Berisha me zë Gazi!

Berisha me zë Gazi!

Gazment Bardhi dhe Sali Berisha

Nxjerrja nga goja e Gaz Bardhit të retorikës së Sali Berishës së vitit 2015-2019, nuk se është ndonjë lajm i ri për të ashtuquajturët foltoristët e rinj.

Nga ana tjetër, nuk ka përse të kërkohet ndonjë arsye e të ashtuquajturit radikalizim të Bardhit pas deklarimit të doktorit nga dritarja që ai është kryetar e të tjerët duhet të ndjekin linjën e tillë.

Linja që sot e gjithë ditën apo edhe dje përdor në politikë Bardhi dhe deputetët që ju bashkëngjiten foltores, nuk është realisht një qasje pragmatike për të kënaqur militantët e Rithemelimit, edhe pse mund të quhet edhe e tillë.

Pasi në fakt, kjo është kultura dhe vizioni politik i këtij lidershipi që prej vitit 2017 kanë ricikluar një logjikë dhe një skemë radikale akuzash ndaj mazhorancës dhe krerëve të saj.

Kushdo e mban mend deklaratën në të nxehtë të Gazmend Bardhir, kreut politik të PD-së së qarkut Elbasan, pak ditë para zgjedhjeve të 25 prillit 2021, kur u vra Pjerin Xhuvani.

“Aty i kishit, ti kishit kapur, kapeni me median (u drejtohet policeve). Nuk kam shumë informacion, makina që shikoni atje është e mbushur me karta identiteti dhe para e drejtuar nga prej ekspenonteve të krimit të organizuar dhe trupin e shihni vetë atje. Kaq kam për të thënë, janë një grup personash, shtabi elektoral i vërtet i Taulant Ballës”- u shpreh Bardhi.

Një qëndrim i qartë ku nuk pati asnjë ngushëllim, asnjë keqardhje, asnjë lloj dënimi ndaj dhunës ekstreme siç është vrasja.

Megjithatë, thelbi i riciklimit të akuzave të vjetra, ka vetëm një logjikë: synimin për të homologuar akuzat që rëndojnë e do të rëndojnë ndaj Sali Berishës, me atë të kundërshtarëve të tij.

Kjo logjikë ka qenë një aksiomë politike e Berishës e Metës që nga viti 2013 por që nuk ka pirë ujë në elektoral, pasi njerëzit kanë pritur që llogaridhënia të nisë me një radhë të përcaktuar. E sot sidomos pas non gratës së Berishës, e akuzës së SPAK ndaj tij, kur me procesin e Gërdecin e hapjen e mundshme të dosjes 21 janari, do të kemi kundërakuza edhe më të përbundshme si ato që Bardhi ka nisur këto ditë me riciklimin e të ashtuquajturës dosjes Xibraka.

Në fakt aty e kanë pasur dhe e kanë SPAK. i cili në 70 përqind të punës së tij i ka nisur hetimet nga paditë e opozitës. Por ndëra këta i mirëpresin, kur nisin me paditë nga ana tjetër, Berisha dhe deputetët e tij nuk e njohin SPAK, madje e shantazhojnë me soj e sorollop. Megjithatë sipas gjasave, ende “nuk kemi parë gjë akoma”.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli

GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli