Ambasadori i Austrisë: Stabiliteti i BE-së ka kuptim vetëm me anëtarësimin e ardhshëm të tyre

Ambasadori i Austrisë: Stabiliteti i BE-së ka kuptim vetëm me anëtarësimin e ardhshëm të tyre

Ambasadori austriak, Johan Sattler

“Një ndër qëllimet kryesore të Austrisë është pikërisht integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE. Stabiliteti i BE ka kuptim vetëm me anëtarët e ardhshëm të tyre”. Kështu deklaroi në Shkodër ambasadori I Austrisë në Shqipëri, Johan Sattler.

Diplomati austriak foli edhe rreth tre problematikave që shqetësojnë BE-në të cilat, sipas tij, janë të vështira si: debati për emrin e Maqedonisë, marrëdhëniet dhe normalizimi i raporteve mes Kosovës e Serbisë dhe problemet strukturore etnike në Bosnje-Hercegovinë.

Deklaratat e ambasadorit të Austrisë, Johan Sattler, në Shqipëri gjatë promovimit të një libri në Shkodër.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Sarandë/ Merr flakë një barake në fshatin Çukë, 57-vjeçari pëson djegie, në gjendje të rëndë në spital

Sarandë/ Merr flakë një barake në fshatin Çukë, 57-vjeçari pëson djegie, në gjendje të rëndë në spital