Balla: Basha do Vetting për politikanët, por jo për kunatin e tij dhe djalin e vajzës së Berishës

Pas ofertës së Lulzim Bashës për të votuar amendamentet kushtetuese për Vettingun në politikë, ka reaguar kreu i grupit parlamentar socialsit, Taulant Balla. nga foltorja e Kuvendit, Balla tha se kryedemokrati kërkon Vetting për politikanët, por jo për kunatin dhe vjehrrin e tij dhe as për djalin dhe vajzën e djalin e Sali Berishës.

Jemi të gatshëm të votojmë sëbashku reformën zgjedhore si reforma kyçe që kemi përpara dhe që lidhet edhe me vettingun në politikë, sepse vettingu në politikë ka vetëm dy institucione, zgjedhjeve dhe përmes drejtësisë. Nuk ka politikan të korruptuar që mund të ikë. Ky nuk merret fare me pasurinë e politikanëve, as me familjarët, as me politikanët direkt të lidhur me krimin. Ne jemi gati edhe për këtë vettingun sicc e thua ti me libër shtëpie, por të marrë fund njëherë e përgjithmonë kjo shterpërsi e impotentës tënde politike. Menduam si të kalonte në Vetting kunati jot, vjehrri, vajza, djali e vajza i zotërisë (i drejtohet Berishës), por nuk gjenden në këtë Vetting.

Taulant Balla, kryetar i grupit të PS


Lajmi kryesor:

PS rrëzon nismën e opozitës, Berisha ultimatum me thirrje patriotike në Kuvend: Vetting në politikë ose rrëmbeni armët!


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Aksidenti tragjik në Itali me 21 viktima, Ministria e Jashtme shqiptare: Ngushëllimeve familjarëve që humbën të dashurit, mendimet tona janë me ta

Aksidenti tragjik në Itali me 21 viktima, Ministria e Jashtme shqiptare: Ngushëllimeve familjarëve që humbën të dashurit, mendimet tona janë me ta