'Ata do të na varin', përkthyesit afganë të bllokuar nga Britania e Madhe kërkojnë apel

Forcat britanike evakuuan qindra nga Afganistani në gusht

 Duke u ngujuar në një strehë në periferi të Kabulit, Abdul thotë se është duke pritur ditën kur ai gjendet dhe vritet nga talebanët. Ai është një nga 11 përkthyesit afganë me të cilët mediat e huaja kanë folur, të cilëve u është ndaluar të zhvendosen në Mbretërinë e Bashkuar, pavarësisht se fillimisht më 29 gusht u tha se kishin të drejtë për një lëvizje.

Ata morën letra duke thënë se ishin "të ligjshëm për zhvendosje" në Britani sipas një skeme qeveritare për të sjellë në siguri ish -përkthyesit që kishin punuar për forcat britanike.

Por zhvendosja iu nënshtrua kontrolleve të imigracionit - dhe në fazat përfundimtare, Zyra e Brendshme i bllokoi ato për arsye sigurie kombëtare.

Ata u thanë se prania e tyre në Britani nuk do të ishte "e favorshme për të mirën publike".

Burrave, emrat e të cilëve janë ndryshuar për sigurinë e tyre pasi kanë frikë nga hakmarrja nga talebanët, nuk u është dhënë asnjë detaj pse ata u konsideruan si një kërcënim. Ata thonë se nuk kanë bërë asgjë të keqe.

'Ne nuk dimë ku të shkojmë', shprehen të shqetësuar të ngujuarit.

Kur zyrtarët nga Ministria e Mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar i thanë në korrik se ai kishte të drejtë të zhvendosej, Abdul u lehtësua.

Duke punuar në të kaluarën me trupat britanike në Helmand, ai ishte i shqetësuar se do të ishte një objektiv për ndëshkim kur talebanët të fillonin të merrnin Afganistanin.

Ai thotë se i ishte thënë që të përgatitej për një fluturim jashtë vendit brenda dy javësh. Ai shiti shumicën e pasurive të tij dhe u përgatit të linte punën e tij.

Por më 11 gusht, ndërsa talebanët u mbyllën në kryeqytet, ai mori një letër ku i thoshte se aplikimi i tij për vizë ishte refuzuar për arsye të "sigurisë kombëtare" pa të drejtë ankese.

Abdul, një punonjës i OKB -së i cili gjithashtu punoi për ambasadën britanike dhe për qeverinë afgane pas largimit nga ushtria, u trondit nga vendimi.

"Unë kam punuar me ambasadën britanike. Dhe OKB -ja ka zero tolerancë për sjelljen e keqe," thotë ai. Një zëdhënës i OKB -së konfirmoi për mediat e huaja se ai kishte kaluar kontrolle të historisë për punën e tij atje deri në vitin 2019.

"Unë kurrë nuk jam angazhuar në ndonjë akt kriminal," thotë Abdul. "Por unë kam punuar krah për krah me ushtarët britanikë."

Ndërsa shërbente me trupat britanike në Provincën Helmand, një oficer komandues vlerësoi "besnikërinë, besueshmërinë dhe profesionalizmin e plotë të Abdul" në një certifikatë shërbimi.

Ai tani ka frikë se talebanët do ta gjejnë dhe vrasin atë, gruan e tij dhe fëmijët e tij të vegjël.

"Unë as nuk shqetësohem për veten time, jam i shqetësuar për fëmijët e mi. Jam i shqetësuar nëse ata do të kthehen çdo ditë nga shkolla," thotë ai.

Pasi dëgjoi zërat se luftëtarët talebanë po kryenin kërkime derë më derë, Abdul u largua nga Kabuli në fund të gushtit me familjen e tij. "Po përpiqem të bëj gjithçka për të dalë nga kjo situatë. Por ne nuk dimë ku të shkojmë," thotë ai.

Mbështetësit e tyre në Mbretërinë e Bashkuar po bëjnë thirrje që atyre t'u jepet mundësia për të shqyrtuar çështjet e tyre dhe kanë kritikuar mungesën e transparencës rreth vendimeve.

Abdul dhe familja e tij te ngujuar nga talebanet.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

3 djem të dehur me një transgjinore në hotel, detajet e historisë rozë sot në Durrës që përfundoi me 1 të plagosur