Autoritetet indoneziane: Banorët dëgjuan dy shpërthime të njëpasnjëshme, Fillojnë operacionet e kërkimit

Peshkatarët në ujërat e Ishujve “Kepulauan Seribu” tregojnë se kanë dëgjuar dy shpërthime të njëpasnjëshme të avionit, i cili mbante në bordin e tij 56 persona.

Kreu i Shefit të Qeverisë së Nën-Distriktit Seribu Surahman i cili erdhi në vendndodhje, njoftoi se peshkatarët në Ishujt Ishuj kishin dëgjuar dy shpërthime. "Kishte peshkatarë që e dëgjuan shpërthimin dy herë," tha Surahman kur u intervistua nga TV Kompas.

Surahman, i cili aktualisht ndodhet në zonë për të hetuar ngjarjen tha se sipas peshkatarëve, kur u dëgjua shpërthimi, po binte një shi i madh.

Ndërkohë që u njoftua se vazhduan kërkimet për vendndodhjen e aeroplanit.  Një traget dhe një anije peshkimi po kërkojnë gjithashtu vendndodhjen e avionit që humbi kontaktin. Rezultatet e kërkimit gjetën copa pantallonash që mendohej se i përkisnin pasagjerve.

"Tani ne do të shtojmë katër anije peshkimi të tjera për të ndihmuar në kërkim," tha Suratman.

Ekipi i parë i specializuar në vendndodhjen e avionit humbi kontaktin. Një ekip tjetër kontrolloi rrezen ku avioni humbi kontaktin.

Në avionin e zhdukur tip B737-500 gjendeshin 56 pasagjerë 46 të rritur, 7 fëmijë dhe 3 foshnje.

Sipas faqes së internetit të flightradar, avioni humbi kontaktin 11 milje detare larg brigjeve të Xhakartës kur u ngjit në një lartësi prej 11,000 metrash në 13,000 metra në 07.40 .


Lajmi kryesor:

Indonezi/ Zhduket avioni me 50 pasagjerë pas ngritjes! Humbi 3000m lartësi në më pak se një minutë


S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?×

Lajmi i fundit

John

Grabitje në Malësinë e Madhe, denoncimi i familjarëve: U futën në shtëpi e na thanë jemi policë, morën para dhe telefonat e ikën në këmbë