Arti i ikonës së autoportreteve, Frida Kahlo ka arritur në ankand rekord prej 34.9 mln dollarësh, çmimi më i lartë i paguar në Amerikën Latine

Arti i ikonës së autoportreteve, Frida Kahlo ka arritur në ankand rekord prej 34.9 mln dollarësh, çmimi më i lartë i paguar në Amerikën Latine

Një pikturë e artistes meksikane Frida Kahlo është shitur në shtëpinë e ankandit Sotheby's në Nju Jork për një vlerë rekord prej 34.9 milionë dollarësh (25 milionë funte). Është çmimi më i lartë i paguar në ankand për një vepër arti të Amerikës Latine.

Rekordi ishte vendosur më parë nga një vepër e Diego Rivera, me të cilin Kahlo kishte një marrëdhënie të trazuar prej dekadash . Pjesa e tij u shit për 9.76 milion dollarë në 2018. Piktura e Kahlo-s "Diego y Yo" ishte një nga autoportretet e saj të fundit. Vepra përshkruan një Kahlo të përlotur me burrin e saj Rivera të pikturuar mbi sytë e saj. Ajo u përshkrua nga Sotheby's në ankand të së martës si "një nga veprat më të rëndësishme të Kahlo që doli në ankand". Blerësi është identifikuar si Eduardo F. Cosantini, i cili themeloi një muze në Argjentinë, sipas New York Times . Piktura u hodh në ankand për herë të fundit në vitin 1990 për 1.4 milionë dollarë.

Kahlo, e konsideruar gjerësisht si një nga piktoret më të mëdha të shekullit të XX-të, ishte e famshme për autoportretet e saj intime që pasqyronin dhimbjen dhe izolimin. Ajo jetoi nga viti 1907 deri në 1954 dhe promovoi me krenari kulturën indigjene meksikane përmes artit të saj.Puna e saj pasqyroi gjithashtu marrëdhënien e saj të dhimbshme me trupin e saj, me aftësi të kufizuara nga poliomieliti në fëmijëri dhe lëndimet e rënda pas një aksidenti me autobus.

Nga fillimi i viteve 1990, ajo ishte bërë jo vetëm një figurë e njohur në historinë e artit, por gjithashtu konsiderohej si një ikonë për Chicanos , lëvizjen e feminizmit dhe lëvizjen LGBTQ+ . Puna e Kahlo-s është festuar ndërkombëtarisht si emblematike e traditave kombëtare dhe indigjene meksikane dhe nga feministët për atë që shihet si përshkrimi i saj pa kompromis i përvojës dhe formës femërore.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?



×

Lajmi i fundit

Indonezia merr vendimin drastik ndaj qytetarëve: Seksi jashtë martese dënohet me burg

Indonezia merr vendimin drastik ndaj qytetarëve: Seksi jashtë martese dënohet me burg