BE plan për të frenuar valën e emigrantëve nga Ballkani: Të zbatohen marrëveshjet për riparim e riatdhesim

Vala në rritje e emigrantëve nga Ballkani Perëndimor ka rritur shqetësimin në  Bashkimin Evropian që është vënë në lëvizje për të ndërmarrë hapa  konkretë për frenimin e tyre.  Sipas të dhënave të Komisionit Evropian, vetëm në muajin tetor të këtij viti, në BE kanë hyrë më shumë se 22.000 imigrantë ilegalë, një rritje 300% krahgasuar me një vit më parë. Statistikat e Frontex-it tregojnë se në dhjetë muajt e parë të 2022, mbi 281.000 imigrantë ilegalë kanë hyrë në BE përmes Ballkanit Perëndimor.

Për t’u përballur me këtë fenomen, Komisioni Evropian paraqiti një plan-veprimi për Ballkanin Perëndimor që synon menaxhimin më të mirë dhe forcim të  kufijve me vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor duhet të forcohet.

Plani përcakton se duhet të sigurohet qasje e shpejtë në sistemin e azilit, kapacitet për pranimin e refugjatëve, të luftohet trafikimi i emigrantëve, të zbatohen marrëveshjet për ripranim dhe riatdhesim, si dhe të përshtatet regjimi i vizave i vendeve të rajonit të Ballkanit Perëndimor me atë të Bashkimit Evropian, në të kundërt rrezikojnë lëvizjen e lirë.

Në BE e konsiderojnë problem serioz faktin që në vende si Serbia, disa shtetas të vendeve të treta mund të hyjnë pa viza, e më pas ata arrjinë në vendet e bllokut në rrugë të paligjshme.

“Nuk është e pranueshme që vendet e rajonit, që gëzojnë liberalizim vizash me BE-në, të lejojnë që territori i tyre të përdoret për ardhjen ilegale të imigrantëve drejt BE-së”, tha nënkryetari i KE-së, Margaritis Schinas që bëri publik planin. Ai tha se vendet e rajonit të Ballkanit duhet t’i ndihmojmë të forcojnë kapacitetet në terren për të goditur rrjetet e trafikimit të njerëezve. Schinas, në mënyrë specifike, përmendi kontrollin e kufirit mes Serbisë dhe Hungarisë, vend anëtar i BE-së.

Komisionarja për punë të brendshme, Ylva Johansson,Johansson kërkoi gjatë prezantimit të planit që të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, por edhe vendet anëtare të Bashkimit Evropian t’i regjistrojnë imigrantët që hyjnë në territoret e tyre. Ajo tha se numri i kërkuesve të azilit është shumë më i lartë se numri i hyrjeve të regjistruara në kufijtë e jashtëm të BE-së.

S.S/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash