Angelina Jolie në mbështetje të grave dhe vajzave të Iranit: Kanë nevojë për lirinë për të jetuar

Angelina Jolie në mbështetje të grave dhe vajzave të Iranit: Kanë nevojë për lirinë për të jetuar

Angelina Jolie

Aktorja 47-vjeçare Angelina Jolie ka reaguar pas protestave të vazhdueshme në Iran lidhur me vdekjen tragjike të vajzës 22-vjeçare të quajtur Mahsa Amini, e cila vdiq pasi u qëllua nga policia  se kishte veshur hixhabin në mënyrë të gabuar.

Pas kësaj, në rrugët e Iranit, dolën gra e  vajza në nderim “të guximtareve” të vendit, të cilat kanë prerë flokët ose djegin mbulesat në shenjë proteste.

"Respekt për gratë e guximshme, sfiduese, të patrembura të Iranit. Të gjithë ata që kanë mbijetuar dhe rezistuar për dekada, ata që dalin në rrugë sot, dhe Mahsa Amini dhe të gjithë të rinjtë iranianë si ajo. Gratë nuk kanë nevojë morali i tyre i kontrolluar, mendjet e tyre të riedukuara ose trupi i tyre i kontrolluar. Ata kanë nevojë për liri për të jetuar dhe marrë frymë pa dhunë dhe kërcënime.”, shkroi ajo në Instagram. 

 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Mbi 31 mijë gjoba, policia bën bilancin javor: U pezulluan 129 leje drejtimi! 47 shoferë të arrestuar

Mbi 31 mijë gjoba, policia bën bilancin javor: U pezulluan 129 leje drejtimi! 47 shoferë të arrestuar