Basha distancohet nga parlamenti, por jo nga ndryshimet në reformën në drejtësi

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar për deklaratën e Ambasadores Yuri Kim se reforma në Drejtësi po tenton të sabotohet. Basha shprehet se për çdo ndryshim të kësaj reforme nga ky parlament do të jetë ilegjitim dhe nuk do të pranohet nga opozita jashtëparlamentare, por lë të kuptohet se nuk është kundër ndryshimeve që mund të vendosen jashtë parlamentit mes forcave politike.

"Çdo ndryshim kushtetues dhe ligjor në lidhje me reformën në drejtësi nga ky parlament është ilegjitim. Ndryshime të tilla u shërbejnë vetëm atyre që e përdorin pushtetin për të devijuar dhe për të minuar reformën, për të kontrolluar politikisht dhe për të kapur sistemin e drejtësisë", shkruan Basha.


Lajmi kryesor:

Meta-opozitës: Të ndërhyhet te reforma në drejtësi! SHBA: Sabotim! Rama: Dakord me Amerikën


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    BE heq kufizimet dhe pak raste ditore, a mendoni se mbaroi pandemia në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

John

Frrok Çupi në Repolitix: Berisha 'tirani' i fundit në Ballkan, pas Millosheviç dhe Izetbekoviç, prandaj është e vëmendshme Amerika