe e drejta e qytetarëve për t’u mbledhur dhe për të protestuar kundër qeverisë së tyre është themelore. Megjithatë, forca dhe dhuna nuk kanë vend në një proces demokratik. Ne dënojmë dhunën e pranishme gjatë protestave të 11 majit në Tiranë dhe përgjegjësit e saj. Dhuna çoi në plagosje dhe dëmtime të pronës, përfshirë edhe dëmtim të vendbanimit së Ambasadorit të OSBE-së. Këto veprime të dhunshme ishin të paligjshme dhe jodemokratike. Ne iu bëjmë thirrje udhëheqësve të opozitës, veçanërisht Kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, që të dënojnë publikisht veprimet e dhunshme të mbështetësve të tyre, të bashkëpunojnë me çdo hetim që synon të identifikojë çdo person që i kreu ato dhe vënien e tyre përpara përgjegjësisë, si dhe të sigurojnë që të gjitha protestat e ardhshme publike të jenë të qeta dhe paqësore. Edhe autoritetet ligjzbatuese kanë përgjegjësi për të vepruar me vetëpërmbajtje, përfshirë edhe rastet kur iu përgjigjen provokimeve. Protestat e dhunshme po dëmtojnë përpjekjet e Shqipërisë për reforma demokratike dhe perspektivën e vendit për të bërë përpara në rrugën drejt Bashkimit Europian. Shtetet e Bashkuara nxisin të gjitha palët që të zmbrapsen nga përplasjet dhe të përfshihen në një dialog konstruktiv, që synon t’i japë fund ngërçit politik", shkruan Ambasada. 

 


Lajmi kryesor:

Paralajmërimi/ Ambasada e SHBA: Basha e Kryemadhi të dënojnë dhunën! Uluni në dialog, zgjidhni krizën!


B.K./G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do i kërkoni presidentit Meta shpërndarjen e parlamentit?