Apple bëhet firma e parë që ka arritur vlerën e tregut prej 3 trilion dollarësh

Apple bëhet firma e parë që ka arritur vlerën e tregut prej 3 trilion dollarësh

Foto ilustruese

Gjigandi i teknologjisë amerikane Apple është bërë kompania e parë që ka arritur një vlerësim të tregut të aksioneve prej 3 trilion dollarësh. Çmimi i aksioneve të firmës është rritur me rreth 5,800% që kur bashkëthemeluesi dhe ish-shefi ekzekutiv Steve Jobs zbuloi iPhone-in e parë në 2007. Megjithatë, vlera e tij ra pak nga ai moment historik, për të përfunduar seancën tregtare të së hënës në Nju Jork me 2.99 trilion dollarë.

Apple ka qenë një nga fituesit e mëdhenj të pandemisë, pasi bllokimet e koronavirusit panë rritje të shpenzimeve për pajisjet.

U deshën pak më shumë se 16 muaj që vlerësimi i tregut të aksioneve të Apple të rritej nga 2 trilion dollarë në 3 trilion dollarë, pasi kompanitë më të mëdha të teknologjisë në botë panë që kërkesa të rritej pasi njerëzit u varën më shumë nga telefonat inteligjentë, tabletët dhe laptopët gjatë bllokimeve.

Apple u bë kompania e parë që arriti një vlerësim të tregut të aksioneve prej 1 trilion dollarësh në gusht 2018. iPhone zakonisht përbën rreth gjysmën e shitjeve të kompanisë, ndërsa është gjithashtu i njohur për tabletët e tij iPad dhe kompjuterët Mac.

Pjesë gjithnjë e më të rëndësishme të biznesit janë softueri, i shitur përmes dyqanit Apple, hapësira e ruajtjes nëpërmjet iCloud dhe shërbime të tilla si platformat e tij të abonimit muzikor, televizioni dhe fitnesi.

Në gusht, shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook mori më shumë se pesë milionë aksione në firmë, pasi ai shënoi dhjetë vjet në punë.

Kompania bëri debutimin e saj në tregun e aksioneve në vitin 1980 me një vlerësim tregu prej 1.8 miliardë dollarësh. Në nëntor, kompjuteri origjinal i Apple i ndërtuar nga Wozniak dhe Jobs u shit me 400,000 dollarë në ankand në SHBA.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

Shqipëria sekuestroi 2.7 milionë € të pa deklaruara në kufi!  BE ofron skanera e qen të trajnuar për kontrollin e bagazheve

Shqipëria sekuestroi 2.7 milionë € të pa deklaruara në kufi! BE ofron skanera e qen të trajnuar për kontrollin e bagazheve