Atentat ndaj ish-kryeministrit pakistanez! Autori qëlloi mbi makinën e tij (VIDEO)

Atentat ndaj ish-kryeministrit pakistanez! Autori qëlloi mbi makinën e tij (VIDEO)

Ish kryeministri, Imrah Khan

PAKISTAN-  Ish-kryeministri i Pakistanit, Imrah Khan, është plagosur, pasi është qëlluar me armë zjarri gjatë një proteste që është zhvilluar në vend, transmeton BBC.

Sipas raportimeve te deritanishme, një person i armatosur ka qëlluar mbi makinën në të cilën ishte duke hipur ish-kryeministri.

Në momentin e atentatit autori ka hedhur  fishekzjarrë për të mbuluar të shtënat. Nga atentati kanë  mbetur  të plagosur katër persona, ndërsa ish-kryeministri ka marrë  lëndime në këmbë.

70 vjeçari po drejtonte marshimin në kryeqytetin Islamabad për të kërkuar zgjedhje të parakohshme.

“Kjo ishte një përpjekje për ta vrarë atë, për ta vrarë”. Autori i dyshuar mësohet se është arrestuar, sipas Geo TV të Pakistanit.

Muajin e kaluar, komisioni zgjedhor i Pakistanit e skualifikoi Khan nga mbajtja e posteve publike gjë që ai e konsideruar të motivuar politikisht. Ai ishte akuzuar se kishte deklaruar gabimisht detajet e dhuratave nga personalitete të huaja dhe të ardhurave nga shitja e tyre e supozuar. Dhuratat përfshinin ora Rolex, një unazë dhe mansheta.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Dosja e zyrtarit të FBI, kush ka të drejtë në akuzat politike në Tiranë?×

Lajmi i fundit

Aguero i përgjigjet ashpër Ibrahimovic-it:  Pse flet për sjellje të keqe? Për këtë të larguan nga Barça

Aguero i përgjigjet ashpër Ibrahimovic-it:  Pse flet për sjellje të keqe? Për këtë të larguan nga Barça