POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Belgjikë/ Arrestohet politikani shqiptar bashkë me “Shpresa.S”, iu gjetën 3 kilogramë heroinë (Foto)

Rediart Cankja, politikani i arrestuar në Belgjikë i rrethuar me të kuqe në foto

Një politikan shqiptar me banim në Belgjikë është arrestuar nga policia franceze, pasi iu gjetën 3 kilogramë heroinë. 

Rediart Cankja, 41 vjeç, me origjinë shqiptare dhe shtetësi belge, garon për gartinë “CD&V”, partia e dytë më e madhe në Belgjikë. Shqiptari është kandidat për bashkinë e qytetit Antwerp, por siç raportojnë mediat kosovare, Cankja nuk ka munguar edhe në jetën politikë në Kosovë.

Cankja u arrestua mëngjesin e sotëm, bashkë me një grua shqiptare që mësohet se është Shpresa S., e njohur si pjesë e trafikut të drogës në Belgjikë në afërsi të Gjenevës. Droga kishte si destinacion Zvicrën, por ende nuk dihet cili ka qenë roli i Rediart Cankjas në këtë trafik. Kryetari i Partisë për të cilën garon shqiptari, Kris Peeters, përgjegjës për degën e Antwerp, ka thënë se nëse trafiku është i vërtetë, atëherë Cankja do të përjashtohet nga lista.

Në vitin 2017, Cankja ka qenë i zgjedhuri kryesor në degën e Vetëvendosjes në Belgjikë. Në medie kanë nisur tashmë të qarkullojnë fotot e Cankjas me kryetarin e VV-së, Albin Kurti.

Rediart Cankja, politikani i arrestuar në Belgjikë në foto me Albin Kurtin, kryetarin e VV

Komento