Asgjë nuk merret seriozisht, as kërcënimet ndaj një gjyqtari

Këtu asgjë nuk merret seriozisht, as edhe kërcanimet ndaj një gjyqtari. Tre muaj më parë u vendos t’i jepej mbrojtje fizike Bib Ndrecës, gjyqtarit që kishte firmosur urdhër arrestin për bandën e Avdylajve. Sot, vetëm pas tre muajsh, mbrojtja fizike nuk u rinovua, pasi Drejtoria e Policisë së Shtetit ka dhënë mendim që nuk ka rrezik më për gjyqtarin. 

Nuk dimë nëse Policia ka nisur të shohë filxhanët për të vlerësuar rrezikun që i kanoset një gjyqtari, por duket me të vërtetë e çuditshme që në një vend, ku inatet dhe gjakmarrjet trashëgohen dhjetëra vjet, rreziku për një gjyqtar të shuhet në tre muaj. Ose nuk ishte i bazuar alarmi tre muaj më parë dhe mbrojtja fizike u vendos vetëm për propagandë e për show, ose, nëse rreziku ishte prezent gjatë tre muajve, ai ekziston ende, pasi bandat nuk harrojnë kaq shpejt.

Të habit super-lehtësia, me të cilën i hiqet mbrojtja fizike një gjyqtari të angazhuar në luftën kundër kriminalitetit. Në rast se Shteti nuk mbron përfaqësuesit e vet, të cilët nuk pranojnë të bëjnë kompromise me bandat, me kë mendon ta fitojë luftën kundër krimit?     

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

I pyetur për rritjen e inflacionit në SHBA, Joe Biden ofendon rëndë live gazetarin!(VIDEO)