Balla: Berisha 'rreh gjoksin' çdo ditë, urdhëroi vrasjet e 21 Janarit! Bëjmë kallëzim tjetër me prova të reja

 

Sali Berisha del çdo ditë ‘duke rrahur gjoksin’ dhe pranuar vrasjet shtetërore të 21 janarit ndërkohë që SPAK ende nuk e merr nën hetim së paku për ‘shpërdorim detyre’ kur ishte Kryeministër. Ky ishte apeli i kryetarit të grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, në daljen sot për mediat nga Selia rozë.

Balla kërkoi që të bëhet drejtësi ndërsa ngriti pyetjen përse prokuroria nuk ka ende audion e përmendur në media rreth bisedës mes gardistëve. Sipas Ballës, Berisha duhet të hetohet pasi rreh gjoksin publikisht duke thënë se e ka bërë vetë ai. Nga ana tjetër nuk jep përgjigje konkrete nëse e kanë dëgjuar regjistrimin audio.

“21 janari si protestë u thirr për korrupsionin galopant, zgjedhjen e votës, të Shqipërisë nga Sali Berisha. Brenda secilit aso kohe gjendej edhe Ilir Meta. E kemi thënë kuptimin e qartë që kemi bërë aleancë në 2013 me Ilir Metën për të rrëzuar Sali Berishën dhe ia kemi dalë. Presim që Berisha të hetohet. Sot jeni dëshmitarë se si prokuroria dënon edhe për një arkë me peshk. A ka shpërdorim detyre në këtë vrasje shtetërore dhe mjafton ky nen për të thënë që zotëria në fjalë rreh gjoksin në çdo studio apo komunikim publik e thotë, po e kam bërë unë. Shpesh përmend rastin e Rumanisë për protestat e vitit 1990 kur presidenti i Rumanisë është marrë i pandehur plot 31 vite më pas. S’duam që drejtësia të ndikohet, por të bëjë drejtësi për 21 janarin. Ndaj apeli ynë pse PS po intensifikon kërkesat për hetime.

Po ashtu, Balla u shpreh se me provat e reja, 12 vite pas tragjedisë së 21 janarit janë njohur pas pamjeve të dalë nga mediat por i takon prokurorisë që të vendosë nëse është provë apo jo.

Për provat e reja, ne s’jemi institucion i prokurorisë. Ai regjistrimi për ne përfaqëson një provë. Vlerësimin se është provë apo jo e bën SPAK. Në vlerësimin tonë është për t’i dhënë zë kërkesës se se di sa herë mund të jem gjendur duke kërkuar që t’i shkojë kërkesa publike SPAK që të marrë dosjen nga Prokuroria e Tiranës. Po edhe ne nga mediat jemi njohur. Mendoj që është një provë autentike. Mendoj që nëse hetohet dosja e Aleks Nikës do të ketë dhe plot prova të tjera e do të kemi dokument të plotë kallëzimi shoqëruar me elementët e provës për të çuar para hetimin e dosjes penale”, tha Balla.


Lajmi kryesor:

'21 janari' pa drejtësi, Taulant Balla: Pse prokuroria nuk e ka marrë ende në administrim audion e përmendur në media? SPAK të tërheqë dosjen


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve