Pika e zezë
 • Në vend që të paraqitet në spitale dhe të ofrojë ndihmën e tij si mjek vullnetar, siç kanë bërë mjekë të tjerë, bashkëmoshatarë të tij, plaku i çmendur SB po shfrytëzon përsëri pozicionin e tij për të favorizuar shëndetësinë private në kulmin e emergjencës së pandemisë. Të bësh tampone privatisht për të qartësuar nëse dikush është apo jo i infektuar me koronavirus, i hap rrugën një biznesi miliardash nga i cili duket qartë se plaku i çmendur dëshiron të fitojë diçka.

 • Urrejtja gropos pëlqimet në socialmedia ndaj Berishës, ngrihet Edi Rama

  Plaku që prej javësh shpreson në një katastrofë humanitare në Shqipëri që të akuzojë kështu Edi Ramën për të kapitalizuar ndonjë avantazh politik, nuk di më ç’të shpikë për të shpalosur tërbimin e tij. Dhe ditë pas dite po gërryhet nga urrejtja, ashtu si uthulla gërryen enën e vet. Ndryshe nga Sali Berisha, Edi Rama ka gjetur gjuhën për të rritur mbështetjen dhe simpatitë, kështu mbështetja e tij në facebook rritet.

 • Distancat e sigurisë duhet të ruhen edhe në studiot televizive shqiptare

  Në pritje që të veprojë Ministria e Shëndetësisë me një urdhër, botuesit dhe moderatorët e talk show-eve duhet të vetërregullohen dhe të ndalojnë menjëherë praninë e publikut në studio televizive, duke kufizuar, nëse është e nevojshme, edhe numrin e të ftuarve të pranishëm, duke garantuar në këtë mënyrë mes tyre të paktën një metër distancë.

 • Protestat e Ilir Metës në kohën e koronavirusit

  Duke marrë në konsideratë situatën në botë dhe frikën se koronavirusi mund të dalë edhe në Shqipëri, thirrja e Ilir Metës për të mbushur sheshet me militantët e tij për të protestuar, në këtë moment të veçantë duket si një thirrje e papërgjegjshme.  Opozita shqiptare madje ka akuzuar qeverinë se fsheh raste të koronavirusit dhe se nuk bën asgjë për të parandaluar përhapjen e epidemisë. Por ndërkohë vetë opozita organizon grumbullime të njerëzve në sheshe, duke shkelur një nga rregullat parandaluese që zbatohen këto ditë në të gjithë botën.

 • Henri Çili, nga analist anti KÇK, në bashkëpunëtor me trafikantët (VIDEO)

  Gjykata do të vërtetojë përgjegjësinë penale të Henri Çilit. Por për përgjegjësinë morale nuk ka nevojë për më shumë.

 • Po gazetarët që mbështesin Metën ose Berishën janë “të kapur” apo jo?

  Retorika e opozitës ka qejf t’i etiketojë gazetarë e analistë që nuk sulmojnë hapur Edi Ramën si “të kapur” nga qeveria. Por e çuditshme është që e njejta logjikë nuk ka vlerë në drejtim të kundërt. Nëse një gazetar mbron Bashën, lavdëron Berishën, ose edhe kur madje fton popullatën të marrë pjesë në manifestimet e Ilir Metës, ai nuk është më një gazetar “i kapur”, por një gazetar i lirë dhe i pavarur.

 • Politikanë si korba mbi Shqipërinë

  Sali Berisha nuk është i vetmi politikan ndjellakeqës për Shqipërinë, por është ndër më të zellshmit. Edhe këtë herë, sa i takon koronavirusit që po trondit botën, synon vetëm për të ndjellë panik. Asnjëherë nuk është konstruktiv, të thotë që jam në krah të shqiptarëve dhe institucioneve për të bërë më të mirën.

 • Asgjë nuk merret seriozisht, as kërcënimet ndaj një gjyqtari

  Të habit super-lehtësia, me të cilën i hiqet mbrojtja fizike një gjyqtari të angazhuar në luftën kundër kriminalitetit. Në rast se Shteti nuk mbron përfaqësuesit e vet, të cilët nuk pranojnë të bëjnë kompromise me bandat, me kë mendon ta fitojë luftën kundër krimit?     

 • Faleminderit, doktor Berisha!

  Reagimet kolumbiane pas njoftimeve nga Shteti që synon sekuestrimin e pasurive të krimit.

 • Anti-KÇK, për inat të Edi Ramës, mbroj kriminelët

  Ajo që po ndodh menjëherë pasi e ashtuthirrura nismë anti-KÇK po bën hapat e parë, lë pa fjalë këdo që në gjithë këto vite ka dëshiruar një Shqipëri pa kriminelë e të fortë.  Reaksioni, për fat të mirë i një pakice të shpallur tashmë antigjithçka që mendon të ndërmarrë qeveria aktuale, është total.  Këta individë të politikës, medias, apo shoqërisë civile, po bërtasin se mos preken të drejtat e njeriut dhe të pronës të të dënuarve, të akuzuarve apo të dyshuarve për krime të rënda e trafiqe, që janë me pasuri gjigande, të dukshme, të shpallur, në sytë e të gjithëve, të pacënuar deri më tani.

 • Opozita katastrofiste/ Pas tërmetit apokaliptik, LSI parashikon 300 milionë të vdekur nga koronavirusi

  Pas Ilir Meta, Edmond Panariti në një postim shpreh frikën se koronavirusi mund të shkaktojë vdekjen e 300 milionë njerëzve. Është e qartë se qëndrimi në opozitë nxit katastrofizmin.

 • Kokaina, gazetari investigative apo gazetari politike?

  Nëse një gazetar pranon të bëhet aktor i një aksioni partiak, ai nuk tradhton vetëm misionin e vet profesional, por tradhton edhe opinionin publik që e beson.

 • Mësuesi i dëbuar në Turqi, një mesazh i Ramës për ''gylenistët'' VIP në Tiranë?

  Harun Celik është “gylenisti” i parë që Tirana i dorëzon Ankarasë, por mund të mos jetë i fundit. Sipas disa burimeve diplomatike, është një mesazh që kryeministri Edi Rama po iu nis disa “gylenistëve” VIP, të cilët deri tani kanë patur një mbrojtje dhe një imunitet të plotë në Shqipëri.

 • Rindërtimi pas tërmetit, Shteti t’u thotë “jo” fondacioneve fetare

  Fondacioni fetar i drejtuar nga imami Elvis Naçi, pak ditë pasi ka blerë një spital privat, njoftoi se do të rindërtojë edhe pallatet e shembura në Thumanë. Por Qeveria ka detyrën të ndërhyjë për të sqaruar se pallatet e Thumanës i rindërton shteti dhe se fondacionet fetare duhet të qendrojnë larg nga këto projekte.

 • Po vëllai i “Rrumit” pse është drejtor i Postës së Durrësit?

  Në rast se nuk është e përshtatshme nga pikëpamja etike marrëdhënia miqësore e “Rrumit” me prokurorin Arjan Ndoja, nuk është i tillë as edhe emërimi i vëllait të “Rrumit” në krye të një institucioni publik. Si është emeruar atje? Për merita personale dhe profesionale, apo nën ndikimin e të vëllait?

 • Lulzim Basha dhe dashuria e papritur me tre “oligarkët” e Edi Ramës

  Pas gjashtë vjet opozite, gjatë të cilëve Basha ka lëshuar flakë e zjarr kundër “oligarkëve të Edi Ramës”, duke kërcënuar t’i godasë investimet e tyre sapo të vijë në pushtet, tani zbulohet se në të vërtetë që sot Lulzim Basha me ata oligarkë po flirton, duke përfituar prej tyre.

 • Kush u jep mësim gazetarëve në Shqipëri?

  Problemi i informacionit është serioz, pasi është katastrofik niveli i formimit. Deri kur mësimdhënia e gazetarisë do të lihet në dorë të “opinionistëve” si Mark Marku apo Artan Fuga, të rinjtë tanë do të bënin më mirë të studionin për mjekësi.

 • ''Astiri'', ose policët janë abuzues, ose gjyqtarët janë të shitur

  Para tri ditësh, Policia ka ndaluar 10 manifestues, të cilët, sipas Akuzës, kishin bllokuar rrugën gjatë protestave të “Astirit”. Ligji parashikon se bllokimi i rrugëve është një vepër penale dhe, duke qenë i tillë, parashikon një dënim deri në 3 vjet burg. Pak orë më pas, një pjesë e atyre demonstruesve ishin sërish në shesh, sikur të mos kishte ndodhur asgjë. Pse?

 • Hipokrizia që fshihet pas negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian

  Negociata e gjatë mes Bashkimit Evropian dhe Shqipërisë është e çuditshme, pasi është plot me kontradikta e falsitete. Ja pse.

 • Sikur Facebook të mbyllte faqen e Sali Berishës?

  Sot Facebook lajmëroi se ka ndërprerë disa funksione chat në faqen e kryeministrit izraelit Benjamin Netanjahu për shkak të gjuhës së urrejtjes të përdorur në postimet e tij. Kushedi nëse “inspektorët etikë” të Facebook që kontrollojnë miliona faqe, pasi treguan se e kuptojnë gjuhën italiane dhe atë izraeliane, do të tregojnë se e njohin edhe atë shqiptare.

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv