BE dhe NATO ofrojnë ndihmë për Turqinë dhe Greqinë pas tërmetit që goditi vendet . Franca po ashtu ka ofruar ndihmë.

BE dhe NATO ofruan ndihmë për Turqinë dhe Greqinë ndërsa një tërmet me fuqi 6.6  ballë tronditi rajonin e Egjeut.

"Jemi duke ndjekur nga afër zhvillimet e tërmetit të fortë që goditi Detin Egje pranë Greqisë dhe Turqisë. Mendimet dhe lutjet e mia janë me të gjithë njerëzit e prekur. “ shkroi Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel në Twitter.

Ka reaguar edhe presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen, gjithashtu për të treguar mbështetjen e saj.

"Ne po ndjekim nga afër situatën dhe jemi gati të ndihmojmë, në të gjitha mënyrat e mundshme", shkroi ajo.

Gjithashtu, sekretari i përgjithshëm i NATO-s tha se aleanca është e gatshme të ndihmojë "aleatët e saj Greqinë dhe Turqinë".

“Jam thellësisht i trishtuar nga lajmi i tërmetit në # Egje. Mendimet e mia shkojnë për të gjithë të prekurit, ”tha Jens Stoltenberg në Twitter.

Edhe Franca ofroi ndihmë për të dyja vendet.

"Franca qëndron përkrah popujve turq dhe grekë për t'u përballur me këtë  dhimbje të tmerrshme. Nëse qeveritë e këtyre vendeve  kanë nevojë, ndihma franceze do të dërgohet menjëherë," shkroi Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin në Twitter.

Të paktën 12 persona në Turqi kanë humbur jetën, ndërsa 419  të tjerë pësuan lëndime ndërsa tërmeti tronditi rajonin e Egjeut, sipas agjencisë turke të menaxhimit të katastrofave.

 


Lajmi kryesor:

Tërmet 6.6 ballë në Izmir/ 17 viktima (2 në Greqi) e mbi 700 të plagosur! Nxirren gjallë nga rrënojat mbi 70 persona! Një qytetezë 'e pushtuar' nga uji (VIDEO)


S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?×

Lajmi i fundit

John

Mero Baze: Portalet e Kosovës që çdo fillim sezoni zbulojnë “anti-kosovarizmin” në Durrës