Analizë: SHBA po grumbullon frontin evropian, strategjia e Biden për të përballuar presionet ruse

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden

Një javë diplomaci nga presidenti amerikan Joe Biden nuk arriti të qetësojë tensionet midis Rusisë dhe Ukrainës, por ka ruajtur unitetin me aleatët evropianë kundër Moskës, ndërsa presidenti rus Vladimir Putin kërkon të ekspozojë çarjet, thonë analistët e politikës së jashtme. Pasi ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, përçmoi hapur NATO-n dhe u largua nga Evropa duke vënë në pikëpyetje angazhimin e Uashingtonit ndaj aleancës, disa analistë thanë se Putini dukej se po testonte deklaratën e Biden se "Amerika është kthyer" në skenën botërore.

"Ai ndoshta po mbështet në ndarjet në Perëndim," tha për Putinin, ish-diplomati veteran amerikan Daniel Fried, i cili punoi në përgjigjen ndaj pushtimit të Krimesë nga Rusia në 2014. "Ai do të vazhdojë të shtyjë dhe gjërat mund të përkeqësohen. Por nëse do të kishim rënë (këtë javë), do të ishte shumë më keq."

Rusia nuk u largua nga takimet me Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane këtë javë, por bisedimet përfunduan me zyrtarët amerikanë që paralajmëruan se rreziku i një pushtimi rus të Ukrainës mbetet i lartë pa asnjë shenjë se Moska do të kthejë rreth 100,000 trupa pranë kufirit ukrainas. në kazermat e tyre. Rusia mohon se planifikon të sulmojë Ukrainën, por thotë se mund të ndërmarrë veprime të papërcaktuara ushtarake nëse nuk plotësohen kërkesat e saj – përfshirë një premtim nga aleanca e NATO-s për të mos pranuar kurrë Ukrainën. Biden mori detyrën në janar 2021 duke bërë thirrje për lidhje "të parashikueshme" me Rusinë dhe duke minimizuar ndikimin global të Moskës.

"Ka pasur një nënvlerësim sistematik (në Uashington) të aftësisë së Rusisë për të prishur gjërat," tha Tom Schwartz, një profesor i historisë, shkencave politike dhe studimeve evropiane në Universitetin Vanderbilt.

Por Putini përkuli 'muskujt e tij', duke lëvizur trupat dhe pajisjet ushtarake afër kufirit të Rusisë me Ukrainën gjatë vitit të kaluar dhe duke nxitur diplomacinë e intensifikuar të SHBA-së me Moskën. Putin nuk do ta linte veten "të zhvlerësohej" nga Uashingtoni, tha Schwartz, duke shtuar se lideri rus po përpiqej të demonstronte se "rendi ndërkombëtar i udhëhequr nga Amerika është me të vërtetë mjaft i brishtë tani. Është një moment testimi". Përpjekja e Biden për të rindërtuar lidershipin e SHBA-së globalisht u pengua gjithashtu nga një tërheqje kaotike e trupave amerikane nga Afganistani në gusht që e shtyu Bashkimin Evropian të shqyrtonte mënyrat për t'u bërë më i pavarur nga ushtria amerikane.

'TË GJITHA NË KËTË BASHKË'

Kur u pyet nëse administrata Biden u përball me ndonjë lloj hangover të Trumpit mes aleatëve të NATO-s, një zyrtar i lartë amerikan, duke folur në kushte anonimiteti, tha se nuk kishte "mungesë uniteti apo besimi midis aleatëve të NATO-s".

"Ne jemi të gjithë në këtë së bashku dhe ata i janë përgjigjur shumë mirë qasjes së administratës, e cila padyshim nuk është asgjë për Evropën, pa Evropën, asgjë për NATO-n, pa NATO-n," tha zyrtari.

Biden është përballur me dyshime të vazhdueshme për besueshmërinë e Amerikës si partner. Udhëheqësit e grupit të shtatë ekonomive të përparuara, NATO-s dhe Bashkimit Evropian janë të shqetësuar për lavjerrësin e politikës amerikane që lëkundet sërish. Ndërsa ishte në detyrë, Trump kërcënoi se do të tërhiqej nga NATO dhe akuzoi evropianët se kanë kontribuar shumë pak në mbrojtjen e tyre.

Edhe pse Biden u zotua të vazhdojë të japë ndihmë ushtarake për Ukrainën dhe të rrisë mbështetjen nëse Rusia pushton, përgjigja e Uashingtonit ka qenë pothuajse tërësisht diplomatike dhe Perëndimi nuk është në gjendje të mbrojë Ukrainën ushtarakisht. Përpjekja kryesore për të penguar një pushtim rus është një kërcënim i SHBA-së për sanksione "të pashembullta", duke përfshirë kontrollet e eksportit dhe masat që synojnë sistemin financiar të Rusisë. Zyrtarët amerikanë kanë kaluar javë të tëra duke u përpjekur të sigurojnë që Evropa të përputhet me përgjigjen e planifikuar të Uashingtonit për sanksionet, por nuk është arritur një marrëveshje e qartë se cilat sanksione specifike do të vendosen. Ndërsa Bashkimi Evropian vendosi sanksione ndaj Rusisë kur aneksoi Krimenë e Ukrainës në vitin 2014, blloku ka treguar ndarje mbi mënyrën se si të merret me Moskën, e cila përbën një të tretën e importeve të gazit nga BE.

Shtetet e Bashkuara thanë se sjellja e Moskës ndaj Ukrainës do të luajë një rol vendimtar në fatin e gazsjellësit Nord Stream 2, që synon të transportojë gaz natyror nga Rusia në Gjermani. Por Gjermania të enjten paralajmëroi kundër krijimit të një lidhjeje midis gazsjellësit dhe tensioneve ruse.

"Unë mendoj se evropianët do të ishin të bashkuar pas sanksioneve serioze në rast të një pushtimi rus në shkallë të plotë," tha Anatol Lieven, studiues i lartë në Institutin Quincy për Shtetin e Përgjegjshëm.

"Nëse është diçka më pak se (pushtimi) - duhet të mbahet mend se Amerika nuk varet nga Rusia për gaz, por Evropa varet," tha Lieven.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

Vidhnin automjete në Tiranë më anë të çelësave të klonuara, arrestohen 3 të rinj, në kërkim 2 të tjerë