Bashkitë në vështirësi financiare, me administrator! Vora e Kavaja, bashkitë e para që mund t’i kalojnë shtetit

TIRANË- Bashkitë në vështirësi serioze financiare, shumë shpejt mund të kalojnë nën menaxhimin e pushtetit qendror, dhe kryebashkiakët të humbasin administrimin e tyre. Pas disa thirrjesh për kryetarët e bashkive që kanë detyrime të papaguara që t’i reduktojnë ato, Ministria e Financave ka shpallur konkursin për administratorët e njësive të vetëqeverisjes vendore.

Në urdhrin e ministrisë thuhet se do të përcaktohet administrator për ato bashki që do të kenë vështirësi serioze financiare dhe paaftësi paguese.

Ndër bashkitë e para që pritet të kalojnë nën administrimin e pushtetit qendror dhe t’ju caktohet një administrator, janë Vora dhe Kavaja që janë klasifikuar në një raport të mëparshëm të Ministrisë së Financave në vështirësi serioze financiare, pasi detyrimet e tyre ishin mbi 90% të shpenzimeve vjetore të planifikuara. Bashkitë në vështirësi serioze financiare kishin afat deri në 15 korrik për të dorëzuar në ministri planin për shlyerjen e detyrimeve.

Për vitin 2021, 61 bashkitë e vendit rezultojnë me një stok detyrimesh të prapambetura të mbartura dhe të krijuara rishtazi në vlerën rreth 55,232,175 euro, ku borxhet më të mëdha i kanë për investime të papaguara, vendime gjyqësore dhe pjesa tjetër shpenzime korrente.

Në total janë 14 bashki me probleme financiare, 10 me vështirësi financiare dhe 2 në vështirësi serioze financiare. Paralajmërimi për të vënë administrator është dhënë edhe më herët nga qeveria në shtator të vitit 2019, por që u shty, nga tërmeti e pandemia.

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë) Udhezimi mbiveshtiresite financiare

 

 

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë) Bashkitë që mund të jenë në veshtirësi financiare

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë)

 

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Dhendri i Besnik Bekteshit: 04/08/2022 16:29

  Pra filloi shitja e bashkive qe kerkon opozita ne zgjedhjet e ardhshme. Po ketu ne Vore sikur doli deputet dhe djali i Qifes pse kaq dobet Vora me administrimin e te ardhurave ?

  Përgjigju
  • Cubi: 04/08/2022 17:35

   Kjo sepse borxhet i la cuni sales fiqo mareja,ose fiqo gerdeci me mir. Por edhe kavaja te njejten gje u be deti kos se per fat te mir eka edhe afer detin

 • Dorëheqja: 04/08/2022 15:03

  Të japin dorëheqjen jo e? Nuk njihet kjo fjalë në Shqipëri.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

SHBA/ Bisedime të tensionuara mbi ndihmën për Ukrainën dhe buxhetin

SHBA/ Bisedime të tensionuara mbi ndihmën për Ukrainën dhe buxhetin