Akuzohet për korrupsion, arrestohet ish-presidenti i UEFA-s Michel Platini

Arrestohet Michel Platini ish-presidenti i UEFA-s për akuzën e korrupsionit në kuadër të hetimeve për organizimin e Botërorit “Katar 2022”. Bëhet me dije se Platini është transportuar në zyrën antikorrupsion në Paris ndërsa çështja për të cilën akuzohet daton që në vitin 2010 për të drejtën e organiuzimit të Kupës së Botës nga Katari dhe në atë kohë Platini ka qënë president i UEFA-s.
Vendimi përfundimtar për të drejtën e organizimit të Kupës së Botës iu dha Katarit nga Sep Blatter që në atë kohë  president i FIFA-s por më pas pati denoncime,hetime dhe arrestime gjë që çoi deri në ndryshimin e drejtuesve të FIFA-s e UEFA-s.

Në këtë skandal indirekt u përfshi edhe Platini me akuzën se ka marrë nga Blatter në vitet 1999-2002 pagesa jo të ligjshme dhe që më pas u skualifikua me 8 vite që zbritën në 4. Platini në atë kohë u detyrua të largohej nga drejtimi i UEFA-s dhe në 2015-tën u zëvendësua nga Ceferin. Hetimi për Botërorin 2022 u nis në vitin 2016 nga Prokuroria franceze me akuzën e korrupsionit aktiv e pasiv të personave që nuk ushtrojnë funksione publike. Në qënëdër të hetimeve është një drekë e organizuar disa ditë përpara se të shpallej fituesi për të organizuar Kupën e Botës.

Në atë drekë perveç Platinisë morrën pjesë edhe ish-presidenti francez Sarkozy,emiri i Katarit, sheiku Hamad bin Jassem në atë kohë Ministër i Jashtëm dhe i Sporteve  por edhe një këshilltare e Sarkozy dhe sekretari i përgjithshëm i Presidentit francez të cilët po ashtu janë thirrur për të dëshmuar.Platini kishte dëshmuar për llogari të këtij hetimi edhe në vitin 2017-të dhe ka thënë sesi kishte votuar për Katarin në 2010-tën por e dinte një gjë të tillë përpara se të organizohej dreka./ Përgatiti Andi Kapxhiu

d.ba./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A është përdorur për përfitime politike pandemia e koronavirusit?

Komento

Komente

 • Tirona: 18/06/2019 15:55

  Oo sa mire mbase do zoti ta fusin ne burg me ndonj shqiptare tja guxhulisi pak koken ketij antishqiptari..

  Përgjigju
 • USA: 18/06/2019 14:09

  Ja pra kjo eshte drejtesi.Pa buje e pa mitingje.Qeveria po te doje e kap lepurin me qerre.Ne Shqiperi lepuri eshte bere kafshe fluturuese nuk kapet dot.

  Përgjigju
 • Lui: 18/06/2019 12:12

  Kaq vite ne hetim dhe si ka mundesi qe asnje gazetar nuk botoi ndonje artikull me pergjimet e asaj dreke.. Hahahah.. Ca prokurore legena keta francezet?! Nuk na dha e asnje info gjate hetimeve

  Përgjigju
 • LORA: 18/06/2019 11:52

  Lam I mire.

  Përgjigju
 • Alban2019: 18/06/2019 10:54

  Ne koke te kesaj DOSES shqipetare qe e ka kthyer ne biznes privat. DOSA E FUTBOLLIT SHQIPETAR

  Përgjigju
 • Hinglateri: 18/06/2019 10:45

  Tani e ka radhen Duka ( i kit i malavitrs i Fedetates Shqiptare)

  Përgjigju
 • WTF: 18/06/2019 10:32

  Zemra mal per kete vemje!

  Përgjigju
  • Kanceri: 18/06/2019 10:47

   Do shkoj Gon Duka ti coj nai paket cigare se e ka pas dhe shok.

  • Ehhh: 18/06/2019 10:39

   Mal eshte pak, na bente dhe si i ndershem. Te pakten andej i arrestojne, kurse ne i ngreme pedistal te korruptuarit×

Lajmi i fundit

John

Fushë Krujë/ 17-vjeçarja i denoncoi se e drogonin dhe e shfrytëzonin si prostitutë! Të rinjtë hakmerren, tritol shtëpisë së saj