Lezha urdhër bizneseve: Pa maska dhe nëse nuk ruhet distanca mos shërbeni, ose ju mbyllim aktivitetin

Kryetari i bashkisë Lezhë Pjerin Ndreu

LEZHE-Kryetari i bashkisë Pjerin Ndreu përmes një urdhri u kërkon të gjitha bizneseve që janë hapur në këto kohë emergjence që nëse nuk ruhet distanca prej 1 metër nga çdo person të mos shërbehet. Gjithashtu, në urdhër kërkohet që çdo person që shërben, apo që kërkon shërbim të jetë i pajisur me maskë mbrojtëse.

Bashkia Lezhë thotë se nisur nga problemet e vërejtura në mosrespektimin e masave shtrënguese tërheq vëmendjen dhe urdhëron të gjitha njësitë tregtare, bankat, farmacitë dhe çdo njësi tjetër shërbim të marrin katër masa urgjente.

"Te mos shërbehet nëse nuk ruhet distanca prej 1 metër nga çdo person që kërkon shërbim deri në respektim e distancave sociale. Çdo person që shërben, apo që kërkon shërbim të jetë i pajisur me maskë mbrojtëse. Në të kundërt të mos jepet shërbim për personat që nuk e zbatojnë deri në marrjen e masave mbrojtëse.

Të mos lejohen grumbullime njerëzish sidomos e vëne re kjo ne njësite tregtare fruta-perime ku as shitësit dhe as blerësit rezultojnë që nuk respektojnë asnjë masë mbrojtëse duke lejuar grumbullime të rrezikshme në kundërshtim me rregullat e vendosura nga qeveria. Në raste të mos zbatimit të rregullave të vendosura nga qeveria do penalizohen nga ana e policisë së rendit dhe asaj bashkiake me gjoba, dhe për përsëritësit deri në bllokim të aktivitetit duke e konsideruar rrezik për komunitetin" mbyllet njoftimi.

Udhëzimi i Bashkisë Lezhë

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Populli: 24/03/2020 14:21

  Ky esht pukjan dhe ska lidhje me lezhen kshu qe dergonje ne puke kte pukjan te marr se vetem prej budallikut te pukjaneve esht quajt kodi puke me shume shifra hahahahha

  Përgjigju
 • Shaban: 23/03/2020 21:42

  Urdheri eshte shume i mire por a ka ne farmaci mjaftueshem maska / doreza per te gjithe? Dhe a kane mundesi financiare te gjithe qe te pajisen me maska dhe doreza? Disa mjeke qe dalin ne media thone qe maskat dhe dorezat nuk ndihmoje aq sa higjena dhe distanca.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Putin pranon ftesën e Erdoganit për të vizituar Turqinë