Babai vrau të birin me çekiç gurësh dhe dru zjarri! Me gruan tentuan t’a fshehin si aksident! Në gjyq prindërit e moshuar

KORCE - Prokuroria e Korçës, mbylli hetimet dhe dërgoi në gjyq Shefki Bylykbashin, i akuzuar për vrasjen me çekiç të djalit të tij, ndërsa bashkëshortja u dërgua në gjyq për deklarata të rreme para policisë gjyqësore. Vrasja ndodhi më 17 shkurt të vitit 2023, rreth orës 16:00 të pasdites. Edhe pse 50-vjeçari ishte dërguar në spital, me plagë të rënda në kokë, nuk mundi të mbijetojë.

Viktima, Hamdi Bylykbashi, ishte i divorcuar nga bashkëshortja, jetonte jashtë shtetit, ndërsa kishte disa muaj që ishte kthyer nga Franca dhe jetonte me 2 prindërit. Ai konsumonte alkool çdo ditë, ndërsa ditën e ngjarjes rezulton se ishte konfliktuar me babanë duke tentuar ta shtyjë në pus, ndërsa ky i fundit i është kthyer duke e goditur me çekiç. 

'Në rastin konkret, autori me dashje dhe me vullnet të plotë si dhe me qëllimin për ta vrarë, ka goditur djalin e tij në kokë, disa herë. Ai ka marrë dhe ka përdorur çekiç gurësh dhe dru zjarri si armë të krimit dhe pasi i ka dhënë goditjet fatale të birit, është përpjekur ta mbulojë krimin si vetëdëmtim të viktimës, duke përforcuar idenë që veprimet e tij në drejtim të vrasjes të të birit kanë qënë të vullnetshme dhe të qëllimta për të sjellë pasojën e dëshiruar, humbjen e jetës të të birit" informoi sot prokuroria e Korçës,

Babai i viktimës, Shefki Bylykbashi u arrestua në atë kohë nga policia, si i dyshuari kryesor për ngjarjen e rëndë.

Fillimisht familjarët e tij kanë deklaruar se 50-vjeçari, duke qenë në gjendje të dehur, ishte rrëzuar aksidentalisht në banesën e tij dhe për pasojë kishte marrë dëmtime në kokë, deklarata që i kushtuan nënës së viktimës, pasi edhe ajo u mor në hetim. Ajo u tha hetuesve se ka qenë me bashkëshortin në banesë kur ka dëgjuar zhurmën e derës së oborrit. Ç’ka nuk rezultoi e vërtetë.

Prokuroria thotë se autori me dashje ka goditur djalin e tij në kokë, disa herë dhe më pas është përpjekur ta mbulojë krimin si vetëdëmtim të viktimës.

I moshuari 78 vjeçar akuzohet për "Vrasja për shkak të marrëdhënieve familjare”, parashikuar nga neni 79/c i K.Penal. Ndërsa gruaja e tij akuzohet për kryerjen e veprës penale “Deklaratat e rreme para oficerit të policisë gjyqësore”, parashikuar nga neni 305/b i Kodit Penal, informoi sot prokuroria e Korcës. 

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Edison Ypi: Berishizmi

Edison Ypi: Berishizmi