Bejrut/ 6 viktima nga të shtënat me armë gjatë protestës, kryeministri shpall sot ditë zie

Bejrut/ 6 viktima nga të shtënat me armë gjatë protestës, kryeministri shpall sot ditë zie

Foto nga momenti i të shtënave me armë zjarri

LIBAN- Kryeministri libanez, Najib Mikati e ka shpallur ditën e premte ditë zie, një ditë pas protestës ku 6 persona mbetën të vrarë nga të shtënat me armë dhe 32 të tjerë u plagosën. Protesta u organizua nga mbështetësit e grupeve myslimane shiite Hezbollah dhe Amal, të cilët kërkonin largimin e gjyqtarit Tarek Bitar, i cili po heton çështjen e shpërthimit masiv që ndodhi në gusht të 2020 në Bejrut.

Ende nuk ka një informacion zyrtare se kush qëlloi me armë zjarri, por dy grupet myslimane kanë akzuar forcat e krishtera libaneze (LF), duke thënë se kishin dërguar snajperistë për të qëlluar mbi turmën.  Mirëpo forcat krishtere i kanë mohuar këto akuza. Ndërkohë, ka pasur edhe një reagim nga presidenti i vendit Michel Aoun, i cili tha se nuk do të lejojnë që vendi të merret peng nga interesat e të tjerëve.

"Ne nuk do të lejojmë askënd të marrë peng vendin për interesat e tyre," tha Presidenti i vendit Michel Aoun.

Protesta u organizua ditën e djeshme pasi Hezbollahu dhe aleatët e tij thonë se gjykatësi është i njëanshëm, por familjet e viktimave mbështesin punën e tij.

Më herët, Gjykata hodhi poshtë një ankesë ligjore të paraqitur nga dy politikanët, të cilët kërkuan që gjyqtari Bitar të marrë në pyetje përgjegjësit për shpërthimin, por gjyqtari ende nuk i ka marrë. Ata pretendojnë se lidershipi politik i vendit po përpiqet të mbrojë veten dhe zyrtarët e lartë nga kontrolli.

Askush nuk është vënë përpara përgjegjësisë për fatkeqësinë e gushtit 2020, ku mbetën të vrarë 219 persona, ndërsa 7.000 të tjerë u plagosën dhe mijëra ndërtesa u shkatërruan ose u dëmtuan. Shpërthimi në gusht u shkaktua nga një zjarr që shpërtheu 2.750 ton nitrat amoniumi, i cili ishte ruajtur në një magazinë porti për gati gjashtë vjet. Zyrtarët e lartë ishin të vetëdijshëm për ekzistencën e nitratit të amoniumi dhe rrezikun që ai paraqiste, por nuk e larguan atë.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj