Arratisja e 2 kuksianëve ditën që vdiq Enver Hoxha, të rinjtë u dënuan edhe pse dëgjonin Sabri Fejzullahun

Kjo rrugë do të na çojë në ditën e kur ndërroi jetë Enver Hoxha. Atë kohë është shkruar edhe historia e dy të rinjve kuksianë që nuk mundën të realizonin ëndrrën e tyre për të kapërcyer kufirin drejt ish-Jugosllavisë.

Ishte vitit 1985.

Kukësi përjetoi dimër të ashpër. Lartësia e dëborës arriti nga 168cm deri në tri metra në zonat e thella. Më 22 shkurt 1985 u shënua rekordi -22 gradë celcius. Ngriu edhe liqeni i Fierzës. Një tragjedi të vërtetë shkaktuan dy ortekët e dëborës që ranë më 11 janar në Shtiqën dhe 12 janar në Vilë të Bushtricës. Ortekët e shembën 30 shtëpi, vranë 24 vetë, si dhe plagosën 27 të tjerë. Ortekë me përmasa të tilla nuk kishin ndodhur kurrë më parë. Kuksianët e vjetër e mbajnë mend mirë atë vit. Në marsin e 1985,  kur nisën ndërtimet e shtëpive, shkollave  dhe objekteve të tjera të dëmtuara, dy të rinj kuksianë vendosën të realizojnë ëndrrën e tyre, të arratisen nga Shqipëria drejt ish-Republikës së Jugosllavisë e më pas të arrinin në SHBA.

39 vjet më parë, dy të rinj kuksianë  në datën 9 prill të vitit 1985, Arsim Beqiri atë kohë 18 vjeç dhe Nuhi Kastrati 17 vjeç u nisën për t'u arratisur nga Shqipëria, por mbas 34 orësh në 11 prill, ditën kur vdiq diktatori Enver Hoxha  u arrestuan dhe përfunduan në qelitë e burgut të Kukësit.

Të rritur jetimë, pas mbarimit të shkollës 8-vjeçare nuk kishin marrë ndonjë profesion, ata kishin kohë që mendonin ikjen drejt ish-Jugosllavisë. Kësaj ikjeje i parapriu arratisja spektakolare e bashkëmoshatarit te tyre, Agim Myftar Madani, i cili u arratis në fillimin e tetorit 1984, nëpërmjet kufirit tokësor në Vlahën të Hasit.

Arsimi dhe Nuhiu u rritën në ambientin e lagjes numër 1 të qytetit.

Lagja e parë e Kukësit të ri që po ngrihej, me tipa dhe karaktere që kanë lënë gjurmë të thella në jetën e qytetit. Kjo ndikoi shumë në formimin e tyre. Siç na tregoi Nuhiu morën rrugën për të ikur prej parajsës, në botën kapitaliste, aty ku pretendohej njerëzit vdisnin çdo ditë për bukën e gojës.

Fati i keq i tyre i kapën në gjumë te shkolla 8-vjeçare e fshatit kufitar Pogaj-Has, disa dhjetëra metra para se të kalonin klonin dhe pastaj vijën kufitare. Por në fakt ishin raportuar më parë.

Në momentin e kapjes në shkollë u rrahën në mënyrë shtazarake nga nënoficeri dhe ushtarët e postës së kufirit Pogaj-Has.

Mbas arrestimit fillon kalvari i vuajtjes për dy 18-vjeçaret. Gjyqi i tyre model nga realizimi. Akuzat agjitacion e propagande (ndjekin muzike te Radio Televizioni të Prishtinës) dhe tentativë arratisjeje.

Qëndrimi i Arsim Beqirit dhe Nuhi Kastratit në gjyq ishte dinjitoz, megjithëse adoleshentë. Gjatë periudhës së hetimit u thirrën në hetuesinë e Kukësit krejt bashkëmoshatarët e lagjes. Shumica tyre u rrahën e u terrorizuan në dhomat e hetuesisë së Kukësit.

Për dy djelmoshat u dhanë dënime shumë të rënda për kohën. Bashkë me ta u dënua (për moskallëzim krimi) edhe Mirbi Ismaili, shoku dhe bashkëmoshatari i tyre.

Nuhiu e kreu dënimin në burgun të Spaçit, dhe u lirua para kohe nga faljet.

Arsimi e kreu burgun në Spaç dhe Burrel, u lirua në vitin 1990, gjysmak, i sakatuar në burgun e Burrelit. Sot Nuhi Kastrati jeton në Kukës si zog i lirë siç kishte ëndërruar në rininë e hershme, ndërsa Arsimi jeton në qytetin e lindjes bashkë me vëllain e tij më të vogël.

B.V/N.Xh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Analiza: A mund ta zgjidhë FMN-ja krizën e borxhit të vendeve të varfra?

Analiza: A mund ta zgjidhë FMN-ja krizën e borxhit të vendeve të varfra?