Banka Botërore: Recesioni një kërcënim i mundshëm për ekonominë globale

Banka Botërore: Recesioni një kërcënim i mundshëm për ekonominë globale

Foto ilustruese

UASHINGTON - Ekonomia globale do t'i afrohet "rrezikshëm" një recesioni këtë vit, e udhëhequr nga një rritje më e dobët në të gjitha ekonomitë kryesore të botës - Shtetet e Bashkuara, Evropë dhe Kinë - paralajmëroi Banka Botërore të martën.

Në një raport vjetor, Banka Botërore, e cila u jep hua vendeve më të varfra për projekte zhvillimi, tha se kishte ulur parashikimin e saj për rritjen globale këtë vit me gati gjysmën, në vetëm 1.7%, nga parashikimi i saj i mëparshëm prej 3%. Nëse ky parashikim rezulton i saktë, do të ishte zgjerimi i tretë vjetor më i dobët në tre dekada, pas vetëm recesioneve të thella që rezultuan nga kriza globale financiare e vitit 2008 dhe pandemia e koronavirusit në 2020.

Megjithëse Shtetet e Bashkuara mund të shmangin një recesion këtë vit – Banka Botërore parashikon se ekonomia amerikane do të ketë një rritje prej 0.5% – dobësia globale ka të ngjarë të sjellë një tjetër erë të kundërt për bizneset dhe konsumatorët amerikanë, në krye të çmimeve të larta dhe normave më të shtrenjta të huamarrjes. Shtetet e Bashkuara mbeten gjithashtu të ndjeshme ndaj ndërprerjeve të mëtejshme të zinxhirit të furnizimit nëse COVID-19 vazhdon të rritet ose lufta e Rusisë në Ukrainë përkeqësohet.

Dhe Evropa, prej kohësh një eksportues i madh në Kinë, ka të ngjarë të vuajë nga një ekonomi më e dobët kineze.

Raporti i Bankës Botërore vuri në dukje gjithashtu se rritja e normave të interesit në ekonomitë e zhvilluara si Shtetet e Bashkuara dhe Evropa do të tërheqë kapitalin e investimeve nga vendet më të varfra, duke i privuar ato nga investimet e brendshme vendimtare. Në të njëjtën kohë, tha raporti, ato norma të larta interesi do të ngadalësojnë rritjen në vendet e zhvilluara në një kohë kur pushtimi rus i Ukrainës ka mbajtur çmimet botërore të ushqimeve të larta.

"Pushtimi rus i Ukrainës ka shtuar kosto të reja të mëdha," tha presidenti i Bankës Botërore David Malpass në një telefonatë me gazetarët. “Perspektiva është veçanërisht shkatërruese për shumë nga ekonomitë më të varfra ku reduktimi i varfërisë tashmë është ndalur dhe aksesi në energji elektrike, plehra, ushqim dhe kapital ka të ngjarë të mbetet i kufizuar për një periudhë të zgjatur.”

Ndikimi i një rënieje globale do të binte veçanërisht i rëndë në vendet më të varfra në zona të tilla si Afrika Sahariane, e cila është shtëpia e 60% të të varfërve në botë. Banka Botërore parashikon se të ardhurat për frymë do të rriten me vetëm 1.2% në 2023 dhe 2024, që është një ritëm kaq i ulët saqë normat e varfërisë mund të rriten.

“Dobësia në rritje dhe investime në biznes do të komplikojë ndryshimet tashmë shkatërruese në arsim, shëndetësi, varfëri dhe infrastrukturë dhe kërkesat në rritje nga ndryshimet klimatike,” tha Malpass. “Trajtimi i shkallës së këtyre sfidave do të kërkojë dukshëm më shumë burime për zhvillimin dhe të mirat publike globale.”

Së bashku me kërkimin e financimit të ri në mënyrë që të mund të japë më shumë hua për vendet më të varfra, tha Malpass, Banka Botërore, ndër të tjera, po kërkon të përmirësojë kushtet e saj të huadhënies që do të rriste transparencën e borxhit, “veçanërisht për rritjen e përqindjes së vendeve të varfra që janë në rrezik i lartë i shqetësimit të borxhit.”

 

Raporti pason një parashikim të ngjashëm të zymtë një javë më parë nga Kristina Georgieva, kreu i Fondit Monetar Ndërkombëtar, agjencia globale e huadhënies. Georgieva vlerësoi në "Face the Nation" të CBS se një e treta e botës do të bjerë në recesion këtë vit.

“Për pjesën më të madhe të ekonomisë botërore, ky do të jetë një vit i vështirë, më i vështirë se viti që lëmë pas”, tha Georgieva. “Pse? Sepse tre ekonomitë e mëdha – SHBA, BE, Kina – po ngadalësohen të gjitha njëkohësisht.”

Banka Botërore parashikon që ekonomia e Bashkimit Evropian nuk do të rritet fare vitin e ardhshëm pasi të jetë zgjeruar me 3.3% në 2022. Ajo parashikon që Kina të rritet me 4.3%, gati një pikë përqindje më e ulët se sa kishte parashikuar më parë dhe rreth gjysmën e ritmit që postoi Pekini në vitin 2021.

Banka pret që vendet në zhvillim të ecin më mirë, duke u rritur me 3.4% këtë vit, njësoj si në vitin 2022, megjithëse ende vetëm rreth gjysma e ritmit të vitit 2021. Ajo parashikon ngadalësimin e rritjes së Brazilit në 0.8% në 2023, nga 3% vitin e kaluar. Në Pakistan, ajo pret që ekonomia të zgjerohet vetëm 2% këtë vit, një e treta e ritmit të vitit të kaluar.

Ekonomistë të tjerë gjithashtu kanë lëshuar perspektiva të zymta, megjithëse shumica e tyre nuk janë aq të tmerrshme. Ekonomistët në JPMorgan po parashikojnë rritje të ngadaltë këtë vit për ekonomitë e përparuara dhe botën në tërësi, por ata nuk presin një recesion global. Muajin e kaluar, banka parashikoi se ngadalësimi i inflacionit do të forcojë aftësinë e konsumatorëve për të shpenzuar dhe për të fuqizuar rritjen në Shtetet e Bashkuara dhe gjetkë.

“Zgjerimi global do të kthehet në 2023 të përkulur, por jo të thyer”, thuhet në raportin e JPMorgan.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Pse qeveritë e botës po godasin TikTok?

Pse qeveritë e botës po godasin TikTok?