Berisha me 2 standarde për SHBA: Në rastin tim nuk kanë dokumente! Për Bashën kanë nxjerrë dosje me fonde 500 mijë dollarë nga Rusia

 

Sali Berisha ka sqaruar përse mban qëndrime të ndryshme për SHBA pasi nuk merr parasysh shpalljen e tij non grata, por i beson faktit që PD është financuar me 500 mijë dollarë nga Rusia.

“Në rastin tim, është deri tani një vendim si në materia, pa asnjë fakt apo dokument. Ju nuk keni parë qioftë dhe një fakt të vetëm dhe unë kam deklaruar se fakti i vetëm që paraqitet, unë marr vendime ndaj vetes time por dhe kam thënë, edhe 100 vite të kërkoj, nuk do të gjej një të vetëm. Kur e kam thënë, ka qenë vetëm Sali Berisha që e dinte dhe një mik i imi, jo në Shqipëri. Unë kam barazuar dhe fëmijët e mi. Deri sot nuk ke parë një dokument të vetëm.

Në këtë rast flitet me emra për personazhe ruse, për kompani ruse në Skoci, për fonde 500 apo 600 mijë dollar, për një dosje të mbyllur nga Edi Rama me mashtrime. Janë kaq shumë dokumente, për të cilat nuk ka asnjë përgjigje. Ka vetëm mbylljen e një dosje pa hetim. Lulzim Basha deklaroi se fondet i kam në diasporë. Cili prokuror shkoi në diasporë për të bërë hetimin? Cili prokuror shkoi për të marrë në pyetje Nick Muzin? Nga dolën 500 mijë dollar? Këta nuk dinin gjë, nuk kishin asgjë, por kryetari e dinte. Kryetari u mor peng nga Edi Rama. E pyeta a ke zbatuar rregullat e transaksioneve? Plotësisht tha. Ato vërtetojnë larjen e parave. Në fakt nuk ka sqaruar asgjë. Në arkë nu ki ka kaluar, në banka jo. Nga mbijnë ato para? Nga qielli. Nuk ka asnjë krahasim mes tyre dhe i them që sa herë kam ftuar para jush SPAK të hetojë cdo gjë. Kam deklaruar se jam gati të votoj heqjen e parashkrimit dhe do ta heq sapo të vij në pushtet që cdo ministër ta dijë se s’ka parashkrim”, tha Berisha.  


Lajmi kryesor:

Afera 500 mijë dollarë, Berisha e pranon më në fund por 'lan duart' nga faji: PD u financua nga rusët, Basha më mashtroi, ai është fajtor! Komision auditi


A.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)