Basha: Reforma territoriale nevojë urgjente! Ndarja aktuale e dështuar, t'i japim pushtetit vendor pavarësi financiare dhe më shumë kompetenca

Kreu i PD, Lulzim Basha në fjalën e tij në tryezën për reformën territoriale u shpreh se dështimi i kësaj reformë ishte e paralajmëruar. Basha tha se duhet  një liri e plotë fiskale e pushtetit vendor  që taksat e mbledhura të jenë në dispozicion të qytetarëve.  

"Nuk do jenë në fokus vetë konsultimet ne tryeza por edhe me qytetarët. PD është prijësja e këtij procesi të një reforme të re territoriale dhe të jetë një proces kombëtar, jo partizan.  Ajo që pamë nga anketa e kryer, ne nuk jemi duke studiuar pasojat e një aksidenti që na ndodhi, por për fët të keq është rasti i i një dështimi të paralajmëruar.   Duhet një liri e plotë fiskale të pushtetit vendor për të mbledhur këto taksa dhe vënë në dispozicion të qytetarëve. nëse i qëndrojmë centralizmit të taksave atëherë të ndahet në mënyrë të tillë që përgjegjësit që ia delegoni pushtetit vendor ta delegosh bashke me kompetencat dhe bashkë me fondet dhe jo të lani duart dhe kjo ka ndodhur. Qeveria thotë se kjo është përgjegjësi e pushtetit vendor, por nuk i jep asnjë kompetencë", tha Basha


Lajmi kryesor:

PD tryezë për Reformën Territoriale! Basha: Nevojë urgjente! Ndarja aktuale e dështuar, duhet dencetralizim real e pavarësi financiare për pushtetin vendor! Bejko: Nisim konsultimet në 12 qarqe


/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Shfaqje e shëmtuar në 'Air Albania', tifozët e Partizanit godasin portierin Bekaj (VIDEO)

Shfaqje e shëmtuar në 'Air Albania', tifozët e Partizanit godasin portierin Bekaj (VIDEO)