Begaj ktheu ligjin për dekoratat, Zhupa: E përshëndes vendimin, Rama po përpiqet të kapë çdo institucion

Begaj ktheu ligjin për dekoratat, Zhupa: E përshëndes vendimin, Rama po përpiqet të kapë çdo institucion

Deputetja Ina Zhupa

TIRANË- Deputetja demokrate Ina Zhupa ka reaguar pas vendimit të Presidentit Bajaram Begaj për të kthyer ligjin për dekoratat. Përmes një postimi në ‘Facebook’, Zhupa shkruan se e përshëndet këtë lëvizje të Begajt, pasi sipas saj ky ligj ka vetëm një qëllim, që kryeministri Edi Rama të kapë çdo institucion.

Zhupa ka ndarë edhe videon e fjalimit të saj në Kuvend, ditën kur është diskutuar ligji për dekoratat, ndërsa thotë se PS po përpiqet që edhe dekoratat t’i përdorë për interesat e saj elektorale.

“Përshëndes vendimin e Presidentit Begaj për të mos dekretuar ligjin e dekoratave si cenim i kushtetutës dhe uzurpim i kompetencave të tij kushtetuese. Në seancën e 22 dhjetor 2022 i bëra thirrje publike Presidentit Begaj që të respektonte kushtetutën, të respektonte institucionin që përfaqëson dhe ta kthente ligjin.

Ligji nuk është gjë tjetër veçse zgjatim i dëshirave të Edi Ramës për të kapur çdo institucion dhe për të përdorur dekoratat si gjetje marketingu për interesat e tij elektoral. Në një vend ku shkollat emërtohen me emra njerëzish që nuk përfaqësojnë asgjë për shoqërinë veçse i kanë shërbyer Ramës, ku në kuadër të fushatës elektorale kryebashkiakët socialist shpikin certifikata e dekorata për PR, ky ishte hapi i radhës për ti glorifikuar qeverisjen e Ramës dhe për të dhënë vlerësimin idhtarëve të tij”, shkruan Zhupa.

Ky reagim i Zhupës vjen një ditë pasi presidenti Begaj ktheu për shqyrtim ligjin për dekoratat me arsyetimin se nuk ishte konsultuar me Presidencën dhe se kjo kompetencë i takon vetëm këtij institucioni dhe jo Kuvendit, kryeministrit apo ministrave siç parashikohet në ligj.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 14/01/2023 14:45

    Eh ca bo leku. Dhe ty laraske me 2 grom tru, leku te boni deputete. Deri dje ishe zarja e Çilit te UET, e sot pellet nga parlamenti. Te pakten ato fjalomet qe ti shkruajne i meson mir permendesh, se te llogjikosh vet, e ke te veshtire. Burri derdhi leket, e Salehu te boni deputete. QR, ku kena perfunduar.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan