Berberhanet në Britani si baza për krimin e organizuar! Po përdoren nga shqiptarët dhe kurdët për trafik droge dhe qeniesh njerëzore

Berberhanet në Britani si baza për krimin e organizuar! Po përdoren nga shqiptarët dhe kurdët për trafik droge dhe qeniesh njerëzore

Berberhanet janë të shumta në rrugët e Londrës por zyrtarët kanë frikë se ato po përdoren gjithnjë e më shumë si një bazë për krimin e organizuar. Një ekspert sigurie i ka thënë Daily Mail se bandat po përdorin disa biznese për të fshehur të ardhurat e krimit dhe se shumë prej tyre mund të jenë një bazë për trafikun e qenieve njerëzore dhe skllavërinë. Shpërthimi i dyqaneve të berberëve në Londër dhe qytete të tjera të mëdha në Mbretërinë e Bashkuar ka bërë që ekspertët të bëjnë thirrje për një hetim.

Disa po drejtohen nga bandat shqiptare dhe kurde të dyshuara se fitojnë para duke kontrabanduar dhjetëra mijëra emigrantë nga Calais në Dover me kamionë dhe varka të vogla përtej Kanalit.

Ish-oficeri i Policisë Metropolitane Ali Hassan Ali tha: 'Përgjatë rrugëve të larta ne kemi parë një bum në hapjen e berberëve që nga pandemia.

"Shumë nga këto dyqane kanë mijëra paund pajisje, por nuk kanë klientë. Ndërsa në disa raste dyqanet do të përfshihen në biznes të ligjshëm, nga përvoja ime, ka arsye të forta për të besuar se një numër i madh, veçanërisht ato në pronësi të shqiptarëve, turqve dhe kurdëve, kanë lidhje me krimin e organizuar. Kjo mund të jetë kontrabandë me njerëz dhe në disa raste drogë. Ne e dimë se bandat e trafikut të njerëzve në Calais janë drejtuar tradicionalisht nga kurdët, por ata tani po punojnë me shqiptarët", tha ai.

Sipas ekspertit rritja e papritur e dyqaneve të berberëve është vërtet shqetësuese sepse ato po luajnë një rol në financimin e trafikimit të qenieve njerëzore dhe në mjerimin që shkakton.

"Të dhënat e fundit të përpiluara nga Federata Kombëtare e Flokëve dhe Bukurisë tregojnë se midis 2014 dhe 2019 ka pasur një rritje prej 64 për qind të numrit të dyqaneve të berberëve në Mbretërinë e Bashkuar, nga 7,958 në 13,046. Në të njëjtën kohë, sallonet më të larta të flokëve panë një rritje prej 21 përqind, nga 13,694 në 2014 në 16,559 në 2019”, vijon ai.

Vitin e kaluar, një hetim nga Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) zbuloi se Gul Ëali Jabarkhel, 33 vjeç, po përdorte berberin e tij në Colindale, në veri të Londrës, si një bazë për krimin e organizuar. Afgani po përpiqej të rekrutonte shoferë kamioni për të sjellë emigrantë nga Franca veriore dhe Belgjika në Britaninë e Madhe, duke ofruar rreth 2,500 paund për person të kontrabanduar.

NCA paralajmëroi kohët e fundit se sasia e parave kriminale që largohen nga Mbretëria e Bashkuar është rritur 'në mënyrë eksponenciale' gjatë katër viteve të fundit, e nxitur nga bandat shqiptare të drogës që dërgojnë para në shtëpi.

Sipas Daily Mail “sindikatat e krimit të organizuar nga shteti ballkanik pothuajse kanë marrë nën kontroll tregun e kokainës në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa bandat turke kanë dominuar tradicionalisht furnizimin me heroinë”. 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Juristët Luan Omari, Ismet Elezi dhe Niazi Jaho nderohen me titullin ‘Mirënjohja e Qytetit’, Veliaj: Tirana vlerëson këdo që i shërben

Juristët Luan Omari, Ismet Elezi dhe Niazi Jaho nderohen me titullin ‘Mirënjohja e Qytetit’, Veliaj: Tirana vlerëson këdo që i shërben