Përshkallëzohen protestat për vrasjen e 22-vjeçares në Iran, 17 viktima! Presidenti: Urdhërova hetim, por vdiq nga ataku i zemrës

Të paktën 17 persona kanë vdekur në trazirat më të rënda në Iran prej vitesh, pas vrasjes nga policia të 22-vjeçares Mahsa Amini. Presidenti iranian Ebrahim Raisi ka thënë se vdekja e vajzës në paraburgim duhet të hetohet.

Duke folur në një vizitë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, Raisi akuzoi Perëndimin për hipokrizi, ndërsa përsëriti konkluzionin e mjekut se e reja kishte pësuar arrest kardiak.

Presidenti i kujtoi perëndimit vrasjet nga policia në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA, duke i akuzuar për standarde të dyfishta.

“Çdo ditë në vende të ndryshme, përfshirë Shtetet e Bashkuara, ne shohim burra dhe gra që vdesin në përplasjet me policinë, por nuk ka pasur kaq ndjeshmëri”, tha Ebrahim Raisi.

Sulmi i tij kundër Perëndimit erdhi disa orë pasi SHBA njoftoi se do të vendoseshin sanksione ndaj policisë morale iraniane për abuzim të grave dhe shkelje të të drejtave të protestuesve.

Deklaratat e autoriteteve iraniane për vdekje natyrale kundërshtohen nga protestuesit dhe familjarët e 22-vjecares, të cilët rikujtuan raportet se oficerët e goditën vajzën me shkop dhe më pas ia përplasën kokën në një makinë.

Protestat me thirrje kundër qeverisë dhe policisë janë shtrirë në 80 qytete e qyteza.  Trazirat më vdekjeprurëse janë përqendruar në veriperëndim të Iranit të populluar nga kurdët, ku jetonte 22-vjeçarja, e cila u dhunua deri në vdekje se nuk kishte vendosur mirë hixhabin.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:11
Irani organizon tubime për të sfiduar protestat anti-qeveritare

Protestat e organizuara nga shteti janë mbajtur në disa qytete iraniane, për të sfiduar protestat kundër establishmentit që janë zhvilluar tash e disa ditë, pas vdekjes së një gruaje 22-vjeçare. Media shtetërore, IRNA tha se disa persona protestuan më 23 shtator “për të censuruar sharjen e Kuranit të Shenjtë, vënien në flakë të xhamive, por edhe shkeljeve të kodit të veshjes islamike”.

Protestuesit dënuan protestat anti-qeveritare, duke i quajtur pjesëmarrësit në to “ushtarë të izraelit”, raportoi televizioni shtetëror. Në protestat shtetërore po ashtu u dëgjuan brohoritjet “Vdekje Amerikës” dhe “Vdekje Izraelit”, që janë slogane që rëndom përdoren nga udhëheqësit klerikë në ngjarjet e sponsorizuara nga shteti. Protestat e sponsorizuara nga shteti vijnë në mes të paralajmërimeve të fuqishme nga autoritetet, pasi ushtria u tha iranianëve që të përballen me “armiqtë” që qëndrojnë pas trazirave.

Në ditët e fundit, në dhjetëra qytete iraniane janë organizuar protesta lidhur me vdekjen e Mahsa Amini, e cila u arrestua nga policia e moralit nën pretendimet se kishte shkelur rregullat e veshjes së hixhabit. Policia tha se ajo vdiq nga një sulm i papritur në zemër, por aktivistët hedhin poshtë këto pretendime, duke argumentuar se ajo ishte rrahur gjatë arrestimit.

Protestat nisën në vendlindjen e Aminit, në provincën Kurdistan, por më pas u përhapën edhe në pjesë të tjera të vendit, përfshirë edhe në kryeqytetin iranian, Teheran. Vdekja e Aminit ka bërë që të bëhet thirrje për t’i dhënë fund ligjit për mbajtjen e detyrueshme të hixhabit dhe për shkatërrimin e departamentit të policisë së moralit.

Disa protestues madje kanë bërë thirrje që Republikës Islamike t’i vije fundi. Ushtria e Iranit tha më 23 shtator se “do të shkatërrojë komplotet e ndryshme të armiqve në mënyrë që të ketë siguri dhe paqe për njerëzit që padrejtësisht po sulmohen”.

“Ne nuk do të lejojmë që armiqtë tanë ta përdorin këtë situatë”, u tha në deklaratën e ushtrisë, sipas agjencisë gjysmë-shtetërore të lajmeve, ISNA.

Ndërkaq, më 22 shtator, kreu i gjyqësorit në Iran, Gholam-Hossein Mohseni-Ejei, u bëri thirrje forcave të sigurisë që të përgjigjen me forcë ndaj protestave. Që nga nisja e protestave, mediat iraniane kanë raportuar se janë arrestuar 288 persona. Ndërkaq, sipas shifrave zyrtare, 17 persona kanë vdekur deri më tani si pasojë e përleshjeve me policinë, përfshirë edhe pesë zyrtarë policorë. Por, Qendra për të Drejtat e Njeriut në Iran, me seli në Nju Jork, ka thënë se numri i viktimave është 36 dhe ky numër pritet të rritet.

D.GJ/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë kërkesa e pedagogëve për rritjen e pagës?×

Lajmi i fundit

200 mësues në Belsh nuk marrin pagesën e transportit prej 3 muajsh: Vijmë nga Elbasani, Drejtoria Arsimore të japë zgjidhje

200 mësues në Belsh nuk marrin pagesën e transportit prej 3 muajsh: Vijmë nga Elbasani, Drejtoria Arsimore të japë zgjidhje