Belgjikë, reklamohej si lavazh makinash, policia zbulon plantacion kanabisi, arrestohen dy shqiptarë

Belgjikë, reklamohej si lavazh makinash, policia zbulon plantacion kanabisi, arrestohen dy shqiptarë

Vendi ku u gjet plantacioni kanabisit në Belgjikë

BELGJIKË - Me kërkesë të prokurorisë publike dhe policisë, shërbimet komunale të Olen çmontuan një plantacion të madh kanabisi në një ndërtesë biznesi në Koning Boudeëijnlaan të martën në mëngjes. Më shumë se 2000 bimë ishin fshehur në një ndërtesë që përdorej si lavazh pa leje. Dy shqiptarë janë arrestuar.

Policia nga zona Neteland bastisi ndërtesën e kompanisë në Koning Boudeëijnlaan mëngjesin e së martës me kërkesë të zyrës së prokurorit publik të Limburgut.

Ndërtesa ndodhet pranë hyrjes dhe daljes Herentals-Oost në E313. Aty ku deri vonë ishte vendosur një qendër gomash, hetuesit gjetën një plantacion kanabisi. Nga 2,000 deri në 2,500 bimë ishin vendosur në katër dhoma.

Bimët nuk ishin rritur ende plotësisht dhe për këtë arsye nuk ishin ende gati për korrje. Në vendngjarje janë arrestuar dy të dyshuar të nacionalitetit shqiptar.

"Pas largimit të qendrës së gomave, ishte një pronar i ri që donte të fillonte një lavazh", thotë kryebashkiaku i Olen, Seppe Bouquillon (CD&V). Lavazhi njoftoi hapjen e saj përmes rrjeteve sociale në fund të dhjetorit 2020.

“Pronari ka aplikuar për leje për lavazhin, por nuk iu dha kurrë. Megjithatë, në një moment filluan aktivitetet. Pasi u vërtetua kjo, shërbimet tona informuan personat e përfshirë se ata duhej të ndërprisnin aktivitetet e tyre ose të aplikonin përsëri për një leje. Por asnjë mbyllje nuk u imponua në atë kohë.”

Oficeri i policisë së qarkut

Ishin fqinjët ata të cilët më vonë vunë re lëvizje të dyshimta përreth ndërtesës dhe lajmëruan oficerin e policisë lokale. Ai oficer, i cili punonte në një pozicion të mëparshëm në departamentin e hetimit penal të zonës së Neteland-it, e vëzhgoi ndërtesën.

Ndërkohë, prokuroria publike e Limburgut kishte nisur gjithashtu një hetim për aktivitetet e të përfshirëve. Kjo ndodhi rastësisht, kur një ekip i policisë së autostradës kontrolloi një furgon në Tessenderlo pak kohë më parë.

Në zonën e ngarkimit, policia gjeti të ashtuquajturat mbetje prerëse, mbetje të një plantacioni kanabisi të vjelë. Hetimi i mëtejshëm tregoi se furgoni ishte parë më parë në afërsi të supermarketit Delhaize në Olen. Ndodhet jo shumë larg nga salla me plantacionin e gjetur.

Plantacioni ishte fshehur në pjesën e pasme të sallës, e cila ishte ndarë në dy pjesë me ndihmën e një muri të rremë. Të përfshirë do të kishin dashur të ruanin pamjen se me të vërtetë ekzistonte ende një lavazh makinash. Shërbimet komunale çmontuan plantacionin të martën në mëngjes, pas së cilës mijëra bimë u prenë.

Policia dhe prokurorët publik belg kërkojnë që gjithmonë të raportohen situata të dyshimta ose dyshime për plantacione droge, laboratorë dhe mbetje. Kjo mund të bëhet në mënyrë anonime përmes një faqeje interneti të specializuar. Falë këtij kanali, hetuesit kanë mundur të grumbullojnë shumë plantacione dhe laboratorë vitet e fundit.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj