Arsyet pse sëmuremi më shpesh gjatë dimrit

Arsyet pse sëmuremi më shpesh gjatë dimrit

Hulumtimet e reja kanë zbuluar se temperaturat e ftohta ulin imunitetin në hundë dhe na bëjnë më të ndjeshëm ndaj viruseve. Një rënie e temperaturës së indit të hundës prej vetëm 5°C reduktoi përgjigjen imune pothuajse përgjysmë.

Gjetjet ndihmojnë në shpjegimin se pse jemi më të prirur për t'u ftohur dhe grip gjatë dimrit. Vitamina C dhe masat e larjes së duarve mund të na mbrojnë nga ftohjet e zakonshme.

Si hyjnë viruset në hundë?

Grimcat e virusit hyjnë në hundë në dy mënyra: përmes nuhatjes ose prekjes së drejtpërdrejtë.

Pasi grimcat e virusit hyjnë brenda, qelizat në zgavrat tona të hundës aktivizohen me shpejtësi për të filluar nxjerrjen e tyre. Megjithatë, gjetjet e studimit të ri tregojnë se temperaturat më të ftohta dëmtojnë ndjeshëm këtë përgjigje imune.

Hapat e tjerë për të qëndruar të shëndetshëm

Përveç vitaminës C, mund t'ju mbrojnë nga sëmurja:

Larja e shpeshtë e duarve

Dezinfektimi i duarve

Mbajtja e një maskë për fytyrën me cilësi të lartë (veçanërisht në hapësira të mbushura me njerëz)

Mbulimi i gojës gjatë teshtitjes ose kollitjes

Izolimi kur sëmuremi 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, kur duhet të mbahen zgjedhjet per kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Siguria e turistëve, bllokohen 5 varka artizanale dhe 1 traget në liqenin e Komanit! Në hetim pronari i tragetit

Siguria e turistëve, bllokohen 5 varka artizanale dhe 1 traget në liqenin e Komanit! Në hetim pronari i tragetit