Arrestimet për shembjet nga tërmeti/ Paloka: Rama e nxori Gjushin prapë akullore, u kthye në bashki për të rregulluar ato 'letrat'

Arrestimet për shembjet nga tërmeti/ Paloka: Rama e nxori Gjushin prapë akullore, u kthye në bashki për të rregulluar ato 'letrat'

Edi Paloka

TIRANE- Partia Demokratike ka reaguar pas urdhërndalimeve të Prokurorisë së Durrësit për përgjegjësit për shembjen e banesave nga tërmeti që morën 51 jetë. Përmes nënkryetarit Edi Paloka, selia blu se mes të arrestuarve mungon ish-kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako, pasi sipas tij Gjushi jepte lejet betonin e firmës së tij dhe ndërtonte me firmën e tij.

Ai thotë se Vangjush Dako u kthye në bashki me urdhër të kryeministrit Edi Rama, për të fshehur provat që e implikojnë në këtë çështje.

"Rama e nxorri Gjushin  prape “akullore”...!!!

Sipas drejtuesve te policise dhe prokurorise ne Durres ; pas “nje pune intensive, dy javore” u gjenden dhe “fajtoret” e katastrofes. Plot 17 urdher ndalime...

“Fajtoret” rezultokan  disa inspektore lagjesh, ndonje “ndertues informal” e me siguri do dalin dhe bojaxhinjte e pallateve!

Gjushit nuk i del emri kurrkund!!!

Ne Durres e di dhe qytetari me i fundit se Vangjush Dako eshte kryepergjegjes per kete situate, jo vetem se ka mbi dhjete vjet qe drejton si kryetar bashkie, por edhe sepse privatisht ka qene i implikuar direkt, me firmen e tij “3D” , ne ndertimin e shumices se pallateve te demtuara. Kete fakt e kane denoncuar dhe keto dite me dhjetra qytetare durrsak. Gjushi jepte lejet, Gjushi supervizonte, Gjushi jepte betonin e firmes se tij, Gjushi edhe ndertonte me firmen e tij !

Po pse atehere emri i Gjushit nuk del ne listen e polico-prokurorise se Durresit?!

Shume e thjeshte dhe e qarte per kedo; Gjushi ka mbrojtjen direkte te Rames i cili gjate gjithe kesaj kohe po kujdeset personalisht qe mos preken pergjegjesit e vertete, po si ne gjithe rastet e tjera, te mbyllen skandalet me ca “koka turku” nga rradhet e ushtareve.

Rama po kerkon ta nxjerre dhe nje here Gjushin “akullore” dhe kjo ben sens. Gjushin deri dje ne Durres e quanin “Bankomati i Rames” ! Ne fakt tanime eshte me prova se Gjushi e ka PAGUAR ( me kuptimin me te pare te fjales) imunitetin e tij, prandaj ne vend qe te ishte ne qeli, eshte rikthyer me urdher te Rames ne zyren e bashkise per te rregulluar “ATO LETRAT”, thotë Paloka.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:56
Arrestimet pas tërmetit/ PD-Durrës: U kapën cironkat, masakrën urbane e bëri Dako


Pas n/kryetarit të PD-së, Edi Paloka ka reaguar edhe kryetari i degës së kësaj force politike në Durrës, Ferdinant Xhaferaj në lidhje me arrestimet që bëri policia për shembjet e godinave pas tërmetit. "Për më shumë se një dekadë në krye të piramidës së ndërtimeve  dhe masakrës urbane në Durrës ka qenë kreu i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako. Prokuroria ka investiguar për më  shumë se dy javë dhe puna e saj, sa intensive aq edhe profesionale, ka rezultuar në ndalimin e cironkave të përgjegjësisë për dramën që po kalon qyteti. Dako dhe shpura e tij nuk mund të hetohen nga prokuroria sepse Dako është pranë Ramës dhe me Ramën, që nga Durrësi deri në Stamboll. Piramida e krijuar nga Dako firmoste për ndërtimet, shiste beton për ndërtimet, supervizonte ndërtimet, firmoste dhe vuloste për të dhënë financimet. Por Dako është jashtë juridiksionit të prokurorisë, për  faktin e thjeshte se është nën  juridiksionin e Ramës" mbyllet reagimi i PD-Durrës.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • O tej: 14/12/2019 23:15

  Bobo Ferdidant Xhaferi

  Përgjigju
 • THUP THUP THUP: 14/12/2019 17:03

  O edi pa loqe ke ngel pa tasin e thupës o ed paloqja e tani stë ka ngel gjo tjetër vetëm me lef o edi pertef.

  Përgjigju
 • XHAFER SIMITJA: 14/12/2019 17:01

  O ferdinat xhaferi ti cilsin e djellit e regullove o karragjos. Tani të ka ngel të regullosh partin e sumës pd. Se ksaj partie Shqiptarët ja pan sherrin pa fund. Kjo parti i vrau i vodhi i përzuri nga Shqipria e i demigroi i bër me drejtësi me njerëz me 8 klas shkoll si p. Sh fatmira hajdari me 8 klas shkoll gjykatse. Çfar tjetër tju boj më kjo parti fashiste. Prandaj o xhafer simitja hik e zhduku mor karagjos se je bo i gjithi i neverit o xhaferi hipolit.

  Përgjigju
 • Haha: 14/12/2019 15:14

  Thum thum thum .... jarget i varen ....Kenaqem kur flet Loqe Paloqe

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

FBI: Sulmuesi ishte nga Pensilvania! U identifikua si një republikan

FBI: Sulmuesi ishte nga Pensilvania! U identifikua si një republikan