Përse nuk duhet të kombinoni sodën e bukës me limon për të zbardhur dhëmbët

 Përse nuk duhet të kombinoni sodën e bukës me limon për të zbardhur dhëmbët

Sodë buke

Soda e bukës është një produkt kimik ushqimor me veti ‘magjike’, pasi përbërja e saj rregullon strukturën kimike të organizmit dhe përshpejton shërimin e tij.

Sipas kimistëve, funksioni kryesor i bikarbonatit të natriumit është neutralizimi i acideve.

Disa benefite që sjell soda janë:
1-Eksfolion lëkurën dhe jep shkëlqim;
2-Redukton pikat e zeza;
3-Së bashku me limonin, shërben për të luftuar mbipeshën.

Përzierja midis këtij përbërësi është identifikuar si një trajtim i veçantë edhe për zbardhjen natyrale të dhëmbëve, megjithatë, kombinimi i tij mund të jetë i rrezikshëm.

Rreziqet e sodës së bukës me limon
Ekspertët shpjegojnë se megjithëse soda e bukës dhe limoni mund të jenë të dobishëm, është mirë që ata të përdoren veçmas.

Sasia e tepruar e limonit mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve, shtresës së jashtme të dukshme të dhëmbëve që mbron dhëmbët nga kavitetet.

Përveç larjes së dhëmbëve vetëm me sodë buke, ekspertët këshillojnë:
1-Shmangni yndyrnat pasi i bëjnë dhëmbët të duken të verdhë.
2-Hani fruta dhe perime: Edhe pse ato nuk janë zëvendësues për larjen e dhëmbëve, luleshtrydhet dhe ananasi mund të ndihmojnë në zbardhjen e dhëmbëve.
3-Larja e vazhdueshme me furçë dhe pastrimi i dhëmbëve me fill. Ky proces ndihmon në bardhësinë e dhëmbëve, sepse redukton bakteret në gojë dhe parandalon krijimin e pllakave.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj