Atentati ndaj kryeministrit sllovak, Von der Leyen: Sulm i poshtër! Minon demokracinë dhe të mirën e përbashkët

Atentati ndaj kryeministrit sllovak, Von der Leyen: Sulm i poshtër! Minon demokracinë dhe të mirën e përbashkët

Ursula von der Leyen

1709125666_ursulavonderleyen.JPG

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka reaguar ndaj atenatit me armë ndaj kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico që mbeti i plagosur pas të shtënave. Von der Leyen e quan në X një 'sulm të poshtër' dhe që 'minon demokracinë'.

'Dënoj fuqishëm sulmin e poshtër ndaj kryeministrit Robert Fico.

Akte të tilla dhune nuk kanë vend në shoqërinë tonë dhe minojnë demokracinë, të mirën tonë më të çmuar të përbashkët.

Mendimet e mia janë me kryeministrin Fico dhe familjen e tij.', shkruan Von der Leyen në X.

 


Lajmi kryesor:

Sllovaki/ Atentat Kryeministrit Robert Fico, në gjendje të rëndë për jetën! Arrestohet autori, një poet në pension! VIDEO e sulmit


G.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Protestuesit e Rithemelimit sherr mes njëri-tjetrit, plasin grushtet dhe shqelmat

Protestuesit e Rithemelimit sherr mes njëri-tjetrit, plasin grushtet dhe shqelmat