Antony Blinken mbërrin në Arabinë Saudite

Antony Blinken mbërrin në Arabinë Saudite

Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka mbërritur në Arabinë Saudite për vizitën e tij të pestë në Lindjen e Mesme që nga fillimi i konfliktit midis Izraelit dhe Hamasit më 7 tetor.

Blinken pritet të takohet me princin e kurorës së mbretërisë Mohammed bin Salman, përpara se të takohet me homologun e tij saudit, ministrin e Jashtëm Princin Faisal bin Farhan al-Saud.

Vizita e tij vjen pas hakmarrjes së SHBA-së kundër objektivave të lidhura me Iranin në Irak dhe Siri, si dhe objektivave Houthi në Jemen, në përshkallëzimin e fundit të konfliktit të përhapur në Lindjen e Mesme.

Sipas AFP, Blinken do të vizitojë gjithashtu Izraelin, si dhe Egjiptin dhe Katarin, ndërmjetësuesit kryesorë në bisedimet me Hamasin, i cili kontrollon Rripin e Gazës dhe mban një zyrë në Doha.

Turneu vjen gjithashtu pasi administrata Biden shprehu zhgënjimin me qëndrimin e Izraelit, duke vendosur sanksione ndaj ekstremistëve kolonë të enjten. Megjithatë, SHBA ende nuk i pranon thirrjet ndërkombëtare që Izraeli t’i japë fund fushatës së tij ushtarake në Gaza, raportojnë mediat e huaja.

Propozimi i armëpushimit në diskutim u hartua gjatë bisedimeve në Paris një javë më parë ku përfshihej kreu i CIA-s , si dhe zyrtarë nga Izraeli, Katari dhe Egjipti .

Ai bën thirrje për përfundimin e luftimeve fillimisht për gjashtë javë, si dhe lirimin e pengjeve të mbajtura në Gaza në këmbim të të burgosurve palestinezë, sipas një burimi të Hamasit.

Katari gjithashtu ka shprehur optimizëm, megjithëse Hamasi e ka bërë të qartë se nuk ka marrëveshje. Situata është gjithashtu e ndërlikuar nga ndarja në Izrael, pasi partnerët e qeverisë së ekstremit të djathtë të kryeministrit Benjamin Netanyahu kundërshtojnë lëshimet e supozuara ndaj Hamasit.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Durrës, ia rrëmbyen gjyshërit, mamaja merr 3 vjeçarin, falenderon policinë

Durrës, ia rrëmbyen gjyshërit, mamaja merr 3 vjeçarin, falenderon policinë