POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Berisha nuk ka moral të flasë për çështjen e kufijve, një apel edhe për Albin Kurtin

Sali Berisha dhe Albin Kurti

E dëgjova dhe e lexova deklaratën që anëtari i sotëm i Partisë Demokratike të Shqipërisë dhe kryetari e kryeministri i djeshëm i Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha, tha në takimin me kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

Ishte kjo fjalë e ngarkuar me retorikë pseudoatdhetare dhe me fyerje ndaj të gjithë atyre që për bisedimet Kosovë-Serbi nuk mendojnë si ai!

Në këtë turr të tij sulmues, Sali Berisha nuk ngurroi t’i quajë argatë të Serbisë të gjithë ata që flasin për korrigjimin e kufirit, a për lëvizjen e kufirit, a për shkëmbimin e territorit midis Kosovës e Serbisë.

Në qoftë se ka politikan shqiptar që nuk ka të drejtë politike e morale të flasë për çështjen e kufijve të Kosovës ky është para së gjithash Sali Berisha.

Dhe, them kështu sepse Sali Berisha është ai që nga postet më të larta të Shqipërisë shtetërore ka mohuar mundësinë që Kosova të bëhet shtet ndonjëherë!

Dhe, them kështu sepse Sali Berisha është ai që duke e quajtur Kosovën djep të binjakëve shqiptarë e serbë e ka ndarë Kosovën!

Dhe, them kështu sepse Sali Berisha në vitet e despotizmit të tij, kur drejtpërdrejt e kur përmes Malit të Zi, duke e thyer embargon e vendosur prej faktorëve ndërkombëtar ndaj Serbisë,me naftën e Shqipërisë e ka furnizuar ushtrinë serbe që masakronte shqiptarë në Kosovë.

Për këto arsye e quaj të palejueshme gatishmërinë e kryetarit të Vetëvendosjes, Albin Kurti, që në kohën kur BE-ja dhe SHBA-të po bëjnë përpjekje për t’u arritur marrëveshje midis Kosovës dhe Serbisë të dëgjojë retorikën e një njeriu që ka humbur të drejtën politike e morale për të folur për kufijtë e Kosovës.

Kjo që them për Albin Kurtin nuk do të thotë se unë pajtohem me sjelljet e qëndrimet politike, të bëra para se të mendohen, të kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi. Jo. Unë me dëshpërim i dëgjoj e i shikoj në televizione varavingat politike të këtij despoti, i cili atë që e thotë në mesditë e mohon në mbrëmje, e ripohon të nesërmen dhe e mohon sërish në mbrëmje. Varavingat e tij politike janë bëtë shumë komprometuese për mendjen politike të Kosovës.

Dhe, të them në fund, se të gjithë ata që po mohojnë idenë e korrigjimit të kufirit, të lëvizjes së kufirit verior, të shkëmbimit të territorit midis Kosovës e Serbisë nuk duan të shohin se junta e sotme politike e Kosovës e ka levizur tashmë kufirin shtetëror të Kosovës me Maqedoninë dhe me Malin e Zi, kurse me Aneksin e Marrëveshjes për caktimin e kufirit me Malin e Zi mundësia e lëvizjes së mëtejme të këtij kufiri është e hapur! Dhe, kështu e ka shkelur dhe e mbanë të shkelur Kushtetutën e Kosovës! Dhe, po u kërkua prej saj, do të vazhdojë të shkelë e të tkurrë Kosovën edhe më tej. Deri kur?

Dhe, të them në fund se ata që po flasin kundër korrigjimit të kufirit, kundër lëvizjes së kufirit verior dhe kundër shkëmbimit të territorit mes Kosovës dhe Serbisë po flasin duke pasur parasysh postet e tyre, të sotmen e tyre, mundësitë e tyre për të qenë çka dëshirojnë të jenë e në asnjë çast duke pasur parasysh edhe të ardhmen paqësore të Kosovës, të ardhmen paqësore të fëmijëve tanë, të pasardhësve tonë!

Ata po tregohen çka janë në të vërtetë: njerëz politikë pa vizion politik?

E ata që merren me politikë sot e nuk mendojnë, e nuk e dinë se si duhet të jetë Kosova pas 20 vjetësh, ata s’kanë të drejtë morale të merren me politikën e shtetit.


Postimi marrë nga faqja zyrtare në Facebook e akademikut Rexhep Qosja

d.ba./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Besford këlluf gjoleka: 09/09/2018 10:29

  O Shqiptar shikoni se si i madhi ZOT ja ka bër fytyrën kryekriminelit Shqiptar mullha salhe berishës që vjen nga familje analfabetësh e injorantësh pa fund . Zoti e ka bër me shenj. E Zoti stë bën kot me shenj fytyrën që e ka tamam si vampir . Pra Shqiptarët duhet të din si të veprojn këtej e tutje se këti vampirit ja pan hajrin që i vrau i vodhi e i la në skëter ky fundërrin psikopate .

  Përgjigju
 • Hinglateri: 08/09/2018 21:34

  Berisha ka te drejte te haje topin me te madh te mu!!!it

  Përgjigju
 • Fredi KOKËLOQJA: 08/09/2018 19:12

  RESPEKTE për Profesor REXHEP QOSJA! Albin Kurti është bërë i PaDurueshëm dhe i PaBesueshëm! Do vetëm PUSHTET ! Është i ETUR për PUSHTET ! Po kur Hashim Thaçi Propozoi ADEM DEMAÇIN e madh për PRESIDENT të KOSOVËS para 4 VJETËSH , perse ALBIN TRADHTAR KURTI ishte KUNDRA ADEM DEMAÇIT të LAVDISHËM ????!!! Albin Kurti është një SPIUN Ordiner i UDBsë SERBE dhe mezi pret të mari PUSHTETIN dhe të GRABISË Popullin e KOSOVËS ! MALLKUAR qoftë ky HALABAK dhe UDBash i SERBISË ! Edhe RAMUSH HARADINAJ me Bexhet Pacollin janë KRYE HAJDUTË dhe KRYE HORRA që për 5 LEK Shesin edhe GRATË e tyre ! Nga të gjithë këta tani për tani HASHIM THAÇI është më i BESUAR, por JO "ËNGJËLL" . Nuk vijnë më BURRA si ADEM DEMAÇI i madh KOSOVËS !

  Përgjigju