Berisha 'kundër' Bashës, i del në mbrojtje Ylli Ndroqit: Viktimë e guximit, profesionalizmit dhe pavarësisë gazetareske

Berisha 'kundër' Bashës, i del në mbrojtje Ylli Ndroqit: Viktimë e guximit, profesionalizmit dhe pavarësisë gazetareske

Ish- kryeministri Sali Berisha

TIRANË- Ish- kryeministri Sali Berisha i ka dalë në mbrojtje pronarit të Ora News, Ylli Ndroqi të cilit iu sekuestruan ditën e sotme 26 pasuri nën akuzën për pastrim parash. Me anë të një reagimi për mediat, Berisha ka sulmuar organet e drejtësisë, sipas së cilit ai po sulmohet jo se i ka pasuritë me origjinë të dyshimtë, por për shkak të guximit, profesionalizmit dhe pavarësisë gazetareske. 

“Ndal terrorit banditesk politik ndaj gazetareve te Ora News! Miq, lajmet mbi 25 pasuri me origjine te dyshimte te Ylli Ndroqit u shoqeruan nga dyndje e hordhive te narkobanditeve me uniforme te armatosur deri ne dhembe ne ndertesen e televizionit, presioni fizik psikologjik dhe policesk ndaj gazetareve Ora News ne mjediset dhe oborrin e ketij televizioni.

Ky terror psikologjik dhe fizik ndaj gazetareve provon qarte se objekti i vertet i akuzave nuk eshte pronari i ketij televizioni Ylli Ndroqi apo Xhemal Pasmaçiu, i gjykuar dhe denuar per implikimin e tij ne trafik droge, por jane gazetaret, lajmet, debatet, emisionet e guximshme investigative te tyre per aferat e korrupsionit te shfrenuar te ministrave, te Erion Velise dhe vet Edvin Hajdutit.

Denoj me ashpersine me te madhe keto akte prej gangsteresh te narkopushtetareve qe deri dje ndanin pompe dhe salltanete me pronarin e Ora News kurse sot te tmerruar nga faktet, dokumentat, analizat dhe investigimet e gazetareve te ketij televizioni jane versulur kunder tyre duke deshmuar qarte se Ylli Ndroqi nuk eshte akuzuar per shkak te pasurive te tij me origjine te dyshimte sepse te tilla jane Sarajet e Surrelit, pallati ne paje etj etj te Edvin Kristaq Xibrakes, por ai eshte viktime e guximit, profesionalizmit dhe pavaresise se gazetareve te mediave te tij", shkruan Berisha në qëndrimin e tij, ndryshe nga kryetari aktual i PD-së, Lulzim Basha. Ky i fundit, ka zgjedhur që të nxjerrë nga selia blu, ish- deputeten Albana Vokshi, e cila ka lënë "në hije" Ndroqin, dhe ka reaguar vetëm në mbrojtje të gazetarëve të dy televizioneve në pronësi të tij.

B.K.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fatosi-kosove: 04/08/2020 09:01

  Nje gje dihet se pa qene kriminel berisha nuk te mbrone,kurse basha han ate qe ban berisha dhe nuk e ban deputet dike qe nuk eshte kriminel dhe drogerash-sherbetor i te dyve,hane te njetin qanak.

  Përgjigju
 • KRYEBADTARDI MALOK: 04/08/2020 07:28

  QENI BASTARD KRIMINEL PSIKOPATI MALOK NUK RI DOT PA KRIME PRANDAJ DHE MBRON DROGMENËT ME MEDJE CA INJORANT FSHATAR QË NGA LOOPÇAR NA U BËN GAZETAR. PO DO TA MARËSH PËRGJIGJEN O QENI BASTARD SALKAKA. MOS KI MERAK SE MBAS TIJ E KA RADHËN SHËMTYRA JOTE SY PESHKAQENI.

  Përgjigju
 • Liu: 04/08/2020 07:27

  Burr,kurv,mashtrues,genjeshtar,kriminel,ky ka drejtuar Shqiperine.

  Përgjigju
 • O tej: 04/08/2020 00:51

  Berisha qen me morta

  Përgjigju
 • Iris: 04/08/2020 00:47

  Lirine e fjales e mbronte ,ne nje fare menyre dhe redaksia e /KOHA JONE/gjate viteve 90',por megjithate u dogj.Z.Berisha po reagon sikur iu prek nje lobist I veti ose nje donator parash per partine gjate zgjedhjeve.

  Përgjigju
 • Titi: 03/08/2020 22:50

  O Sali kerma po si ka mundesi qe u del ne krahe vec banditeve ,trafikanteve,te korruptuarve dhe te gjithe fundurinave..zoti te mallkofte.....

  Përgjigju
 • O shpellar: 03/08/2020 22:45

  Do ta hash dhe ti sallomin sa rrocke e gamorit do te futet e do te dalin sute si kakerrdhok o sojseze e sy peshkaqene

  Përgjigju
 • Spak: 03/08/2020 22:08

  Gati to e pastaj floriri I skaraparit, pse jo dhe edi rama

  Përgjigju
 • Arbëri: 03/08/2020 21:56

  E din sala që edhe i biri e ka radhën shumë shpejt ...!!!

  Përgjigju
 • Gradishta: 03/08/2020 20:49

  Jepi plaku Mere jepi,pasi këtë punë ke bërë për 30 vjet,duke e vetë shtetin kashtë e koqe ,që këta trimat e tu guximtarë të pasuroheshin me çdo formë e me çdo mjet pasi ti dhe partia jote merrte haraçin se në të kundert ti i çoje në botën e përtejme pa pyetur as për ligj dhe as për institucione.Bravo plaku Mere mbroje krimin e korrupsionin,ato janë oksigjeni juaj,por shiko lulushin se t'a ka derdhur një çikë në prononcimin e pd-së nëpërmjet zonjës Vokshi.

  Përgjigju
 • Sigi: 03/08/2020 20:31

  Si gjithmone mbi drejtesine Saliu . Lere drejtesine te hetoj dhe pastaj flit apo kujton kur vendimet i merrje vet dhe drejtesia ishte nje fasade juridike . Megjithate vazhdo se populli ta ka vene vulen e krimit me kohe

  Përgjigju
 • Thanoja: 03/08/2020 20:12

  kishim kohe pa te degjuar me komentime. Cne more mundimin ne tere kete vap

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Kaosi me sistemet e IT në botë/ Ekspertja në 'Studio Live': Nuk kemi të bëjmë me sulm kibernetik! Kompania 'Crowd Strike' po bën një update

Kaosi me sistemet e IT në botë/ Ekspertja në 'Studio Live': Nuk kemi të bëjmë me sulm kibernetik! Kompania 'Crowd Strike' po bën një update