Miratimin e Marrëveshjes së 5 Qershorit, Prisonero: Për çdo ndryshim tjetër të vazhdojnë diskutimet në Këshillin Politik

Zëdhënësja e KE, Anna Prisonero ka mirëpritur votimin e marrëveshjes së 5 qershorit në Kuvend duke thënë se këto ndryshime në kod do të sjellin një kornizë elektorale me standarde më të larta. Në lidhje në ndryshimet shtesë, KE bën thirrje që dhe për këto të vijojë diskutimi në këshillin politik dhe të arrihet në konsensus me të njëjtën frymë bashkëpunimi si me 5 qershorin.

"BE mirëpret miratimin nga Parlamenti të amendamenteve të Kodin Zgjedhor, në përputhje me marrëveshjen politike të arritur në 5 Qershor. Kjo përmbush një nga kushtet kyçe për fillimin e negociatave të anëtarësimit me BE, siç është shpallur edhe në konkluzionet e Këshillit Europian, të datës 25 Mars 2020. Parashikimet e reja ligjore, do t’i japin Shqipërisë një kornizë elektorale me standarde me të larta të integritetit dhe transparencës, bazuar në rekomandimet e OSBE-ODIHR. Ne kemi mbajtur shënim propozimin shtesë për reformë të sistemit zgjedhor. Duke njohur rolin e parlamentit në paraqitjen e ndryshimeve shtesë sa I përket sistemit zgjedhor, ne nxisim të gjitha partitë politike të vazhdojnë diskutimet në Këshillin Politik, me të njëjtin shpirt bashkëpunues dhe gjithëpërfshirës, të demostruar gjatë miratimit të Marrëveshjes politike të 5 Qershorit. Procesi i ndryshimeve shtesë, nuk duhet të cenojë frymën dhe rezultatet e 5 Qershorit", shkruan në Twitter Prisonero.


Lajmi kryesor:

Kuvendi vulos paktin e 5 qershorit, SHBA-BE: Një hap drejt hapjes së negociatave. Yuri Kim: Mirëpresim rithirrjen e Këshillit Politik


I.K.//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?×

Lajmi i fundit

John

Mos e merrni çdo gjë shumë seriozisht, njihuni me parashikimin e yjeve për ju sot