Ardian Dvorani drejt KED-së në shtator, ja pse është alarmuar Sali Berisha

Bazuar në precedentin e Arta Markut dhe kërkesën e Vitore Tushës për të marrë pjesë në mbledhje e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani pritet të rikthehet në KED gjatë muajit shtator. Çështjen e së drejtës së Ardian Dovoranit për të ushtruar mandatin e anëtarit të KED deri në fund të vitit 2020, edhe pse nuk është më anëtar i Gjykatës së Lartë, KED do ta diskutojë në mbledhjen e radhës. Një diskutim të tillë Këshilli e ka konsumuar edhe për Arta Markun në fillim të vitit 2020, ku të gjithë anëtarët u shprehën pro ushtrimit të mandatit të plotë njëvjeçar nga zonja Marku, edhe pse në 5 dhjetor 2019, ajo u zëvendësuar nga Olsian Çela në postin e kryeprokurores.

Ndërkaq, pas kërkesës së Ardian Dvoranit drejtuar Vitore Tushësh që drejton KED në cilësinë e zëvendëskryetares, duke shprehur vullnetin  për t’u rikthyer në KED, ka reaguar i alarmuar ish-kryeministri, Sali Berisha. Përmes një reagimi, Berisha ka pohuar se Dvorani, i cili sipas tij e ka vendin në burg, po kërkon të marrë KED, me mbështetjen e qeverisë. Berisha e ka shpallur armik Dvoranin që kur ky i fundit sfidoi në vitin 2012 urdhrin e koduar të Berishës për të votuar pro pafajësisë së Ilir Metës në Gjykatën e Lartë. Nga trupa gjykuese me pesë anëtarë, vetëm Dvorani votoi kudra pafajësisë së Metës, për të cilin Prokuroria kërkonte të dënohej me dy vite burg për korrupsion.  Po pse Sali Berisha është i alarmuar nga rikthimi i Dvoranit? Arsyeja ka të bëjë me balancat e numrave në KED.

Me largimin e Dvoranit, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka mbetur me 8 anëtar, pasi kur Dvorani u zgjodh për herë të dytë në KED dhe kryetar i Këshillit në 5 dhjetor 2019, nuk u zgjodh anëtar zëvendësues për të, për shkak se Gjykata e Lartë kishte vetëm një anëtar, konkretisht Dvoranin. Me rikthimin e Dvoranit, vota e tij mund të jetë vendimtare kur KED ndahet 4 me 4. Gjithashtu, KED po vlerëson aktualisht kandidatët për anëtar të Gjykatës Kushtetuese. Vlerësimi më pikës i çdo kandidati nga anëtarët e KED është vendimtar për renditjen e kandidatit në listën fituese apo jo fituese. Kur Dvorani dhe Arta Marku vlerësuan negativisht Marsida Xhaferllarin për pastërtinë e figurës, Xhaferllarin zbriti në listën e jo ftuese të kandidatëve, ndonëse Meta e dekretoi si anëtare e Gjykatës Kushtetuese.

Nenin 229 :Mënyra e votimit nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi 

Balanca e votave në KED

Letra e Ardian Dvoranit për Vitore Tushën

Reagimi i Berishës për rikthimin e Dvoranit në KED 
 

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kico: 01/09/2020 22:03

  Ty o Berishe te shk*rdhefsha me familje e cfare ke me niper me mbesa o njeri i degjeneruar. E ke shkaterru Shqiperine o shkerdhat m*ti. Ke vrare ne Gerdec per te mbuluar gjurmet e tet biri. Te kapte kanceri e mos tu prefte

  Përgjigju
 • Sali plehu: 01/09/2020 21:38

  Vrases qe vrave shqiptaret per te mbrojtur kryehajdutin e shqiptarve Ilir Meten dhe qe tani do me mbrojte pasurine qe vuri padrejtesisht Xeni e Argita duke i rjepur shqiptaret me firmen tende more kriminel i Vicidolit.. Pleher.

  Përgjigju
 • BASTARDI SALMUT: 01/09/2020 12:11

  QENI ZGJEBOSUR WC QENEF SALMUT DUHET DJEG I GJALL

  Përgjigju
 • lola: 31/08/2020 19:18

  ehuuu bravo po kujt ja the . po zeni do bej ndonje trashgimtare apo si punon kallami

  Përgjigju
 • Andi: 31/08/2020 16:18

  Pirdh pirdh... Te shfryheni Shqiptarja...

  Përgjigju
 • Arbëri: 31/08/2020 16:17

  Prit sale prit se të erdhi koha për llogaridhënje, ke durim mos u shqetëso shumë...

  Përgjigju
  • Ehuuu: 31/08/2020 18:11

   ca te presi sala, deri sa te jete gjalle nuk e kap njeri. Ja dhe po na erdhi drejtesia e duhur, thuaj do jen dhe nja 2 ose 3 vjet. Sala i bie qe te jet te mosha 78 ose 79, do e therresin neper gjyqe e apele do vej sala te 80. Pastaj dhe po doli fajtor do dali qe eshte i semure e asgje nuk do ndodhi. Po thuaj te kapin keta kerricat e vegjel, se gomari i madh shpetoi

 • Sondazhi i ditës:

  Kush mendoni se qëndron mbrapa sulmit ndaj Top Channel?×

Lajmi i fundit

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri