Apeli i Report Tv dhe fundi i karvanit në Kakavijë! Fuqia e medias në zgjidhjen e krizës humanitare në kufi

KAKAVIJË- 72 orë transmetim nonstop në Report Tv për mijëra qytetarë të nisur drejt Greqisë bllokuar në radhë kilometrike në Kakavijë, nxori në pah se media është aleati më i besueshëm i qytetarëve dhe zëri më i fortë për të sjellë reagimin e instancave shtetërore.

Në12 gusht, mediat raportuan për herë të parë për Kakavijën me një ftohtësi që e kthente situatën si të zakonshme e të përvitshme: Radhë për shkak të fluksit të kthimit në Greqi pas pushimeve në Shqipëri.

Mbledhja e mëngjesit të së premtes në redaksinë e Report Tv vuri theksin se kjo situatë kërkonte një angazhim më të madh dhe ngritjen e një kauze për të sjellë zgjidhjen për mijëra qytetarë të mbetur nën temperatura të larta, në radhë në makina, pa ujë e me ditë të tëra pritje sfilitëse.

Transmetimi live me pyetje dhe trokitje për përgjigje në dyer e institucioneve e deri tek historitë njerëzore, solli zgjimin e autoriteteve shtetërore. Përgjigjja më e vështirë për t’u marrë ishte ajo e ministrit në detyrë të Punëve të jashtme, Gent Cakaj, telefoni i të cilit, në kulmin e kësaj krize humanitare, ishte i mbyllur. Trajtimi i gjithçkaje po ndodhte në Kakavijë nga Report Tv, nxiti reagimin e parë. Reagimi i parë që Report Tv mori nga Ministria e Jashtme ishte zi i zv.ministrit Agron Tare, i cili foli për negociatat me palën greke.

E duke ditur rolin e diplomacisë në zgjidhjen e situatave të tilla, nuk mungoi dhe një apel nga gazetari i Report Tv, Arsen Rusta për Kryepiskopin Anastas Janullatos. Në fakt, sipas Ministrit të Diasporës, Pandeli Majko, ishte pikërisht Janullatos, ai që luajti rol kyç në zgjidhjen e krizës. 

Përfaqësuesja e parë shtetërore në Kakavijë ishte ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, që bashkë me Kreun e Emergjencave Civile, Haki Çako, u angazhuan që qytetarët e rraskapitur të furnizohen me ujë e ushqime. Aty nisën edhe negociatat me palën greke për zgjatjen e orarit të punës në kufi.

15 gushti, dita e katërt në pritje, nuk i bëri qytetarët të kthehen pas, pavarësisht thirrjeve të autoriteteve shqiptare, e shkaku kryesor ishte se pas datës 16 gusht për të kaluar kufirin I duhej veç përgjigjes negative të testit COVID me lekët e tyre edhe karantina e detyruar 7 ditë në Greqi.

Fëmijë, të moshuar, burra e gra, karvanin e gjatë të pritjes e kthyen edhe në protestë e revoltë si në këmbë ashtu edhe me automjetet e tyre. Por gjithçka në pak minuta mëngjesin e 15 gushtit do të kthehej në tragjedi duke rritur tensionin dhe duke sjellë një reagim edhe më të madh nga opinioni, e deri tek fjalët e para të kryeministrit Edi Rama.

Një autoambulancë teksa kthehej nga Kakavija për të dërguar në spital një pacient, aksidentoi për vdekje Samuel Ndoj një 10-vjeçar nga Lezha i cili prej dy ditësh priste në radhë për të kaluar kufirin me familjen e tij.

As puna pas orës 22:00, as shtimi i ekipeve mjekësore, nuk e ulën fluksin e qytetarëve në pritje, ndërsa e diela e 16 gushtit, pas insistimit të palës shqiptare dhe angazhimit të asaj greke, solli më në fund lajmin që të gjithë donin të dëgjonin: Pritja mori fund!

Negociatat e orëve të fundit vendosën të kalojnë përtej çdo orari të gjitha makinat në 00:40 teksa kishte hyrë data 17 gusht. Por çfarë sollën kolegët nga Kakavija, nga kjo krizë humanitare që përfundoi falë institimit dhe apelit të fortë të medias? Historitë njerëzore përcjellë nga gazetarët Merin Maçi e PiroNase, janë ato që të kthejnë vite pas në kohë: Fëmijë që duan të kthehen në shtëpi, e prindër të ndjerë krejtësisht të pafuqishëm për ta ndryshuar situatën.

Zgjidhja përfundimtare, ishte e pabesueshme edhe për vetë ata që pritën me ditë të tëra për t’u kthyer në vendin ku banojnë, mes vështirësive lindur nga pandemia COVID-19…Më në fund, nga goja e tyre, u shqiptua fjala lumturi:“Ndihemi të kënaqur, më në fund përfundoi!”

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Vjollca xhaka: 16/09/2020 07:58

  Date 16 Shtator 2020 DENONCIMI I 60te DREJTUAR PROKURORISE SE SHKODRES DENONCIMI I 22TE DREJTUAR SPAK (PROKURORIA SPECIALE ANTI KORRUPSION) DENONCIM DREJTUAR INTERPOL DHE EUROPOL Per njoftim: Presidences Amerikane Departamentit te Shtetit Amerikan Ambasades Amerikane ne Shqiperi Delegacionit te Bashkimit Europian ne Shqiperi Gjykata e Strasburgut Per Te Drejtat e Njeriut Komunitetit Nderkombetar ne Shqiperi Kombeve te Bashkuara Komisionit Europian Parlamentit Europian Gjyqit Nderkombetar te Hages Interpol Europol Avokatit te Popullit Shqiptar Prokurorise se Pergjithshme Shqiptare Kryeministrit te Shqiperise Zotit Edi Rama Ministrit te Brendshem Zoti Lleshaj Ministres se Drejtesise Zonjes Gjonaj Policise se Shtetit Shqiptar Komunitetit Politik Shqiptar Adresa: Rruga Kol Idromeno, Lagjja Vasil Shanto, Hyrja 6, Apartamenti 18. Cel:069-390-0952 Sqarim I faktit dhe kushteve sepse familja vazhdon akoma te denoncoje te Prokuroria e Shkodres dhe SPAK dhe te gjithe digasteret e njoftuar nepermjet ketij denoncimi: Denoncimi me poshte eshte Pergjimi, Perndjekja, Terrori, kercenimet, Cenimet, Rrezikimi ditor I qellimshem I jetes se familjes tone nga grupi kriminal nderkombetar dhe kombetar I udhehequr ng Ambasada Amerikane ne Shqiperi dhe Ambasadori I saj ne Shqiperi dhe ne pjese te grupit kriminal jane 4 kokat kriminele te udheheqjes politike shqiptare Edi Rama, Lulzim Basha, Sali Berisha dhe Ilir Meta qe na ndjekin, na pergjojne, na cenojne, na rrezikojne jeten cdo dite nder vite ne Shqiperi dhe qe ne vitin 2016 denoncohet te gjithe keta individe politikane ne detajet perkatesisht me krimin qe bejne ndaj familjes duke perdorur digasteret shtetrore qe kane uzurpuar ne vite dhe uzurpojne akoma per te cenuar, grabite pronat private te familjes dhe per te rrezikuar jeten e familjes me cdo kusht per interres te Ambasades kriminale te Amerikes. Sot Ambasadori I rradhes I kesaj ambasade kriminale ne Shqiperi Yuri Kim shkon nga zyra ne zyre e qeverisjes se krimit dhe opozites se krimit shqiptare dhe Presidences kriminale shqiptare DUKE PREDIKUAR DREJTESI DHE DEMOKRACI NDERSA FUT HUNDET, DUART, KEMBET PADREJTESISHT DHE NE MENYRE ARBITRARE NE SOVRANITETIN DHE PAVARESINE E SHQIPERISE SE MJERE DUKE ZGJEDHUR QEVERINE QE DON DHE QE I PERSHTATET, PARLAMENTIN QE DON DHE QE I PERSHATET, DREJTESINE QE DON DHE QE I PERSHTATET QE TE VAZHDOJE PERPARA INTERRESIN E AMERIKES NE SHQIPERI QE NUK KA LIDHJE ASKUND ME INTERRESIN E POPULLIT SHQIPTAR DHE CFARE KA NEVOJE POPULLI SHQIPTAR. Natyrisht kjo nderhyrje e paprecendente dhe kriminale ne nje menyre sepse imponon direkt qasjen, pikepamjet, rekomnadimet, vendimet, urdherat e nje vendi te huaj qe eshte mik ne shtepine e vendit mikprites ndikon direkt edhe te familja jone qe jemi shqiptare dhe jetojme ne kete vend qe udhehiqet nga ambasada amerikane ne shqiperi deri ne fund dhe ne cdo isntitucion kriminal shtetror qe i imponohet popullit shqiptar padrejtesisht. Per kete arsye familja klith me denoncime publike ditore me email dhe me video perkatese qe vertetojne terrorin e qellimshem qe na imponohet cdo dite ne shtepine tone, ne vendin tone, ne pronat tona private nga kriminelet e futur nga ambasada amerikane dhe qeveria e krimit, dhe bashkia e krimit qe udheheq dhe drejton kjo ambasade si cdo institucion tjeter shtetror ne kete vend haptazi. Per kete arsye familja denoncon 60 here si koken e krimit ndaj familjes Ambasaden Amerikane ne Shqiperi sepse kerkon me cdo kusht te hesht familjen me cdo men yre kriminale te mudnshme duke perdorur si kukull nje shtet te tere me te gjithe institucionet shtetror perkatese te shtetit shqiptar te cenoje, te provokoje, te kercenoje, te terrorizoje dhe te rreikoje jeten e familjes sepse denoncuam publikisht korrupsionin masiv dhe shperdorimin e fondeve publike ne mes te amerikes ne organizatat jofitimprurese dhe po denoncojme ne mes te shqiperise krimin dhe korrupsionin masiv qe ben vete ambasada amerikane haptazi dhe me dore te lire ne bashkepunim me qeverine e krimit qe mban ne pushtet per aq sa i nevojitet. Familja eshte kthyer ne vitin 2017 ne vendin e saj ne Shqiperi pergjithmone pas 20 vjetesh emigrimi ne Amerike kun a rrezikoj jeten Departamenti I Shtetit Amerikan disa here ne vitin 2017 haptazi dhe direkt ne New York City, dhe NUK NA LEJON AMBASADA KRIMINALE AMERIKANE BASHKE ME KLIKEN KRIMINALE POLITIKE QE MBAN NE PRESIDENCEN SHQIPTARE, NE QEVERINE SHQIPTARE, NE OPOZITEN SHQIPTARE, NE DREJTESINE SHQIPTARE TE JETOJME TE QETE, NORMAL DHE TE LIRE NE PRONAT TONE PRIVATE DHE NE SHTEPINE TONE PAS 20 VJET TERRORI DHE PERGJIMI KRIMINAL NDAJ 2 FEMRAVE QE U LARGUAN NGA SHQIPERIA NE VITIN 1999 TE KRIJOJNE NJE JETE ME TE SIGURTE DHE ME TE MIRE PER VETEN E TYRE POR ME NJE DYQAN DHE NJE COPE TOKE QE E LAME PRAPA NE SHQIPERI. DHE PER 20 VITE ME RRADHE NA NDOQI NGA PAS AMBASADA AMERIKANE NE SHQIPERI DHE BASHKIA KRIMINALE E SALI BERISHES DHE E LULZIM BASHES, DHE QEVERIA KRIMINALE E SALI BERISHES, EDI RAMES DHE ILIR METES PER GRABITUR PRONAT QE LAME PAS DHE PER SHUAR SA ME SHPEJT FAMILJEN QE NGA MOMENTI QE HYRA NE PUNE SI REVIZORE DHE DESHMOVA DHE NUK PRANOVA TE JEM PJESE E KORRUPSIONIT DHE SHPERDORIMIT TE PARASE PUBLIKE AMERIKANE NE ASNJE ORGANIZATE JO FITIM PRURESE QE PUNOVA DHE AS TE KOMBET E BASHKUARA, HIMALAJAT E KORRUPSIONIT BOTEROR QE USHEHIQEN NGA DEPARTAMENTI I SHTETIT AMERIKAN. CFARE DO TE OFROJE YURI KIM, OSE CILIDO AMBASADOR TJETER I AMBASADES AMERIKANE NE SHQIPERI, KUR DENONCOJME HAPTAZI KRIMIN QE NA IMPONOHET NGA KJO AMBASADE DHE AMBASADA RRIN NE HESHTJE QE NE 2016, QE KUR ISHTE LU AMBASADOR???? CFARE DREJTESIE DHE DEMOKRACIE I PREMTON AMBASADORJA AMERIKANE SHQIPERISE SE MJERE DHE POPULLIT SHQIPTAR KUR FAMILJA E DENONCON SI KOKEN E KRIMIT QE NA IMPONOHET ME FAKTE CDO DITE NE JETEN TONE, NE SHTEPINE TONE, NE PRONAT TONA, NE RRUGE DHE KUDO KU SHKOJME OSE RRIME??????? KETU KA VETEM FASADE DHE MASHTRIM DIPLOMATIK QE I SHITET POPULLIT NGA AMBASADA AMERIKANE DHE AMBASADA E BASHKIMIT EUROPIAN DHE AMBASADAT E TJERA PERKATESE NEN MANTELEN E DEMOKRACISE DHE DREJTESISE KUR FAMILJA TERRORIZOHET HAPTAZI, CENOHET HAPTAZI, NA RREZIKOHE JETA HAPTAZI PUBLIKISHT , E DENONCOJME PUBLIKISHT ME FAKTE TE TE GJITHA KETO AMBASADA QE NE VITIN 2016 DHE TERRORIZOHEMI TE NESERMEN NE TE NJETEN MENYRE PERSERI DHE TASH 4 VJET RRESHT PA NDALES . KJO QASJE E AMBASADAVE TE HUAJA NE SHQIPERI ME NE KRYE AMBASADEN AMERIKANE ESHTE SHUME E DYSHIMTE DHE SHUME E ERRET PER SHQIPERINE DHE PER POPULLIN SHQIPTAR SEPSE NE NJEREN ANE SHOHIM QE CDO DITE KETO AMBASADA VRAPOJNE NGA NJERA ZYRE QEVERIE TE TJETRA NGA KRYEMINISTRI, TE LIDERI I OPOZITES, TE PRESIDENTI DHE TASH 7 MUAJ LUAJNE ME POPULLIN SHQIPTAR DHE ME FAMILJEN DUKE SHITUR SI REFORME ZGJEDHORE 2 FAQE LETER KU ASKUND NUK SHIHET ZERI DHE VULLNETI I POPULLIT SHQIPTAR POR KUPTOHET VETEM NJE FAKT QE KRIMINELET E OPOZITES QE BRAKTISEN QELLIMISHT PARLAMENTIN TE HYNE BRENDA NE PARLAMENTIN PASARDHES TE PAPREKUR DHE STATUS QUO KRIMINALE E LIDEREVE DHE PARTIVE POLITIKE SHQIPTARE TE MBETET E PAPRIKSHEM DUKE JU IMPONUAR POPULLIT SHQIPTAR ME NJE SISTEM ELEKTORAL KRIMINAL DHE LSITA TE MBYLLURA QE TE VOTOHEN VETEM PARTITE POR JO INDIVIDET. KJO ESHTE QASJA E DYSHIMTE QE I IMPONOHET POPULLIT SHQPTAR 1 VIT E 4 MUAJ PARA ZGJEDHJEVE TE RRADHES KRIMINALE QE TASH 7 MUAJ ROTULLON YURI KIM, SORECA, DUNCAN, AMBASADAT E TJERA PERKATESE QE TAKUAN EDHE PRESIDENTIN JAVEN E FUNDIT NE NJE RRETH VICIOZ PER TE MBAJTUR TE PAPREKSHEM DHE TE PANDRYSHUAR STATUS QUO TE PARTIVE KRIMINALE POLITIKE SHQIPTARE QE KANE VETZGJEDHUR TASH 30 VJET ME KETE MBESHTETJE TE DYSHIMTE NDERKOMBETARE QEVERINE DHE PARLAMENTIN QE KANE DASHUR NE SHQIPERINE E MJERE DHE DUAN PERSERI TE VETZGJEDHIN PAVARESISHT SE NE CILIN KAH, NUK KA RENDESI PER TA, EDI RAMA APO LULZIM BASHA, TE DY JANE SHERBETORE KRIMII NJESOJ DHE TE EFEKTSHEM NJESOJ, PER NDEREKOMBETARET NE SHQIPERI. I KEMI DENONCUAR TE DY SEPSE TE DY PERDORIN PUSHTETIN E TYRE KRIMINAL KUDNER FAMILJES NJERI KA QEVERINE E SHQIPERISE NEN VARTESI TJETRIN BASHKINE E KRIMIT SHKODER QE CUDITERISHT ISHTE E VETMJA BASHKI QE U MBAJT NGA TE DY PALET E PANDERYSHUAR KUR LULZIM BASHA DOLI JO VETEM ME DESHIRE NGA PARLAMENTI POR EDHE I FALI TE GJITHA BASHKITE DEMOKRATE EDI RAMES. NE KETE SITUATE TE QELLIMSHEM DHE FRYME KERCENUESE PER SHQIPERINE E MJERE KU PAVARESIA DHE SOVRANITETI I VENDIT TONE ESHTE I VARUR NE FIJE TE PERIT DHE CDO DITE ESHTE NE PIKEPYETJE NGA NDERHYRJA DIREKT E PAPRECENDENT E AMBASADES AMERIKANE DHE BASHKIMIT EUROPIAN CDO CESHTJE TE BRENDSHME TE SHQIPERISE SE MJERE, FAMILJA JONE MBIJETON DUKE DENONCUAR CDO DITE ME EMAIL ME VIDEO PERKATESE TERRORIN E QELLIMSHEM SHTETOR QE NA IMPONOHET NE CDO MOMENT SI NE SHTEPI KU JETOJME ASHTU EDHE JASHTE SAJ PARA INJORIMIT TE PLOTE DHE TE QELLIMSHEM TE AMBASADES AMERIKANE SI PERGJEGJSE KRYESORE E KRIMIT NDAJ FAMILJES TONE POR EDHE INJORIMIT TE QELLIMSHEM TE AMBASADES SE BASHKIMIT EUROPIAN, DHE AMBASADAVE TE TJERA NE VEND. NUK ESHTE SE PRESIM ASGJE NGA KETO AMBASADA SEPSE NE FUND TE FUNDIT ME PERJASHTIM TE AMBASADES AMERIKANE QE ESHTE PERGJEGJSE DIREKTE E KRIMIT NDAJ FAMILJES TONE NE SHQIPERI, AMBASADAT E TJERA NUK DUHET TE KEN ROL AS NDIKIM NE AS NE QEVERI, AS NE BASHKI, AS NE DREJTESINE SHQIPTARE, POR KUR I SHOHIM KETO AMBASADA CDO DITE TI IMPONOHEN POPULLIT SHQIPTAR NE TELEVIZOR PUBLIK DUKE NDERHYRE DIREKT ME URDHERA PUBLIKE NGA AMBASADORET PERKATES TE TYRE, NGA QEVERITE PERKATESE TE DEPARTAMENTIT TE SHTETIT AMERIKAN DHE TE BASHKIMIT EUROPIAN DUKE NDEHYRE DIREKT NE REFORMEN ZGJEDHORE NE VEND QE VENDOS QEVERINE DHE PARLAMENTIN DHE BASHKINE E RRADHES PER POPULLIN SHQIPTAR ATEHER NORMALISHT KETO AMBASADA JANE PERGJEGJSE EDHE PER KONSEKUENCAT E VENDIMEVE DHE URDHERAVE TE TYRE DIREKT QE I IMPONOJNE SHQIPERISE SE MJERE DUKE MBAJTUR DHE KONTROLLUAR NE PUSHTET KRIMINELET POLITIKANE QE DUAN NE QEVERI, NE BASHKI DHE NE PARLAMENTIN SHQIPTAR QE DIREKT DHE HAPTAZI PO SHKATERROJNE JETEN E FAMILJES NE TE GJITHE ASPEKTET E JETES TONE TASH 4 VJET ME RRADHE. PRA TASHME PERGJEGJSIA I PERKET DIREKT KETYRE AMBASADAVE QE DUAN ZGJEDHJET E TYRE ME KUSHTET E TYRE NE SHQIPERI, DUAN TE ZGJEDHIN QEVERINE E TYRE NE SHQIPERI, DUAN TE ZGJEDHIN KANDIDATET E TYRE NE PARLAMENTIN SHQIPTAR SIQ BEN ZONJA KIM KERKON HEQJEN E GJIN GJONIT DHE KONSIDERON FUTJEN E JOZEFINA TOPALLIT, DUAN TE ZGJEDHIN BASHKITE E TYRE, DUAN TE ZGJEDHIN DREJTESINE E TYRE KUR PA NDALES DALIN NGA BURGU KRIMINELE QE KANE VRARE NJEREZ DHE VAZHDOJNE TE VRASIN EDHE PASI DALIN NGA BURGU SEPSE NUK KA NDESHKIM PER TA DHE KU KORRUPSIONIN DHE KRIMI SHTETROR QE FAMILJA E DENONCON NE DETAJE TASH 4 VJET RRESHT VAZHDON I PAPREKUR DHE PA NDALES PERPARA SEPSE E LEJON AMBASADA AMERIKANE QE ESHTE KOKA E KRIMIT NDAJ FAMILJES TONE. FAMILJA ESHTE NE RREZIK CDO DITE SEPSE DENONCOJME DIREKT DHE HAPTAZI KRIMINELIN TONE QE ESHTE AMBASADA AMERIKANE NE SHQIPERI QE INJORON DENONCIMET TONE PUBLIKE NDERSA I IMPONOHET CDO DITE E ME SHUME POPULIT SHQIPTAR ME MASKEN E DREJTESISE QE DO TE VIJE, DEMOKRACISE QE DO TE VIJE, DHE QEVERISE DHE PARLAMENTIT QE DON AJO PER POPULLIN SHQIPTAR VETEM DUHET THEJSHT TE DUROJME KRIMIN SHTETOR QE NA VERSULET CDO DITE MBI SHPINE QELLIMISHT DHE DIREKT DUKE NA RREZIKUAR JETEN DHE PRONEN. ME POSHTE KENI NE DETAJE KRIMIN DITOR SHTETROR QE NA IMPONOHET NGA AMBASADA AMERIKANE NE SHQIPERI NE BASHKEPUNIM ME QEVERINE E KRIMIT SHQIPTARE DHE BASHKINE E KRIMIT SHKODER. GJYKATA NDERKOMBETARE E HAGES, GJYKATA NDERKOMBETARE E TE DREJTAVE TE NJERIUT NE STRASBURG DHE EUROPIANE NA RREZIKOHET JETA QELLIMISHT NGA DEPARTAMENTI I SHTETIT AMERIKAN DHE AMBASADA AMERIKANE NE SHQIPERI. KERKOJME URGJENTISHT: TE NDALET KRIMI SHTETOR QE NA IMPONOHET CDO DITE NE SHQIPERI NGA DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT, AMBASADA AMERIKANE NE SHQIPERI, QEVERIA E KRIMIT DHE POLICIA E KRIMIT E SHQIPERISE, BASHKIA E KRIMIT SHKODER TE NDALEN KRIMINELET QE NA IMPONOJNE KETE KRIM SHTETOR CDO DITE QE JANE GRUP KRIMINAL SHTETROR NDERKOMBETAR DHE KOMBETAR I KRYESUAR NGA AMBASADA AMERIKANE DHE PJESE E GRUPIT QE PERDORET TE EKZEKUTOJE KRIMIN NDAJ FAMILJES TONE NE SHQIPERI JANE EDI RAMA, LULZIM BASHA, ILIR META, DHE SALI BERISHA. TE HETOHET DHE TE GJYKOHET SA ME PARE KY GRUP KRIMINAL PER KRIMIN QE KANE IMPONUAR DHE VAZHDOJNE TE IMPONOJNE MBI FAMILJEN NE VITE DHE CDO DITE. NE E KEMI DENONCUAR NE DETAJE SECILIN POLITIKAN SI KA NDIKUAR NE JETEN TONE DIREKT ME URDHER TE DEPARTAMENTIT TE SHTETIT AMERIKAN DHE AMBASADES AMERIKANE NE SHQIPERI Jemi nje familje nga Shkodra me kryefamiljare File Vrucaj, vajzen Vjollca Xhaka dhe djalin e vajzes Amin Xhaka Naik 7 vjeq. Denoncojme cdo dite me email, me telefon, duke ankuar direkt te Policia e Shkodres te 129, terrorin ditor te qellimshem qe na imponohet te pallati I dyshimte ku jetojme, ne rruge publike dhe ne pronat tona private ne lagjen Rus dhe ne Dobraq. Kemi qe ne vitin 2016 qe torturohemi qellimisht qe nga momenti kur dalim nga apartamenti ku jetojme derisa kthehemi ne kete apartament. Individet dhe bizneset, me emer e pa emer, makinat me targat perkatese qe na rrezikojne jeten dhe na kercenojne cdo dite i kemi denoncuar me foto, me persona te identifikuar qe na shfaqen ne pallatin ku jetojme, makinat me targa konkrete, bizneset me persona konkrete dhe me makinat e tyre qe na bllokojne qellimisht trotuarin ku ecim, dhe policet perkates qe na kane injoruar kur I kemi kerkuar ndihme ose kur kane ardhur te flasin direkt me ne ne vendngjarje. Pavaresisht denoncimeve te vazhdueshme ditore DREJTUAR Policise se Shtetit dhe ne Prokurorine e Shkodres dhe SPAK, tortura ditore vazhdon akoma per familjen tone edhe pse ne vazhdojme te denoncojme rregullisht te SPAK, Presidenti I Vendit, Kryeministri I vendit, Policia e Shtetit, Ministrite perkatese e Brendshme, e Drejtesise, Bashkia Shkoder dhe te digasteret e tjera shteterore perkatese qe QELIMISHT KANE NISUR NE VITIN 2020 TI KTHEJNE PRAPA DENONCIMET TONA PUBLIKE DUKE MOS I PRANUAR QELLIMISHT NGA [email protected] NDERSA VAZHDOJNE TE NJEJTIN TERROR SHTETROR KRIMINAL NDAJ FAMILJES QE NE VITIN 2016 DHE NE VAZHDIM. Per kete arsye detyrohemi te komunikojme dhe ti denoncojme keto institucione shtetrore qe nuk ekzistojne per Popullin ne Shqiperi vetem me ane te denoncimeve ne Prokurori dhe SPAK. Kini parasysh se ne kemi depozituar ne Prokurorine e Shkodres denoncimet e listuara me poshte per te njejtin problem dhe rrezik jete ne datat perkatese. Gjithashtu Prokuroria e Pergjithshme I ka marre disa nga keto denoncime nepermjet websitit te saj tek platforma per denoncime: 1 2/7/2018 8 12/10/2018 15 17/2/2019 22 10/6/2019 29 15/8/2019 36 3/12/2019 43 2/6/2020 2 12/7/2018 9 22/10/2018 16 11/3/2019 23 17/6/2019 30 16/9/2019 37 6/1/2020 44 16/6/2020 3 26/7/2018 10 5/11/2018 17 25/3/2019 24 24/6/2019 31 1/10/2019 38 5/2/2020 45 16/6/2020 4 6/8/2018 11 12/11/2018 18 1/4/2019 25 1/7/2019 32 30/10/2019 39 24/3/2020 online 22/4/2020 ne dore 46 22/6/2020 5 3/9/2018-denoncimi 1re 12 26/11/2018 19 24/4/2019 26 17/7/2019 33 4/11/2019 40 22/4/2020 47 29/6/2020 6 3/9/2018-denoncimi 2te 13 17/12/2018 20 14/5/2019 27 22/7/2019 34 26/11/2019 41 6/5/2020 48 29/6/2020 7 24/9/2018 14 11/01/2019 21 3/6/2019 28 13/8/2019 35 2/12/2019 42 28/5/2020 49 6/7/2020 50 15/7/2020 57 3/9/2020 51 21/7/2020 58 3/9/2020 52 21/72020 59 15/9/2020 53 23/7/2020 online 54 29/7/2020 55 18/8/2020 56 18/8/2020 Ky terror I qellimshem dhe kjo perndjekje e tmerrshme ditore qe I behet familjes e ka rrenjen, zanafillen e saj dhe ka filluar ne Amerike nga Departamenti I Shtetit Amerikan pasi ne kemi denoncuar problemet serioze dhe shume te renda qe kam deshmuar ne llogaritari dhe ne ambjentet e punes dhe si pasoje e kesaj deshmie, jam diskriminuar dhe jam terrorizuar ne ambjentet e punes dhe jashte saj shume egersisht ne cdo organizate “JofitimPrurese” qe kam revizionuar dhe kam punuar ku padrejtesine dhe perndjekjen me te eger dhe te tmerrshme e kam marre brenda ORGANIZATES SE KOMBEVE TE BASHKUARA ne te dy anet e jetes si ate profesionale ashtu edhe ne anen personale. Kam ankuar direkt qe ne vitin 2013 dhe vazhdojme akoma te denoncojme te Kombet e Bashkuara. Ne vitin 2013 denoncuam te sekretaret e pergjithshem te Kombeve te Bashkuara, Ban Ki Moon dhe Antonio Guterres, dhe perfaqesuesit e UNDP-Helen Clark, UNWOMEN-Michel Bachelet, Misioni I Amerikes ne Kombet e Bashkuara qe eshte dege kryesore e Departamentit Amerikan te Shtetit, Misione te ndryshme ne Kombet e Bashkuara. Kam ankuar direkt te Departamenti Amerikan I Shtetit qe ne vitin 2015 dhe deri tani tmerrin qe kam perjetuar ne Kombet e Bashkuara, dhe ne te gjitha organizatat “Jofitimprurese” ne te cilat kisha punuar dhe po punoja gjate kohes qe u detyrova te kerkoj ndihme nga Departamenti I Shtetit Amerikan sepse ne vitin 2015 AFS USA INC me detyroj te zgjidhja njeren nga dy alternativa, ose te firmosja SKANDALIN E LLOGARIVE TE PARAVE QE PERDORTE ORGANIZATA PA PASUR DOKUMENTE MBESHTETESE KONKRETE DHE PA NDJEKUR PROCEDURA LLOGARITARIE PERKATESE, OSE NESE NUK PRANOJA TE FIRMOSJA ASHTU SIQ ORGANIZATA ME PERFAQESUESIT E SAJ ISHTE MESUAR TE BENTE GJITHMONE ME VITE ME RRADHE, ATEHER UNE KUNDERSHTOJA HAPUR “PRAKTIKEN DHE KULTUREN DISA VJEQARE TE ORGANIZATES” DHE NE KETE MENYRE DUHEJ TE LARGOHESHA MENJEJHER SEPSE NUK ISHA E PERSHTATSHME PER KULTUREN E ORGANIZATES. PAS KETIJ ANKIMI DHE DENONCIMI SHUME NE DETAJE QE I DERGOVA DEPARTAMENTIT TE SHTETIT AMERIKAN NE VITIN 2015 dhe OFFICE OF Inspector General te Amerikes gjate kohes qe po punoja brenda organizates dhe po me behej presion direkt te hiqesha nga puna nese nuk pranoja te firmosja dokumentet e llogaritarise qe me kerkonte organizata “Jofitimprurese”. Te dyja institucionet shteterore Amerikane me kthyen pergjigje duke me thene se deshmia ime per Kombet e Bashkuara dhe organizaten ne fjale nuk ishin pergjegjsi e tyre edhe pse fondet kjo organizate I merrte nga Departamenti I Shtetit Amerikan per Edukimin. Pas disa ditesh Organizata AFS USA Inc, me hoqi nga puna me justifikimin se nuk I pershtatesha “kultures dhe praktikes se organizates”. Ky ishte fillimi I denoncimeve te Departamenti I Shtetit Amerikan dhe pergjigjja qe filluam te merrnim per keto denoncime direkte qe po beja per organizatat “Jofitimprurese” te cilat revizionoja dhe punoja per to. NDERSA KOMBET E BASHKUARA QE NGA JANARI 2013 RRINE NE HESHTJE ABSOLUTE NDAJ TE GJITHA ANKESAVE DHE PROBLEMEVE TE TMERRSHME QE ME JANE SHKAKTUAR BRENDA DHE JASHTE KESAJ ORGANIZATE. KOMBET E BASHKUARA NUK KANE PRANUAR KURRE TE ADRESOJNE TERRORIN DHE PADREJTESITE DITORE QE ME KANE SHAKTUAR BRENDA ORGANIZATES GJATE KOHES QE PUNOJA SI KONSULENTE PER ASETET E LUJTSHME DHE TE PALUJTSHME QE KISHIN NEPER BOTE UNDP DHE UNWOMEN. Pas Kombeve te Bashkuara, te gjitha eksperiencat e punes qe kam pasur kane qene ne organizata “jofitimprurese” Nderkombetare ku u punesova per kohe te shkurter qe te terrorizohesha nga secila prej tyre me eger dhe me ashper dhe pas shpine me te gjitha menyrat me te poshtra qe mund ti servireshin njeriut befasisht dhe fshehurazi. Keto organizata nderkombetare jane: AFS USA inc, Universiteti New York, dhe Girls Rising. Ndersa ne vitin 2014 u punesova ne New York nga nje kompani revizionimi per 3 muaj dhe pata rastin te revizionoja organizata te ndryshme “Jofitim Prurese te New York” qe vjelnin FONDET LOKALE DHE SHTETERORE DYCD NEPERMJET ADMINISTRIMIT QE I BENTE KETYRE FONDEVE DEPARTAMENTI I ZHVILLIMIT TE RINISE DHE KOMUNITETIT I QEVERISE SE NEW YORKUT. Gjate ketij revizionimi qe beja ne New York, gjeta shume probleme llogaritarie brenda organizatave qe merrnin DYCD fonde dhe nuk mbeshtesnin dot perdorimin e ketyre fondeve me dokumentet perkatese. Njoftova disa here boset e kompanise se revizionimit per gjithqka cfare po deshmoja dhe shihja ne punen time dhe pas 3 muajsh u nxorra nga puna me justifikimin se nuk I PERSHTATESHA PRAKTIKES DHE KERKESAVE TE FIRMES SE REVIZIONIMIT. Gjate experiences time profesionale kam punuar dore per dore dhe krah per krah me 3 kompanite me te medha te Auditit ne bote Deloitte, Pricewaterhouse Coopers dhe Ernst and Young ne revizionime te qeverise lokale ne Chicago, New York dhe ne Oklahoma City dhe kam perfunduar pa pune ne shumicen e kohes sepse merresha ne pune vetem qe te hidhesha me force dhe padrejtesisht perjashta. Kjo torture e qellimshme qe filloj ne ambjente e punes ku punoja u tranferua me shpejtesi dhe ne jeten personale qe ne vitin 2013 pasi u hoqa nga puna ne Kombet e Bashkuara. Ne vitin 2016 u ktheva me familjen ne Shqiperi ku familja filloj te terrorizohej hapur dhe direkt sapo hyme te jetojme ne pallat dhe Qeveria Rama bashke me Ambasaden Amerikane ishin te parat qe u vune ne dijeni cfare po perjetonte familja qellimisht ne Shqiperi ne shtepine tone. Por si Qeveria Rama ashtu edhe Ambasada Amerikane qendruan ne heshtje ne vitin 2016 dhe lejuan Gjergj Liqejzen me biznesin e dyshitmte Chicago ti versuleshin familjes me Cirilanin, familjan Marku, Familjen Sterkaj (te deputetit te PS Zotit Paulin Sterkaj), familjen Salihi dhe pas tyre na u versulen te gjithe klientet e bizneseve te dyshimta te pallatit, te rinj e te vjeter, duke na terrorizuar dite e nate ne pallat, ne tarrace dhe sa here dilnim e hynim nga pallati I dyshimte ne te cilin jetonim. Denoncimet e vazhdueshme ne Prokurorine e Shkodres dhe ne Policine e Shkodres nuk paten asnje efekt perkundrazi tortura vazhdoj e njejte. Denoncimet ditore te ambasadat e huaja dite e nate, shtyne Policine E Shtetit te nderhynte me ne fund dhe te ndalte turmen e qellimshme qe kishin zaptuar pallatin dhe qe biznesi Chicago I hapte deren e pasme te tij qe te zaptonin pallatin ne cdo kohe. Pas kesaj turme filloj Matrapiku i katit te 8te ne hyrjen e Zotit Liqejza I cili na shqetesonte ne mes te nates e ne mes te dites dhe e denonconim vazhdimisht ne Polici e Prokurori dhe te digasteret e huaja dhe vendase por perseri na shqetesonte. Nderkohe gjate veres 2016 gjetem kohen te shkojme edhe te toka ne Dobraq ku pame skandalin e rradhes qe na kishin instaluar te dera e prones tone. Dikush kishte vendosur nje pusete gjigande te dera e prones aty ku kurre me pare nuk kishte pasur pusete te pakten per afro 30 vjet qe kur nena e kishte blere kete toke. Puseten e kishin instaluar dhe e kishin lene te hapur vetem me nje rrjet hekuri siper saj ne menyre qe te qelbte dhe te permbyste me kollaj dhe me lehtesisht hyrjen ne token tone. Perveq kesaj niveli I tokjes ishte gerryer kudo perreth hyrjes se tokes dhe pusetes ne menyre qe e gjithe balta, uji qe derdheshin ne rrugen kryesore afer pusetes te derdheshin perpara deres dhe hyrjes ne toke. Kerkuam ndihmen e Ministrise perkatese, Ujesjellesit Shkoder dhe Vlash Pjetrit, kryetarit te komunes Rrethina ne vitin 2016 dhe puseta u mbyll me kapak betoni hermetikisht. U nisem per ne Amerike ne fillim te vitit 2017 sepse me kerkonte ne interviste pune CUNY University, Universiteti I Qytetit te New Yorkut. Dhe Natyrisht kur shkova te intervistohesha me refuzuan te me merrnin ne interviste dy here rradhazi, pastaj me thirren ne interviste dy here te tjera dhe ne fund me thane qe NUK I PERSHTATESHA KETIJ INSTITUCIONI PASI I SQAROVA PERFAQESUESIT E FINANCES DHE BORDIT TE UNIVERSITETIT SE ISHA PA PUNE SEPSE KISHA DENONCUAR HAPUR SKANDALET DHE PROBLEMET SERIOZE QE KISHA EVIDENTUAR GJATE PROFESIONIT TIM NE ORGANIZATA TE NDRYSHME “JOFITIMPRURESE”. Gjate 2017 nuk mu lejua te punoja askund dhe te merrja nje shtepi me qera askund ne New York City sepse Qyteti I New Yorkut kishte vendosur te me terrorizonte qellimisht ne menyren me te eger bashke me familjen. Na detyruan per 9 muaj te jetonim ne shtepi sociale sepse mbeta ne me te rruges me familjen qellimisht. Ateher Qyteti I New Yorkut si ndihme sociale me ofroj pune ne Departamentin e te Pastreheve te qytetit te New Yorkut ku shume qarte kuptohej dhe shihej tmerri, diskriminimi dhe presioni I tmerrshem qe me shkaktonin “bashkepunetoret” e ketij departamenti gjate “Punes se tyre ndaj meje”. Jashte punes, qe nuk ma jepnin kurre sepse me kishin punesuar vetem qe te me terrorizonin perfaqesuesit e Departamentit te Shtetit Amerikan te veshur me petkun e bashkepunetoreve te mi ne departamentin ne te cilin punoja, na priste nje terror ditor I qellimshem ne rruge, ne tren, ne dyqan, ne ambjentin ku jetonim nga kushdo dhe cilido qe nuk e njihnim dhe nuk kishim asnje lidhje me askend ne Amerike. Te gjithe kete tmerr dhe terror te qellimshem se bashku me historine e tmerrshme qe me ardhjen tone ne Amerike, me shkollimin tim, dhe pastaj me punen time ne revizionim ne Chicago, ne New York dhe ne organizata jofitimprurese kombetare dhe nderkombetare Amerikane, e kam sqaruar ne detaje shume te hollesishme dhe konkrete te Senati Amerikan, Kongresi Amerikan, Presidenti Obama dhe Presidenti Trump, Departamenti I Drejtesise Amerikane, FBIja gjate gjithe vitit 2017 dhe kam marre vetem HESHTJE DHE TE NJEJTIN TERROR NDAJ MEJE DHE FAMILJES TIME. Ne fund te vitit 2017 vendosem te mos durojme me kete terror te qellimshem sepse e kuptuam se nuk do te lejoheshim me kurre te punoja askund ne Amerike qe te mbaja familjen dhe nuk do te lejoheshim te jetonim te qete ne Amerike kurre me. Per kete arsye u larguam nga Amerika dhe u strehuam ne Kanada ku Qeveria Kanadaze bashke me ambasadat e ndryshme ne Kanada shume shpejt u njoftuan per tmerrin qe kishte kaluar dhe po vazhdonte te kalonte familja edhe ne Kanada, sapo hyme ne Kanada. Terrori nuk ndryshoj por perkundrazi u be me I eger dhe perndjekja ndaj familjes u be me e ashper. Makina te ndryshme krejt papritur na drejtoheshin me shpejtesi marramendese direkt perballe dhe na kalonin me shpejtesi te kembet duke na rrezikuar jeten disa here gjate kohes qe qendruam ne Kanada per nje periudhe 1 mujore afersisht. Qeveria Kanadaze qendroj ne heshtje absolute gjate gjithe kohes qe familja I kerkoj ndihme dhe asnjeher nuk arriti te sqaroj faktin SEPSE KANADAJA BOTES I REKLAMON EMIGRACION TE HAPUR DHE TE LIRE NE KANADA PER ATA QE JANE TE SHKOLLUAR DHE PROFESIONISTE NDERSA MUA ME LINTE PAS DERE ME DIJENI TE PLOTE TE DIPLOMAVE DHE EKSPERIENCES SE TMERRSHME PROFESIONALE QE KISHA KALUAR GJATE PROFESIONIT TIM. Nga Kanadaja lajmeruam Kryeministrin Edi Rama, Ambasaden Amerikane ne Shqiperi e ne Kosove cfare kishte kaluar familja deri ne ato momente dhe cfare po kalonim edhe ne Kanada tashme. U LARGUAM NGA KANADAJA DHE U STREHUAM NE DANIMARKE NE KAMPIN E KRYQIT TE KUQ TE DANIMARKES NE COPENHAGEN. BRENDA 2 DITESH “KRYQI I KUQ” NDERMORI NJE SULM TE TMERRSHEM NDAJ FAMILJES DUKE FUTUR NJE FAMILJE KOSOVARE QE NA E KISHTE INSTALUAR SI KOJSHI TE NA SHQETESONTE, CENONTE, DHE TE NA AKUZONTE QELLIMISHT NE MENYRE QE FAMILJA TE MOS DESHMONTE TMERRIN QE KISHIM KALUAR DERI ATEHER PERPARA ORGANIZATES “JOFITIM PRURESE” TE KRYQIT TE KUQ POR TE NA LARGONTE ME FORCE DHE ME INTIMIDIM NGA DANIMARKA. 2 DITE PERPARA KRISHTLINDJEVE TE BEKUARA ARRITEM NE TOKEN E MJERE TE SHQIPERISE TONE TE DERRMUAR ME KEQ SE FAMILJA JONE NGA PADREJTESITE DHE TERRORI DITOR QE MERR POPULLI QE VETEM DURON DHE SHIKON SEPSE NUK KA FORCE TE LUFTOJE TE LIGEN E FUQISHME QE KA KAPLUAR SHQIPERINE E MJERE CEP E NE CEP. Qekur jemi kthyer ne Shqiperi familja torturohet dhe terrorizohet ekzaktesisht si ne Amerike ne vitin 2017 per 9 muaj me rradhe. Ajo cfare lidh Qeverine Rama me kete terror dhe me ndikimin Amerikan ne torturen e qellimshme qe I imponohet familjes tone me force dhe me dhune, eshte se ky terror ka filluar egersisht dhe shume hapur vetem ne vitet qe zoti Rama u vu ne krye te qeverise Shqiptare. Ky terror nuk u kufizua vetem ne nje vend ose ne nje prone tonen por u perhap me shpejtesi marramendese dhe te kalkuluar ne te gjitha shtyllat mbi te cilat mbijeton familja jone dhe varet familja jone. Ne vitin 2016 familja u kercenua dhe na u be presion shume I madh me kursimet tona qe I I kishim ne banken FIBANK ku drejtori I bankes ne Shkoder hapur dhe direkt na thoshte se nuk na I lironte parate pa na marre gjobat mbi to ne forme tarifash absurde dhe pa te pajustifikuara me sherbime konkrete te bankes ne dobi te familjes. Pasi arritem ti terhiqnim parate tona nga kjo banke, FIBANK na tarifoj per gati 2 vjet cdo muaj mbi 30,000 leke te vjetra sepse kishim nje llogari te hapur ne kete banke me 0 balance dhe nuk kishim asnje sherbim as lidhje me me kete banke. Kete llogari kerkuam ta shkepusim sapo terhoqem parate por FIBANK nuk na lejoj sepse kerkonte te na merrte me teper gjoba ne forme tarifash absurde edhe per mbylljen e llogarise ose perndryshe llogaria do te mbyllej automatikisht pas 6 muajsh me balance 0 dhe ansje veprim ne te. Ne zgjodhem ta linim llogarine pa balance dhe pa aktivitet sepse nuk donim te paguanim me tarifa fallso. Banka shfrytezoj kete mundesi duke na faturuar per mbi 2 vjet qellimisht dhe duke lene active llogarine qe duhej ta kishte konsideruar joaktive perderisa kishte dy vjet qe kishte balance 0 dhe asnje akvitet nga familja ne te. Pas ketij terrori me kete banke, familja denoncoj dhe ankoj direkt te qeveria Rama dhe ministria perkatese e financave per terrorin dhe mashtrimin qe na ofroj kjo banke. Pas ketij terrori bankar, na u versulen ne shpine, bizneset e dyshimte poshte pallatit ku jetojme ku shitesit e tyre filluan te na cenojen e kercenojne sa here hynim e dilnim ne pallatin e dyshimte ne te cilin jetojme. Pas shitesave, filluan te na terrorizojne pseudo banoret e pallatit, te cilet tashme ishin zhdukur nga pallati por shfaqeshin me raste duke na bllokuar deren e pallatit ose ashensorin siq ishin familja Marku dhe Cirilani. Pas ketyre pseudo banoreve, filluan te na terrorizojne makinat e panumerta qe na ndjeknin sa here hynim e dilnim nga pallati I dyshimte. Gjithashtu Hotel Kolose cuditerisht ne vitin 2018 nderroj sjellje, dhe filloj te terrorizoje edhe ky biznes familjen qellimisht me rojen e tij te parkingut. Shume shpejt ne vitin 2018, hotel Kolose e bllokoj plotesisht pedonalen e Shkodres afer rruges At Gjergj Fishta me parkimin e makinave te tij dhe ne kete menyre na bllokoj kalimin e sigurte dhe normal sa here dilnim e hynim nga pallati I dyshimte ne te cilin jetojme. Ndersa tek toka ne Dobraq u instruktuan ne menyre shume te koordinuar te gjitha bizneset e dyshimta nga Rusi deri te Dogana e Shkodres per gjate rruges Shkoder Hani I Hotit te terrorizonin dhe te rrezikonin jeten e familjes sa here I drejtoheshim Dobraqit per te shkuar te prona jone private ne kete zone te dyshimte te Shkodres. Natyrisht Policia e Shkodres heshti, heshti dhe vetem heshti duke e lejuar qellimisht tmerrin dritherues qe na ofrohej cdo dite cdo here qe ecnim ne rrugen Shkoder Hani I Hotit per te shkuar te toka jone ne Dobraq. Puseta fiktive Gjigande 2 metra me 2 metra Natyrisht ishte care ne njeren ane te saj dhe me shume kujdes kjo cope betoni e care ishte lene ne ane te pusetes duke e lejuar puseten te rrinte e hapur mjaftushem qe te cenohej, kercenohej, trazohej dhe te shqetesohej qellimisht familja jone sa here i afroheshim prones tone dhe hyrjes se saj. natyrisht polici i dobraqit, ardisi e shplante kete skandal duke na perplasur te bashkia shkoder sepse puseta gjigande fiktive e neveritshme mbi kanale kulluese shteterore te bllokuara dhe zaptuara hapur dhe para syve te policit te dobraqit nga kojshi zeneli qe jetonte 10 metra larg kesaj pusete dhe nga kojshi lal marku qe jetonte perballe pusetes nuk ishte pergjegjsi e ketij polici. ose me sakte kjo pusete gjigande fiktive para deres se prones tone nuk do te permbushte misionin e cenimit te qellimshem ndaj familjes nese polici i dobraqit kerkonte qe te mbyllej kjo pusete te komuna perkatese qe ishte komuna rrethina shkoder dhe Kryetari I Saj Vlash Pjetri i cili ishte njoftuar ne vitin 2016 per kete pusete fiktive dhe i ishte kerkuar edhe ateher qe te mbyllej kjo pusete. Natyrisht pas ketij terrori te qellimshem qe po na ofrohej me kursimet tona, me pronat tona, ne rruge, ne dyqan, kudo ku shkonim dhe rrinim, familja nuk mund te gjente edhe punesim nga Qeveria Rama sepse Diplomat Amerikane me nje Eksperience Dritheruese dhe Alarmuese brenda Organizatave Nderkombetare Amerikane dhe brenda Kombeve te Bashkuara qe tashme kane futur putrat e tyre me kohe ne Shqiperine Meme, nuk I hynin ne pune askund Qeverise Rama. Perkundrazi I prishnin dhe I prishin edhe sot shume pune sepse Kombet e Bashkuara dhe Departamenti I Shtetit Amerikan lufton me shume zell dhe me shume force ta ndali kete te vertet te tmerrshme qe kam perjetuar ne Amerike gjate profesionit tim dhe me familjen time. Kombet e Bashkuara, nje here te vetme nuk dolen te adresojne hapur dhe direkt problemet e tmerrshme qe me shkaktuan ne pune dhe ne jete qe nga Janari 2013 qe u jam drejtuar por rrine vetem ne heshtje ndersa familja ime torturohet qellimisht cdo dite pikerisht per te verteten dhe skandalin e tmerrshem qe plasi brenda Kombeve te Bashkuara qe u be vegel e Departamentit te Shtetit te me terrorizonte dhe te me shkaterronte qellimisht profesionalisht dhe personalisht fshehurazi dhe pas shpine. U perdoren njerez dhe menyra nga me skandalozet te me behej presion dhe te shkaterohesha ngadale nga trysnia e tyre ne pune dhe ne jete. Por problemi mbeti gjithmone I njejte per Kombet e Bashkuara dhe per Departamentin e Shtetit. E doja shume punen e shkrete dhe sakrifikoja shume zell dhe durim dhe presion shume te madh sepse kisha studiuar me zell dhe me sackrifice dhe sapo me hapej drita jeshile ne nje vend pune, une jepja maksimumin pa kuptuar SE ISHA HEDHUR NE VORBULLEN E TMERRSHME TE KAZANIT GJIGAND BOTEROR HALE QE NE KRYE ISHTE I MBULUAR ME NJE CIPE TE HOLLE MJALTI KU UNE SAPO FILLOJA TE GERMOJA MBYTESHA NE KETE VORBULLE GJIGANDE BOTERORE KORRUPSIONI. NATYRSHEM UNE NUK E KUPTOJA KU ISHA HEDHUR DHE SKANDALIN QE PRISTE TE VLOHEJ PAS SHPINES TIME. NDERSA NE LIDHJE ME KARAKTERIN PERSONAL, ISHA NJERI QE NUK SHITESHA PER ASGJE DHE PER ASKEND DHE KURRE POR DOJA NE JETE TE KISHA NJE PERSON QE DONTE TE KRIJONTE FAMILJE ME DESHIRE DHE ME VULLNET TE MIRE PAVARESISHT VESHTIRESIVE QE MUND TE NA SHFAQESHIN NE JETE. PIKERISHT PER KETO KERKESA SPECIFIKE QE UDHEHIQNIN JETEN DHE QELLIMIN TIM NE JETE, SI KOMBET E BASHKUARA ASHTU EDHE DEPARTAMENTI I SHTETIT KISHIN PROBLEM TI GJUANIN DHE TI DAMKOSNIN SEPSE NUK PRANOJA TE SHITESHA AS NE PUNE E AS NE JETE. PRANDAJ REZULTATI I KESAJ TORTURE MBETI QE TE ME IMPONOHEJ TE RRIJA PA PUNE ME FORCE DHE QELLIMISHT PA USHTRUAR ZANATIN QE SHUME I KUSHTOVA ZELL DHE PERKUSHTIM PA DITUR ASPAK SE PO RREZIKOJA JETEN TIME ME KETE PERKUSHTIM TE DEVOTSHEM NDAJ NJE ZANATI SHUME TE VESHTIRE DHE SHUME TE RREZIKSHEM. NGA SHKOLLA AMERIKANE NE FILLIM BESOJA SE DREJTESIA, LIRIA E FJALES DHE MENDIMIT, DHE DEVOTSHMERIA DHE PASTERTIA E PUNES , NATYRSHEM DO TE TRIUMFONIN GJITHMONE. POR MU DESH VETEM PUNESIMI BRENDA KOMBEVE TE BASHKUARA TE KUPTOJA SE E VERTETA E HIDHUR BOTERORE ISHTE KREJT NDRYSHE NGA AJO QE UNE BESOJA. DHE FAMILJA QE NGA VITI 2017 PERNDIQET DHE TORTUROHET EGERSISHT KUDO KU JETOJME DHE KU SHKOJME. KJO PERNDJEKJE FILLOJ NE AMERIKE DHE TANI PO ZHVILLOHET SISTEMATIKISHT NE SHQIPERINE TONE TE MJERE SEPSE SHTYLLAT QE MBAJNE GJALLE FAMILJEN TONE PO NA KERCENOHEN DHE PERFAQESUESIT LOKALE DHE SHTETERORE NEN MASKEN E SHTETIT DHE NE BASHKEPUNIM ME KRIMIN, JANE BERE GATI TE MARRIN COPAT QE JU PREMTOHEN SI REZULTAT I TRYSNISE DHE PRESIONIT TE TMERRSHEM QE I BEHET FAMILJES. Ja tortura dhe terrori I qellimshem qe na kishte pergatitur Ambasada Amerikane bashke me sherbetoret kriminele te saj te qeverise se krimit te Edi Rames dhe Sander Lleshin Minister kriminel te Brendshem. Kjo torture po na imponohet akoma pa ndales kur vazhdojme te denoncojme vazhdimisht ne Prokurorine e Shkodres, SPAK, dhe publikisht terrorin kriminal te tyre ne pallatin e krimit ku jetojme, te dyqanet private ne lagjen RUS dhe te prona private e familjes ne Dobraq. Date 13 Shtator 2020 2:00 te mesdites nisem te shkruajme OFFLINE pa internet denoncimin e 59te qe po ja drejtonim Prokurorise se Shkodres, Prokurorise se Pergjithshme dhe SPAK. Kryesisht ne pergjohemi 24 ore ne internet nese perdorim internetin per te denoncuar ose per te lexuar lajmet e dites online. Per kete arsye rrime OFFLINE kur pergatisim denoncimet per Prokurorine. 2:38 deri ne oren 9 te darkes qe kemi mbaruar plotesisht denoncimin dhe dergimin online publikisht, na kane marre ne telefon dy numra telefonin 56 here specifikisht numrai 0672368770 (24 here) dhe 0676493223 (23 here) dhe 067 691 1420 (7here) dhe dy numra te tjere telefoni me nga nje here secili. Na kishin derguar edhe mesazh me telefon te dy numrat qe na terrorizuan duke na kerkuar te bisedonim per dyqanin qe kemi per qera sepse ishin te interresuar. Kur keta kriminele kane cmimin e qerasa te percaktuar ne deren e dyqanit dhe nuk kane nevoje te terrorizojne familjen mbi 20 here nese ju interreson dyqanin yne me te vertet. Te gjithe kur na marrin ne telefon pasi shohin numrin e telefonit te dera e dyqanit ku kane edhe cmimin e qerase na pyesin sa e ke qerane kur e dine sa eshte qeraja e dyqanit. Individe te tille qe na kane terorrizuar dhe shqetesuar qellimisht duke na mashtruar disa here qellimisht sepse ne fillim I merrnim sinqerisht keto telefonata dhe linim edhe takim me individet te dyqani por nuk shfaqeshin asnjeher por zhdukeshin. Individe te tille qe na terrorizojne ne telefon me justifikimin e dyqanit kemi edhe Luce Zefin qe na mashtroj, dhe pasi na futi ne rrjeten kriminale te noteres se BAshkise se krimit Shkoder dhe Edi Rames bashke me grupet kriminale qe kontrollojne zonen e dyqaneve tona, filloj ten a cenonte te dera e shtepise qellimisht ndersa Banka kriminale Intesa San Paolo nuk pranonte ten a lejonte te merrnin parate qe kriminelja Zefi na kishte dhene gjoja per qerane e dyqanit qe donte te merrte. Shkuam te noterja qe na kerkoj bashke me Luce kriminelen te ndryshonim kushtet e kontrates se krimit te qerase qe donte grupi kriminal I Luces por jo kushtet e qerase qe donte familja. Pse na shqetesonin individet mbi 20 here ne telefon momentin kur po shkruanim denoncimin e 59te ne kompjuterin e Kombeve te Bashkuara OFFLINE??????????? Ne denoncuam ne detaje terrorin dhe krimin qe na imponohet ne pallat nga kriminelet e instaluar te dera e pallatit qe jane klubi I te ndjerit Gjok Miri dhe Pasta e Vino bashke me Hotel/Bordel/strofkull krimi Chicago qe kemi ne katin e 5te dhe te 6te dhe te perhapur ne ambjetet e banimit te pseudobanoreve qe jane larguar nga pallati I krimit por akoma jane sherbetore te ketij grupi kriminal te Dukagjinit te instaluar ne pallat. Denoncuam cenimin qe na imponoj nje kriminel te klubi I te ndjerit Gjok Miri duke I bere gjeste dhe zhurma fyese nenes ndersa kalonte para klubit kriminal nje dite me pare ne darke. Denoncuam edhe pjesen e kufizuar me vija me poshte qe eshte zaptimi kriminal qe na shkaterroj jeten ne pallat sepse Bashkia e krimit Shkoder ka zaptuar jo vetem pallatin kriminal ne menyre kriminal me kete kriminele qe na imponon qellimisht por ka zaptuar edhe rruget e pallatit dhe zonen perreth pallatit ne menyre kriminale duke na imponuar deri kullen kriminale te antenave te AKEP para pallatit ne rrugen e dikurshme ekzistuese para pallatit. Kjo eshte copa e re e denoncimit per Bashkine e Krimit Shkoder me Voltana Ademin dhe Lorenc Luken para Ademit ku edhe pse e kemi denoncuar shume here zaptimin kriminal perreth pallatit Prokuroria e Krimit Shkoder nuk vuri kurre dore ta ndalonte derisa na lejoj edhe kullen kriminale AKEP ti imponohet pallatit para ambjenteve te banimit. Kaluam para bankes Intesa San Paolo qe ti prezantonim Zonjes KIM, Ambasadores se Amerikes ne Shqiperi bazat e pallatit kriminal ku jetojme qe ishte American Bank of Albania, biznesi I Ire I ndertua ne katin e Ire te pallatit kriminal ku jetojme dhe qe me vone ishte zevendesuar me banken italiane Intesa San Paolo. Kaluam ne anen e bizneseve te pallatit ku vume re: akoma Bashkia kriminale e Shkodres zaptonte rrugen dhe trotuarin publik ne kete ane me logon skandaloze dhe kundra ligjit Hotel Chicago te instaluar ne hyrje te rrugices se bizneseve ku ndodhet disa biznese private dhe jo vetem Biznesi kriminal Chicago. Akoma mbanin traun e Kukesit duke zaptuar ne menyre kriminale rrugicen publike te bizneseve te ndryshme jo vetem te biznesit kriminal Chicago qe te mos lejojne asnje makine te kaloj aty pa lejen e krimineleve te Bashkise se Krimit Shkoder dhe qeverise se krimit ekzekutive. Akoma Bashkia e Krimit Shkoder vazhdonte te zaptonte rrugen publike para bizneseve te pallatit duke zgjeruar qellimisht hapesiren e pasme te Ujesjellesit Shkoder, AKEP dhe Opportunity qe jane te instaluar ne ndertesen para pallatit tone. Hapesiren e pasme te kesaj ndertese kriminale edhe pse ka institucione shtetrore te instaluara aty, Bashkia e Krimit Shkoder shkon duke e zgjeruar dhe mbushur me plehra dhe duke e fshehur qellimisht afer bazes se Kulles kriminale te AKEP qe kane instaluar para pallatit ngjitur me pallatin qellimisht. Akoma Bashkia e Krimit Shkoder vazhdon ta mbaje te bllokuar rrugen publike qe ka ekzistuar gjithmone pas pallatit tone dhe ka pas dalje para hyrjes se AKEP ne rrugen kryesore Teuta. Bashkia e krimit Shkoder bashke me kriminelet e saj qe na I imponon cdo dite ne pallatin e krimit e ka bllokuar dhe zaptuar vete qellimisht kete rruge publike qe ka pas ne te gjitha anet pallati ku jetojme me dalje ne rrugen kryesore Teuta ashtu edhe ne rrugen At Gjergj Fishta. Kjo Bashki Kriminale ka zaptuar qellimisht pronen publike dhe rruget ekzistuese publike duke I privatizuar dhe zaptuar ato qellimisht dhe duke I shenderruar ne ndertime te dyshimte dhe kriminale qe I jane veshur dhe kane rrethuar net e gjitha anet pallatin kriminal ku jetojme. Kjo metode kriminale qe perdor kjo Bashki qe fillon zaptimin kriminale te saj me nje karrige, me disa karrige, me tavolina te biznesit te saj kriminal duke ja imponuar banoreve te pallatit te dera e hyrjes e banimit, ne rruge para pallatit, me tej keto zaptime kriminale me biznese krimi qe instalohen qellimisht ne prone publike duke bllokuar aksesin normal dhe te sigurte te banoreve te pallateve ne hyrjet e tyre, shenderrohen shume shpejt ne ndertime te palligjshme qe rethohen menjeher ne menyre kriminale dhe perfundojne te privatizuara ne duart e krimineleve te Bashkise se krimit Shkoder qe ka zaptuar cdo cope toke te lire perreth te gjithe pallatit kriminal ku jetojme duke bllokuar te gjitha rruget PUBLIKE QE KANE QENE EKZISTUESE PERRETH PALLATIT KU JETOJME EDHE PASI PALLATI ESHTE NDERTUAR. Kjo eshte arsyeja sepse pallatit I eshte bllokuar plotesisht rruga te kazinoja ASTRA qe eshte instaluar ne katin e Ire te tij. Aty ngjitur me pallatin kane vendosur nje dere prone private dhe kane rrethuar plotesisht zonen duke ZAPTUAR TE GJITHE RRUGEN PUBLIKE EKZISTUESE PARA PALLATIT DHE E KANE SHNDERRUAR NE NJE PRONE TE ZAPTUAR KU KANE NDERTUAR EDHE NJE NDERTESE TE DYSHIMTE NGJITUR ME PALLATIN DHE PARA HYRJES SE AKEP. Ne kete menyre kane vepruar edhe me pjesen e pasme te pallatit te cilen e kane zaptuar ne menyre kriminale duke bllokuar rrugen ekzistuese pas pallatit. Kane ndertuar edhe aty nje ndertese te dyshimte qe me shume ngjan me nje uzine kriminale sesa shtepi banimi. Dhe prej aty I degjojme edhe zhurmat e makinerive gjigande qe na terrorizojne ne mes te nates me kete zhurme. Pas kesaj uzine qe kane ndertuar pas pallatit kane ndertuar pallatin e dyte identik me pallatin tone kriminal. Aty kane instaluar edhe Loterine Amerikane ne katin e 2te dhe gjithmone ka pasur dalje dhe rruge per ne rrugen kryesore Teuta nepermjet ketij pallati. Kohet e fundit Bashkia e Krimit Shkoder ashtu siq eshte mesuar gjithmone ti zaptoje pronat publike, rruget publike, trotuaret publike, ka lejuar ne menyre kriminale instalimin e disa karrigeve, tavolinave te nje biznesi kriminal te saj ne mes te rruges midis dy pallateve te banimit. Ky biznes kriminal ka rrethuar pastaj zonen qe ka zaptuar ne rrugen mes dy pallateve duke e “privatizuar si zone te biznesit kriminale qe ka edhe nje dere te instaluar ne rrugen mes dy pallateve. Ky biznes eshte I vendodur para hyrjes se AKEP dhe ka zaptuar ne kete menyre rrugen publike duke mbyllur perfundimisht aksesin ekzistues te daljeve ne rrugen Teuta qe kane ekzistuar deri muajt e fundit mes pallateve te banimit dhe pallatit tone kriminal. Kjo eshte metoda e njejte kriminale qe perdor Bashkia e krimit Shkoder qe vazhdon perpara zaptimin kriminal te rrugeve, trotuareve dhe zonave publike duke ju mohuar banoreve te pallatit akesin e lire dhe hyrjet daljet normale dhe te sigurta nga shtepite e tyre. Edhe AKEP eshte instaluar ne ndertesen e Ujesjelles Shkoder qellimisht kohet e fundit duke intaluar dhe imponuar kullen e tij kriminale midis pallateve te banimit ne mes te Shkodres duke na rrezikuar jeten me valet qe marrin sahanat e AKEP te cilat I drejtohen pallatit tone, ballkonit tone dhe pallateve te banimit perreth qellimisht. Kjo kulle kriminale e AKEP jo vetem qe na rrezikon jeten qellimisht sepse eshte instaluar ne menyre kriminale pas ndertimit te pallatit tone kriminal dhe ne nje zone te banuar mes pallateve te banimit, por gjithashtu na terrorizon me zhurmen e gjeneratoreve gjigande qe kane instaluar ne bazen e saj qe na tmerrojne edhe ne mes te nates ndersa I sherbejne uzines kriminale te instaluar net e gjithe zonen e zaptuar ne menyre kriminale nga BAshkia e Krimit Shkoder qe e Imponon qellimisht AKEP te dera e shpise, bizneset kriminale te dera e shpise, ne trotuar para deres se shpise, ne rruge para pallatit. Gjithashtu Bashkia e krimit Shkoder nen cadren e AKEP dhe kulles kriminale gjigande te tij te instaluar qellimisht para pallatit, shkon duke zvogeluar rrugen publike para anes se bizneseve te pallatit qellimisht muajt e fundit ndersa zgjeron pjesen e pasme te nderteses se AKEP dhe Ujesjellesit Shkoder qellimisht. Pra me doren e shtetit kriminal lokal vidhet rruga publike e anes se bizneseve te pallatit dhe zgjerohet zona publike e zaptuar nga ndertesa e institucionit shtetor. Ne kete menyre kriminale ka vepruar Bashkia e Krimit Shkoder edhe me biznesi Centro qe e ka lejuar ne pendonale publike te Shkodres dhe kabinat e gazetave te cilat I ka instaluar ne trotuar pasi ka vjedhur rrugen publike para anes se bizneseve te pallatit dhe ka zgjeruar trotuarin qe rrerthon ndertesen e Ujesjelles Shkoder para pallatit. Ne kete trotuar pas ka zvogeluar ne menyre kriminale rrugicen para pallatit ka instaluar parkim biqikletash dhe ka vendosur kabinat e gazetave qe bashke me kabinen e Centros bllokojne plotesisht aksesin ne rrugen publike te bizneseve te pallatit dhe ne trotuar. E njejta Bashki krimi qe vjedh rruget e rrugicat ne kete menyre duke ja kaluar krimineleve te saj dhe duke I privatizuar ne fillim si prona shtetrore, pastaj si zaptime kriminale dhe ne fund kthehen ne prona private, ka shakterruar pedonalen e Shkodres duke e kthyer qellimisht ne parkim makinash te sherbetorit te saj Fushaj qe e perdor te terrorizoje dhe bllokoje kalimin e familjes tone ne rruge dhe pedonale duke na e beret e rrezikshme dhe te veshtire hyrje daljen nga pallati I krimit ku jetojme. E njejta Bashki kriminale ka copertuar, vjedhur rrugen At Gjergj Fishta duke e zvogeluar qellimisht dhe duke ja kaluar nen zaptim Hotel Kolosese I cili ka nje zgjerim kriminal nga Kafeneja orgjinale ekzistuese “Rinia” te zaptimi kriminal qe I imponohet popullit shkodran sot ne mes te Shkodres nen titullin Hotel Kolose. Kjo eshte perseri dora e zeze e Bashkise krimit Shkoder qe e ka zaptuar rrugen publike me kriminelin e saj Fushaj duke e zvogeluar rrugen At Gjergj Fishta ne nje rrugice shume te rrezikshme ku aksesi eshte shume I veshtire sepse kalimtaret detyrohen te ecin para makinave kur hyne ne kete rruge sepse BAshkia e Krimit Shkoder me doren kriminale te saj dhe perfaqesuesve te saj qe perfitojne nga keto zaptime kriminale ka lejuar haptazi dhe ne menyre kriminale zaptimin e rruges publike duke lejuar ndertesat e dyshimta Hotel Kolosene, ndertesen 3 kateshe pas Hotel Kolosese, por edhe “shtepine e Migjenit” te ndertohen ne rruge publike duke shkaterruar qellimisht dhe pergjithmone rrugen At Gjergj Fishta ndersa e ka zaptuar me kriminelet e saj duke ndertuar ndertesat e rradhes kriminale ne rruge publike ne mes te Shkodres qellimisht dhe duke ju rrezikuar jeten kalimtareve qe detyrohen te kalojne te kjo rruge shekullore e Shkodres tashme e pergjysmuar dhe vjedhur nga BAshkia e Krimit Shkoder dhe kriminelet e saj. Nuk ka mjaftuar zaptimi kriminal qe I eshte bere rruges At Gjergj Fishta, zones pas pallatit kriminal ku jetojme, rrrugeve publike qe kane qene ekzistuese perreth pallatit, Bashkia e Krimit Shkoder na ka instaluar bizneset kriminale te dera e pallatit, Pasta e Vino ne trotuarin e pallatit, klubin e te ndjerit Gjok Miri ne trotuarin e pallatit dhe para rruges dhe hyrjes se pallatit. Ne keto biznese rujane aktivitetin kriminal ne pallat dhe perreth pallatit kriminelet e Bashkise se Krimit Shkoder te Lulzim Bashes, Ilir Metes dhe Edi Rames. Policia eshte ne dijeni te plote te terrorit dhe krimit qe na imponohet ne kete pallat dhe nga keto biznese kriminale. Por Policia e krimit I mbron dhe I ruan vete keto biznese kriminale ne pallat dhe perreth pallatit dhe per kete arsye ka arritur ne piken kriminale qe te mos hap me as telefonin kur kerkojme te denoncojme terrorin qe na imponohet ne pallat. Kjo verteton bashkepunimin kriminal Bashki krimit me Polici krimit qe mbrojne interresat kriminale te Edi Rames, Lulzim Bashes dhe Ilir Metes ne kete pallat. Hyme ne ambjentet e bizneseve te pallatit dhe vume re dyqanet jane ose per qera ose per shitje sepse nuk te lejojne kriminelet e Bashkise dhe Qeverise te besh biznes ne dyqanin tend qellimisht sepse duan ta zaptojne. Akoma Zyra kriminale e Shoqerise se Hapur te George Sorosit ishte e instaluar perballe dyqanit tone qe kemi 14 vjet qe nuk e kemi hapur kurre as leshuar me qera kurre sepse keta kriminele te Ambasades Amerikane bashke me Bashkine e Krimit Shkoder dhe Qeverine e Edi Rames qe sot nuk na lejojne te hyme e dalim ne pallat normalisht dhe te sigurte kane qe ne momentin qe na kane vjelur leket e dyqanit dhe shtepise qe kemi ne pallat qe kerkojne me cdo menyre kriminale te na heqin jeten dhe te na zaptojne pronat private qe na kane shitur dhe te tjerat qe kemi Dobraq dhe ne lagjen Rus. Ne katin e 3te akoma vazhdonte te ishte I zaptuar korridori I bizneseve me Scutari International dhe Civil Alliance toward Integrity Foundation te cilat kane zaptuar kete korridor te perbashket nen cadren e fondacioneve te dyshimta dhe kriminale perderisa instalohen ne ambjente private dhe I zaptojne ato ne menyre kriminale. Gjate prezantimit te anes se bizneseve dhe zaptimit kriminal qe ishte bere ne kete ane na ndiqte nga pas nje burre kudo ku ecni neper katet e biznesit. 8:02 te mbremjes pasi mbaruam denoncimin, e derguam me email publikisht te Prokuroria e Shkodres dhe Prokuroria e Pergjithshme dhe SPAK denoncimin e 59te te websitet e tyre perkatese perveq Prokurorise se Shkodres qe ka nje adrese emaili perkatese ku mund te dergohen denoncimet perkatese. 9:22 te darkes denoncuam me numra perkates te telefonit te dy numrat qe na kishin marre mbi 20 here ne telefon gjate kohes qe po shkruanim denoncimin e 59te. Date 14 Shtator 2020 3:59 te mesnates dolem ne ballkon dhe degjuam nje zhurme te tmerrshme makinerish poshte pallatit. Ishte terrorizuese sepse dukej sikur punonte nje fabrike ose uzine poshte pallatit dhe makinerite punonin ne mes te nates. Kjo ndodhte ne anen e bizneseve te pallatit ku para pallatit ka nje ndertese te dyshimte ku jane te instaluar Ujesjelles Shkoder, AKEP dhe Opportunity te gjithe institucione te mbyllura naten por cuditerisht kane drita te ndezura ne mes te nates. Duket se dikush I frekuenton keto institucione edhe kur nuk I sherbejne popullit. Zhurma e tmerrshme degjohet te baza e kulles kriminale te AKEP qe ndodhet pak metra larg pallatit dhe te ndertesa kriminale qe Bashkia e krimit Shkoder ka instaluar mbi rruge publike te zaptuar nga Bashkia e krimit qe ka ekzistuar pas nderteses se AKEP dhe Ujesjellesit Shkoder dhe ka pas dalje ne rrugen Teuta. E degjojme cdo nate kete zhurme makinerish qe vazhdojne punen e tyre te aktivitetit kriminal qe behet ne pallat dhe perreth pallatit ne mes te nates Shume here kete zhurme e mbulojne me lehje qensh qe I mbajne poshte pallatit afer hyrjes se bizneseve ose te ndertesa kriminale qe ka bllokuar daljen ne rrugen Teuta, ose me zhurme artificiale xhinkallash qe e perhapin perreth pallatitnga ana e bizneseve para bankes Intesa San Paolo deri te rruga At Gjergj Fishta para ndertesave te dyshimta pas Hotel Kolosese dhe hyrjes te pallatit tone kriminal. 8:04 te mengjesit vume re na kishte marre ne telefon 3 here perseri njeri nga numrat 0676493223 dhe e morem ne telefon individin. Ai na tha desha tju pyes per dyqanin. I thame cfare don te dish per dyqanin. Sa e ka cmimin na tha. I thame cmimin te dera e dyqanit aty ku ke marre edhe numrin e telefonit. Zoteria na tha desha me e pa si lokal brenda dhe sa eshte cmimi. Per lokal si eshte I thashe shife dyqanin qe ka qeraxhesha qe kemi te dyqani tjeter ndersa per cmim e ke ne dere te dyqanit. E pyetem cfare I interresonte tjeter per dyqanin. Zoteria na tha sa kohe mund te ma japesh me qera? I thashe zoterise a e ka pa cmimin e dyqanit dhe a eshte dakort me te? Zoteria me tha po me interreson por me ken gojarisht flasim. Jo I thashe zoterise ti nese ke pa cmimin dhe nuk me thu a je dakort me kete cmim per cfare do qe te flasim. Zoteria me tha a mund te flasim gojarisht. Jo zoteri I thashe per me fol gojarisht kot nuk ban sepse ti ke nje cmim te pervcaktuar dhe nese ti e pranon ateher mund te kerkosh te flasesh. Gjithashtu na thu du me pa dyqanin kur dyqanin e ke te hapur me xham dhe e shef Mire sa I madh eshte. Cfare kerkon te flasesh me familjen qe na terrorizon 20 here ne telefon dhe nuk je as dakort me ate cfare kerkojme dhe pse duhet te flasim gojarisht kur ti I ke te qarte edhe dyqanin edhe cmimin e qerase. Zoteria tha po me fol gojarisht. Jo zoteri I thashe nuk ban dhe faleminers per interresimin tan dhe mos me shqeteso ma ne telefon. 9:02 te mengjesit u nisem per te shkuar ne Dobraq. Vume re na kishin hedhur nje pakete cigare ne shkallet e katit te 9te dhe disa gazeta I kishin shtrire ne shkallet e pallatit ne katin e 9te sepse kriminelet e pallatit dhe klientet e biznesit kriminal te klubit kriminal te te ndjerit Gjok Miri dhe Pasta er Vino dhe Hotel Krimi Chicago uzurpojne pallatin naten dhe akomodohen ne shkallet e pallatit. Pergjimi kriminal nuk flen kurre ne pallatin tone kriminal dhe per kete arsye e hap deren e hyrjes se pallatit kamarieri I klubit te Gjok Mirit I cili sa hap klubin hap edhe deren e pallatit sepse kane celesat e pallatit kontrollojne pallatin dhe per kete arsye edhe e bllokojne edhe deren e pallatit qellimisht me klub kriminal ne trotuar dhe ne rruge para pallatit. Edhe kete dite klubi kriminal I kishte hapur karriget e tij para pallatit dhe te dera e pallatit. Ndersa nje makine e parkuar para ndertesese se dyshimte pas hotel krimit Kolose bllokonte si gjithmone gjysme e rruges At Gjergj Fishta strategjikisht qe te pengohej kalimi normal ne kete zone krimi qe ruajne qente e Bashkise se krimit Shkoder dhe Edi Rames Fushajt ne njeren ane dhe Centro ne anen tjeter bashke me Cardakajt e instluar brenda pallatit. Si Cdo dite edhe sot hotel Kolose kishte bllokuar pedonalen e Shkodres dhe rrugen At Gjergj Fishta me makinat e parkuara ne pedonale me urdher te Bashkise se Krimit Shkoder. Hymen e rrugicen para pallatit kriminal te Fushajve para kishes orotdokse dhe kishin parkuar nje makine ne trotuar duke bllokuar qellimisht kalimin para dyqanit te telefonave. AA550TO 9:18 po kalonim ne vijat e bardha te rruges Levizja e Postrribes ne kryqezim me rrugen Europa dhe disa makina na kaluan perpara duke na prere rrugen dhe duke na rrezikuar jeten dhe duke na tmerruar sepse udhetonin me shpejtesi dhe nuk ndaluan para vijave te bardha. Nena I kerkoj ndihme edhe policit rrugor qe nuk ndali asjeren nga keto makina ndersa kaluan ne vija te bardha me kalimtare ne vija te bardha. U afruam te Vijat e bardha te Rruges Hysen Lacej te rrethrrotullimi I rruges nacionale Shkoder Hani I Hotit me rrugen e Dobraqit ku Hallunajt akoma vazhdonin te bllokonin kalimin ne trotuar me karrige qe I mbajne ne trotuar para dyqaneve te tyre, me parkim biqikletash ne trotuar, me thase cimentoje te reklamuar ne trotuar dhe me arke qe e mbajne ne rruge publike para vijave te bardha ne trotuar. E gjithe vija e trotuarit dhe rruges nacionale afer trotuarit ne rrethrrotullim ishte e bllokuar me makina te parkuar ne rruge nacionale dhe me shitesat e fruta perimeve qe kishin hapur mallin ne te gjithe trotuarin duke e bere pamundur kalimin ne trotuar dhe ne rruge nacionale afer trotuarit qellimisht. Ky eshte bashkepunimi kriminal midis Bashkise se Krimit Shkoder me Policine kriminale BAshkiake qe lejon bllokimin e trotuarit publik cdo dite ne kete menyre dhe Qeverise se Krimit te Edi Rames me Policine kriminal rrugore te tij qe lejon bllokimin e rruges nacionale ne rrethrrotullim me makina te parkuara ne rrethrrotullim. U Afruam te klubi I Harushajve ne rrethrrotullim te rruges nacionale Shkoder Hani I Hotit me rrugen e Dobraqit ku si gjithmone trotuari mbahet plotesisht I bllokuar nga klubi dhe kalimtaret bashke me familjen tone nuk kane ku te ecin perveqse ne rruge nacionale. Ky eshte kontributi direkt I rrezikimit te jetes se kalimtareve qellimisht nga dora e zeze e Qeverise se Krimit te Edi Rames dhe Bashkise se Krimit te Lulzim Bashes. Ne si gjithmone detyrohemi te ecim ne rrethrrotullim ne krah te trafikut nderkombetar dhe kombetar sepse nuk na lejon Luan Harusha ti ecim para trotuarit te klubit te tij kriminal POR GJITHASHTU FAJIN NUK E KA ZOTI HARUSHA PER KETE RREZIK JETE QE NA IMPONOHET CDO DITE NE KETE ZONE. FAJIN E KA BASHKIA E KRIMIT SHKODER E LULZIM BASHES QE NA IMPONON RRUGE TE TILLA KALIMI KU NA RREZIKOHET JETA QELLIMISHT SEPSE BASHKIA E SHKODRES NUK LIRON TROTUARET PUBLIKE DHE NUK I MBAN KETO TROTUAR NE NJE GJERESI TE BOLLSHME QE TE SIGUROHET JETA E KEMBESOREVE QE ECIN NE TO. PERKUNDRAZI SHUMICA E TROTUAREVE NE SHKODER JANE NGRENE E HAHEN PER CDO DITE NGA ZAPTIMI KRIMINAL QE I MBAN VETEM 2 M TE GJERE QELLIMISHT DUKE RREZIKUAR JETEN E KALIMTAREVE NE PRONE PUBLIKE QE SHPERDOROHET E VIDHET NGA VETE PUSHTETI KRIMINAL LOKAL. Kishin parkuar dy makina para klubit kriminal duke bllokuar kalimin ne rrethrrotullim te rruges nacionale. AA427ER dhe AA262CI U afruam te Llanarinisti/bojaxhia dhe shpia e Vehbi Grudes, perfaqesuesit te Prefektures Shkoder perballe klubit kriminale te Grupit te Dobraqit dhe aty kishin parkuar nje karroce me kal ne trotuar duke e bllokuar kalimin ne trotuar. U afruam te bizneset kriminale te mermerit, te riparimit te lavatriqeve ku na bllokojne kalimin ne trotuar vazhdimisht me makine e fugone te parkuar aty. Sot kishin parkuar nje makine ne zonen publike para biznesit te riparimit te lavatriqeve. SH8220E Biznesi kriminal I qumeshtit Klegen vazhdonte te bllokonte kalimin e lirshem dhe normal ne trotuar me fugonat e tij te parkuar ne trotuar qellimisht. U afruam te biznesi kriminal ngjitur me biznesin kriminal te Balajt dhe kishin parkuar nje fugon ne trotuar duke bllokuar qellimisht kalimin normal ne trotuar. Nje burre vinte e shkonte afer fugonit ndersa na shikonte direkt. Pra dukej se ishte sherbetori I krimit qe I kishin dhene urdher ta mbaje fugonin aty. AA438AL U afruam perballe biznesit kriminal Konvergjence Amarildo ku vazhdonin akoma kriminelet e grupit te Dobraqit dhe Policise se Niko Ibrahimajt dhe Edi Rames ten a bllokonin qellimisht kalimin ne trotuar. AA033GK Kaluam para biznesit kriminal te hekurit ngjitur me restorantin TE OXHAKU dhe perseri I mbanin plehrat e biznesit te tyre te hedhur ne trotuar duke na bllokuar kalimin ne trotuar publik qellimisht. Akoma e mbajne te shkaterruar trotuarin publik duke I instaluar edhe nje kanal uji te piste qe rrjedh nga biznesi kriminal direkt dhe ne rruge nacionale. U afruam te bizneset kriminale ngjitur me ISH SMTne e vjeter te Shkodres ku na rrezikojne jeten cdo dite sherbetoret kriminele qe punojne ne keto biznese duke bllokuar qellimisht kalimin ne trotuar me makina e fugona sa here kalojme para ketyre bizneseve kriminale. Kete here kishin bllokuar trotuarin para dyqanit te miellit me makine te parkuar ne trotuar. AA758PG Servisi kriminal I makinave kishte disa makina te parkuara ne trotuar duke na bllokuar qellimisht kalimin ne trotuar dhe duke na rrezikuar jeten qellimisht sepse na imponojne te ecim ne rruge nacionale keta kriminele. LACA440, AB094AV Vazhdonin akoma keta kriminel te Policise dhe Bashkise se Krimit Shkoder te shakterrojne qellimisht trotuarin publike para hyrjes se ISH SMTse se vjeter te Shkodres duke na e bere shume te veshtire kalimin edhe ne trotuar sepse e hane dhe gerryejne kriminelet siq kane bere para drejtorise kriminale te Mjedisit dhe Zonave te Mbrojtura duke na rrezikuar jeten qellimisht sepse na imponojne te ecim ne rruge nacionale ku na rrezikohet jeta qellimisht nga keta kriminele. 10:53 te dites u kthyem per ne Shkoder dhe perseri te servisi kriminal I makinave te ISH SMTja e vjeter e Shkodres mbante teparkuar ne trotuar nje makine duke bllokuar kalimin e familjes qellimisht aty.LACA440 Ndersa dyqanit kriminal I miellit ngjitur me restorantin TE OXHAKU kishte parkuar nje fugon me logon LUFRA ne trotuar duke e bere te pamundur kalimin ne zone publike dhe ne trotuar para biznesit kriminal te Bashkise dhe grupit kriminal te Dobraqit vetem ne rruge nacionale ishte mundesia jone te kalojme. AA926LJ Restoranti kriminal TE OXHAKU kishte parkuar disa makina ne trotuar duke na e beret e pamundur kalimin ne trotuar dhe duke na detyruar te ecim ne rruge nacionale para trafikut nderkombetar dhe kombetar te rruges Shkoder Hani I Hotit. AA588BY dhe nje makine tjeter. U afruam perballe biznesit kriminal Konvergjence Amarildo ku vazhdonin akoma kriminelet e grupit te Dobraqit dhe Policise se Niko Ibrahimajt dhe Edi Rames ten a bllokonin qellimisht kalimin ne trotuar. AA033GK Biznesi kriminal Gomisteri SELA perballe karburant JUKOIL akoma I mbante rrotat e kamionit te reklamuara ne trotuar dhe ne zone publike duke na bllokuar qellimisht kalimin ne trotuar dhe ne zone publike. Gjithashtu ky biznes kriminal ka ndertuar nje mur ne zone publike duke e beret e pamundur kalimin para biznesit kriminal dhe duke te imponuar qe te ecesh sa me larg biznesit kriminal kur bllokon si trotuarin publik ashtu edhe pronen publike para biznesit. U afruam te klubi kriminal ngjitur me fabriken kriminale Klegen dhe aty kishin ndaluar nje makine ne rrugice te fabrikes midis kalimit nga njeri trotuar ne tjetrin. Ne kete menyre makina na bllokonte kalimin qellimisht ndersas shoferi na shikonte direkt dhe nuk dilte n erruge nacionale edhe pse e kishte rrugen nacionale bosh qe te kalonte. Ai na shikonte dhe e mbante makinen ne rruge duke na bllokuar qellimisht kalimin derisa u afruam te makina e tij dhe ateher filloj te levize ngadale. AA303UX U afruam te bizneset kriminale te mermerit, te riparimit te lavatriqeve ku na bllokojne kalimin ne trotuar vazhdimisht me makine e fugone te parkuar aty. Sot kishin parkuar nje makine ne trotuar para biznesit te mermerit. AA866ED dhe makinen e biznesit kriminal SH8280E U afruam te biznesi kriminal Velipoja kun a kishte bllokuar kalimin qellimisht nje makine e parkuar ne trotuar kur parkingu I biznesit ishte BOSH. AA548KR U afruam te Klubi Harusha para pallatit kriminal te Karburant Kastratit ku kishin parkuar nje makine ne trotuar duke na bllokuar qellimisht kalimin ne trotuar. AA771PG Kur kaluam para karburant KAstratit nje makine gjigande na kaloj perpara duke na prere rrugen me shpejtesi dhe pa ndaluar asnjeher, Makinen e ngiste nje grua dhe bente kete terror ndaj familjes. FB880AE Pas kesaj makine na preu rrugen edhe nje makine tjeter qe ishte e ndaluar te karburanti duke na tmerruar dhe duke na bllokuar kalimin para karburantit kriminal qellimisht. AA172LX U Afruam te klubi I Harushajve ne rrethrrotullim te rruges nacionale Shkoder Hani I Hotit me rrugen e Dobraqit ku si gjithmone trotuari mbahet plotesisht I bllokuar nga klubi dhe kalimtaret bashke me familjen tone nuk kane ku te ecin perveqse ne rruge nacionale. Ky eshte kontributi direkt I rrezikimit te jetes se kalimtareve qellimisht nga dora e zeze e Qeverise se Krimit te Edi Rames dhe Bashkise se Krimit te Lulzim Bashes. Ne si gjithmone detyrohemi te ecim ne rrethrrotullim ne krah te trafikut nderkombetar dhe kombetar sepse nuk na lejon Luan Harusha ti ecim para trotuarit te klubit te tij kriminal POR GJITHASHTU FAJIN NUK E KA ZOTI HARUSHA PER KETE RREZIK JETE QE NA IMPONOHET CDO DITE NE KETE ZONE. FAJIN E KA BASHKIA E KRIMIT SHKODER E LULZIM BASHES QE NA IMPONON RRUGE TE TILLA KALIMI KU NA RREZIKOHET JETA QELLIMISHT SEPSE BASHKIA E SHKODRES NUK LIRON TROTUARET PUBLIKE DHE NUK I MBAN KETO TROTUAR NE NJE GJERESI TE BOLLSHME QE TE SIGUROHET JETA E KEMBESOREVE QE ECIN NE TO. PERKUNDRAZI SHUMICA E TROTUAREVE NE SHKODER JANE NGRENE E HAHEN PER CDO DITE NGA ZAPTIMI KRIMINAL QE I MBAN VETEM 2 M TE GJERE QELLIMISHT DUKE RREZIKUAR JETEN E KALIMTAREVE NE PRONE PUBLIKE QE SHPERDOROHET E VIDHET NGA VETE PUSHTETI KRIMINAL LOKAL

  Përgjigju
 • Imer: 19/08/2020 09:54

  Ha ha he he hi hi, e mo po mburreni tani. Ah pika mbi I Se ju jeni te ter njesoj Qellimi kryesor paraja

  Përgjigju
 • Alniku: 19/08/2020 05:29

  RESPEKT

  Përgjigju
 • A. N.: 18/08/2020 18:55

  Do te ishte nje gje pozitive nqs media do punonte ne te njejten menyre duke demaskuar te gjitha gjerat qe nuk funksionojne ne vend.

  Përgjigju
 • Electro: 18/08/2020 17:51

  BRAVO REPORT TV!!! BRAVO REDAKSIA SHQIPTARJA.COM!!! Emigrantet jane taksapagues ne shtetin grek dhe si te tille kane cdo te drejte ligjorë te ankohen ne organet perkatese greke per padrejtesi te tilla. Nese shoqatat shqiptare do te ishin me te vertete shoqata serioze, duhet ta ngrene zerin per keto probleme .Vete shqiptaret duhet te organizohen dhe te demostrojne per probleme te tilla, dhe jo te qahen se per cdo gje e ka fajin shteti shqiptar e te qurraviten ne sportelet greke. Ka 30 vjet qe greket veprojne ne kete menyre, nuk eshte hera e pare.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Shokët e skuadrës që u bënë armiq! Njëri i burgosur në kampet e përqëndrimit, tjetri komandant

Shokët e skuadrës që u bënë armiq! Njëri i burgosur në kampet e përqëndrimit, tjetri komandant