Shkarkimi para kohe, Bardhyl Kollçaku fiton gjyqin ndaj Metës dhe ministrisë së Mbrojtjes, Gjykata: T’i paguhet rroga, s'do rikthehet në detyrë

Bardhyl Kollçaku

Ish-shefi i shtabit të Përgjithshëm Bardhyl Kollçaku ka fituar gjyqin me presidentin Ilir Meta dhe ministrinë e Mbrojtjes lidhur me padinë që bëri për shkarkimin e tij nga detyra para kohe. Gazetari Arsen Rusta raporton se Gjykata Administrative i ka dhënë të drejtë Kollçakut për padinë dhe ka vendosur që atij t’i paguhet rroga por nuk ka pranuar që të rikthehet në detyrë.

Bardhyl Kollçaku u lirua nga detyra një muaj para se t’i mbaronte emërimi. Ai i la vendin Bajram Begajt në një ceremoni zyrtare më 30 qershor, ndërsa nga ajo ditë ai s'ka patur dalje publike apo koment, derisa u rikthye me një padi ndaj Presidentit dhe ministrisë së mbrojtjes.

Në padinë e tij Kollçaku kërkoi që dekreti i lirimit të tij nga detyra një muaj para se ti mbaronte mandati të shfuqizohet në mënyrë që ti ruhej statusi, t'i mundësohej pagesa dhe rikthimi në detyrë. Por kërkesa e fundit nuk është pranuar duke mos e rikthyer në detyrë.

Së pari ai kërkoi që të shfuqizohej dekreti i presidentit Meta që si ka dhënë atij gradën madhore Gjeneral Brigade. Së dyti kërkoi shfuqizimin e dekretit të presidentit që e ka nxjerrë atë në lirim. Përkatësisht “Shfuqizimin e Dekretit nr. 11571 date 29.7.2020 te Presidentit të Republikës së Shqipërisë, për lirimin e Gjeneral Brigade Bardhyl Myrteza Kollçaku nga detyra e Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë dhe nxjerrjen në lirim nga shërbimi aktiv në Forcat e Armatosura.

Më tej Kollçaku kërkoi që gradën madhore ta marrë nga gjykata pasi i është refuzuar nga institucionet.  Ndalur tek ana financiare ish numri një i forcave të armatosura kërkoi që atij ti paguhet paga si shef shtabi për një muaj nga 29 korriku deri më 29 gusht, ditë në të cilën i mbaronte mandati.

Kollçaku u bë shef shtabi gjatë periudhës kur ministër Mbrojtje ishte znj. Mimi Kodheli ndërsa la detyrën në periudhën e ministres Xhaçka të cilën tashmë e ka paditur edhe në gjykatë.

Be.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?

Komento

Komente

 • Shiu: 15/02/2021 22:48

  Po mir mo gjeneral , per 1 rroge e ule veten?!! Pak ego nuk ke!!!

  Përgjigju
 • Beni: 15/02/2021 22:46

  Avash nje here, Meta, Meta. Presidenti nuk vihet ne levizje nga vetja. Eshte Ministri i Mbrojtjes qe propozon dhe ai dekreton. Rasti eshte shume i bukur per SPAK! Nje prove, vendim gjykate, qe deshmon se Ministri i Mbrojtjes dhe Presidenti, ne bashkepunim, kane shkelur rende ligjin dhe kushtetuten. Dhe duhet te procedohen penalisht dhe gjykohen e denohen nga nje gjykate e ngritur me ligj. SPAK le ta marre kete dhe kryesisht ta nise procedimin. I rriten vlerat, do kete mesazhe nga Kiu Liu e ambasades se SHNA por nuk e di nga Kryeministri. Edhe pse mund ti futet nje minister ne burg, prape fiton se con per skrap Meten me kete rast!!!

  Përgjigju
 • Baftjari: 15/02/2021 18:24

  T'ja paguaj Mete hajduti parate e pages tani... mire qe na vodhi dhe grabiti deri ne place por populli duhet te paguan gjithe Palo-vendimet arbitrare prej pijaneci ordiner te ketij delenxhiu

  Përgjigju
  • Baftjari: 15/02/2021 21:00

   Patjeter qe jam dakort me ty edhe per rastin e Bechettit qe eshte me I tmerrshem nese populli paguan nje cmenduri te tille qe kushton sa rritja e rrogave pensioneve dhe ndihma per te varferit

  • Berati: 15/02/2021 19:55

   Po Becchetti-t kush tja paguaj sipas teje?

 • Beni: 15/02/2021 18:18

  Vetem rrogen more o komandant. Te tjerat vlenin me shume. Shkrive jeten per ket vend,dhe ne fund te dhan rrogen pffffff.

  Përgjigju
  • Agjenti: 15/02/2021 19:05

   Ska pranuar gjykata. Lexo me vemendje. Pranimin pjeserisht te padise.×

Lajmi i fundit

John

Rang kombëtar/ 1 javë para 25 prillit, shqiptarët i japin PS-së mandatin e tretë! Asnjë ndryshim këto 11 ditë për 3 partitë e mëdha