BE do të ngrijë asetet evropiane të mbajtura nga Putin dhe Lavrov

BE do të ngrijë asetet evropiane të mbajtura nga Putin dhe Lavrov

BE po përgatitet të ngrijë asetet e presidentit rus Vladimir Putin dhe ministrit të jashtëm Sergei Lavrov, si pjesë e raundit të tretë të sanksioneve kundër Rusisë. Ministrat e Jashtëm po planifikojnë të miratojnë paketën e sanksioneve këtë pasdite, së bashku me një numër masash kundër bankave dhe industrisë ruse.

Putin dhe Lavrov nuk do t'i nënshtrohen ndalimit të udhëtimit sipas masave, duke nënvizuar gatishmërinë e BE-së për të mbajtur të hapura mundësitë simbolike diplomatike.

Sipas një drafti të zbuluar të sanksioneve të reja të rënë dakord nga liderët e BE-së, të gjithë anëtarët e Dumës (parlamenti rus), këshilli rus i sigurisë dhe çdo zyrtar bjellorus në ushtrinë dhe ministrinë e mbrojtjes që "lehtësoi" pushtimin e Ukrainës do t'i nënshtrohen ndalimeve të udhëtimit dhe asetet do ngrihen. Sanksionet e mëparshme goditën 351 anëtarët e Dumës që kishin mbështetur njohjen nga Rusia të republikave të vetëshpallura në Luhansk dhe Donetsk.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Gati për armëpushim! SHBA: Diplomacia e pamundur nën tytën e armës, Rusia të tërheqë trupat! NATO: 'Oreksi' i Putin nuk ndalet në Ukrainë


  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Në dashuri keni suksese të vogla... horoskopi për ditën e sotme

Në dashuri keni suksese të vogla... horoskopi për ditën e sotme