Andri Nurellari: Deklarata e BE, si të krahasosh xhelatin me viktimën! PD krah Kurtit, të kthehet në dialog me Vuçiç për zgjidhje finale

 

Anëtari i kryesisë PDK Adri Nurellari referuar deklaratës së BE për dialogun Kosovë-Serbi, tha se të lë për shije të hidhur sepse sipas tij është si krahasosh “xhelatin me viktimën”.

“Deklarata e Borell ka lënë shije të hidhur. Njëlloj përpjekje për të barazuar xhelatin me viktimën. Duket që është tipike e sforcuar për të vazhduar me një politikë të vjetër. Ne kemi një rast klasik të një lufte hibride. Të jep një shije përkujtimi të 33 viteve më parë… Vucic insistoi duke thënë se kemi Serbë lokalë. Ishte një përpjekje tipike dezinformuese”.

Në këtë sulm terrorist siç tha ai të organizuar nga Serbia, Nurellari nënvizoi se PDK është në krah të Kurtit përballë armikut.

Nuk kemi ndryshuar qëndrin ndaj Kurtit në politikë të brendshme. Por kur bëhet fjalë për këtë aggresion terrorist që i përmbush karakteristikat e një terrorizmi të sponsorizuar nga një shtet kuptohet që ne padyshim bëhemi me kryeministrin e Kosovës. Ne jemi të gjithë të unifikuar përballë një armiku të përbashkët. Përballë interesit shtetëror jemi unikë. Jemi të gatshëm për të raportuar veprime, e për të shmangur një dallim partiak. Ai ka qenë aggression ndaj sovranitetit territorial të Kosovës. Ishte një aggression i ngjashëm me Donetskun e Ukrainës”.

Ndërkaq shtoi se Kurti duhet të rikthehet në dialog me Vuçiç, për të gjetur një zgjidhje finale.

Albini duhet të shkojë në dialog me Vuçiç. Është e kotë të presim të ketë ndonjë vrasje ndërgjegje pendesë nga vuçiç. Serbia është kjo që është dhe ska ndërmend të ndërrojë. Ne s’mund t’i varim fatet nga Serbia. Në të tilla rethana zgjidhja e vetme është që të kthehemi në një dialog që të mundësojë një zgjidhje finale. Përqindja e Serbëve që nuk duan të hyjnë në BE është më e madhe se e atyre që duan. Kemi një kthim të formave të vjetra në Serbi, ndërkohë kemi Kosovën që paraprin në nivel Evropian. Dhuna dhe lufta nuk është zgjidhje atë duan Serbët që janë në terrenin e tyre. Neve na intereson që të riparojmë raportin me BE. Në fund të fundit një nga përgjegjësinë e Kurtit është ai që e ndaloi dialogun në shtëpinë e bardhë. Ai tha dua BE. Kurti ka rënë në gropën që i ka bërë vetes”, shtoi ai.


Lajmi kryesor:

Tirana nuk pajtohet me deklaratën e BE-së për Kosovën, Çollaku: PD-ja mbështet pa asnjë rezervë qëndrimin e Ramës! Plani i sulmuesve serbë, aneksimi i veriut


B.K/E.H/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë