Arrestimi i efektivit të RENEA, 2 orë para Morina dorëzoi shuma parash te persona të skeduar në Elbasan! I përfshirë në trafik droge, dyshohet i lidhur me grupin e Ervis Martinajt

Vetëm 2 orë para se të vihej në pranga ditën e djeshme, efektivi i RENEA-s, Altin Morina dyshohet se ishte në Elbasan, ku ka dorëzuar shuma parash tek persona te skeduar. 113 mijë eurot janë të efektivit edhe pse nuk ka deklaruar asgjë para kolegëve te tij. Mesditën e të martës ai u arrestua në Tiranë në zonën e Kodrës së Diellit, ku po lëvizte me makinën luksoze 'Audi', brenda së cilës u gjet sasia e parave.

Pak minuta para se të prangosej është vëzhguar nga Forcat Operacionale se ndodhej në mjet me një zyrtar të lartë të një agjencie ligjzbatuese, identiteti i të cilit nuk bëhet publik nga hetuesit për shkak të sekretit hetimor dhe nuk dihet arsyeja pse efektivi nuk eshte ndaluar në momentin që ishte me të. Efektivi Morina dyshohet si i përfshirë në trafikun e drogës me grupet kriminale në Tiranë, Shkodër dhe Elbasan që merreshin me aktivitetin e heroinës dhe kokainës.

Altin Morina dyshohet se ka lidhje edhe me Kreshnik Halilajn që u arrestua në korrik të vitit 2021 për arsenal armësh dhe droge. Në këtë rast efektivi dyshohet se ka fshehur prova duke thënë se kokaina e gjetur në shtëpinë e Halilajt nuk ishte kokainë, por miell buke. Po ashtu ka dyshime të forta se ka lidhje edhe me grupin e të shumëkërkuarit Ervis Martinajt. Para 8 ditësh është parë në praninë e një të afërmi të Martinajt ku e mbronte nga ndonjë atentat i mundshëm.

Efektivi i RENEA-s i cili është në profesionin e Shefit të Stërvitjes së Repartit Special akuzohet për shpërdorim detyre.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:29
Lidhja e efektivit të RENEA-s me grupet kriminale, si e ndihmoi trafikantin që shiste kokainë: Ishte miell, jo lëndë narkotike

1678809409_finalprojekt.00352701.Still021.jpg

Efektivi i RENEA-s Altin Morina që u arrestua dje dyshohet si i përfshirë në trafikun e drogës me grupet të ndryshme kriminale në Tiranë, Shkodër dhe Elbasan. Ai dyshohet se ka lidhje me Kreshnik Halilajn, të cilin e ka ndihmuar duke i fshehur provat.

Sipas asaj që mësoi Report Tv, Morina dyshohet të ketë thënë se kokaina e gjetur në banesën e Halilajt nuk ishte lëndë narkotike por miell buke. 40-vjecari Kreshnik Halilaj u arrestua në korrik të vitit 2021 dhe operonte në zonën e ‘Allias-it’ në Tiranë, ku shiste 3500 lekë një dozë kokainë.

Ora 11:19
U arrestua dje, efektivi i RENEA-s mbronte të afërmit e Ervis Martinajt nga ndonjë atentat i mundshëm

Altin Morina, efektivi i RENEA-s që u arrestua dje dyshohet se ka lidhje edhe me grupin e Ervis Martinajt. Para 8 ditësh është parë në praninë e një të afërmi të Martinajt ku e mbronte nga ndonjë atentat i mundshëm.

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ardi: 16/03/2023 09:21

  Ardi Veliu

  Përgjigju
 • Iris: 16/03/2023 01:37

  Me gjithe keto fakte, dhe akuza vetem per /shperdorim detyre/?! Nuk eshte cudi qe me pare dalin se sa hyjne ne burg.

  Përgjigju
 • iliri: 16/03/2023 00:52

  policise i duhet rroga 2 milion ne muaj,,,,,kurse reneas 4 milion ne muaj ,,,,,5 milion ta kene rrogen prokuroria dhe gjykatat,,,,,atehere nuk ka me korrupsion,,,dhe droge,,por edi rama i vjedh paret per rrogat....

  Përgjigju
 • Jimmy: 15/03/2023 20:57

  Prandaj nuk behemi shtet ne se spiunet jane gjith andej!!ne parlament!!ne ministri!!!ne gjykate!!!ne prokurori!!ne polici!!!dhe si do bej shteti perpjet kur shitet gjithandej!!

  Përgjigju
 • mara: 15/03/2023 18:27

  shteti e di qe keta te reneas merren me droge....dhe nuk i denon..shtet leshi...

  Përgjigju
 • Ropi: 15/03/2023 13:01

  Polici me audi,po ky topi donte dhe me u hap bythesh pervecse me ba pislliqe se qe nga momenti kur ke nje makine te tille ke dal hapur qe po ban maskaralleqe o qelbesira, ky kushedi sa kohe ka qe puno vetem tani i doli tymi,shtrydheni mire se ka informacion me bollek per shume grupe

  Përgjigju
 • Askushi: 15/03/2023 12:05

  JU VRAFT ZOTI KRIMINELA

  Përgjigju
  • Njëri: 15/03/2023 12:44

   I zëntë haka e Mozës....

  • Elion: 15/03/2023 12:17

   Tlumt goja

 • gjoni: 15/03/2023 11:47

  halabak, turp qe ke veshur uniformen e Reneas. Ata cuna e vajza jane gjithmone ne linje te pare dhe maskarenj si ti i perbaltin punen.

  Përgjigju
  • Agjenti: 15/03/2023 14:13

   Se mos eshte i vetmi te renea. Gjysma e tyre merren me pislleqe

  • Po o gjon po: 15/03/2023 14:08

   Po car ne ball te rrezikut jane renea ,per te vjedh ndoshta po,ne balle te rrezikut jane forcat e tjera te policise se kir shkon renea per te nderhyre kriminelat jane te rrethuar dhe te identifikuar pastaj nderhyn renea te pajisur me antiplumb etj,por qe ne balle re rrezikut jane ata qe marrin kontakt te paret me kriminelat ok,boll tani me me renean se i kemi glorifikuar kot me kot me keq se elez aline.

 • mata: 15/03/2023 11:31

  ore ky esht shoferi i ervin mates.pse e ngatrroni kot me ate tjetrin.e di gjith tirana

  Përgjigju
 • V Kacorri: 15/03/2023 11:21

  E hoqen edhe nje nga grupi i Visit prej qarkullimit.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin